Shopping

Jak vybrat nadměrnou dámskou obuv?

Sbírání kytiček

Nadměrná noha je vždycky komplikace, a to zejména při nákupech. Evoluce nás dovedla do fáze, kdy jsme stále vyšší a tím pádem máme i větší nohy.

Zejména ženy tímto jevem trpí; nadměrná velikost u mužů je poměrně řešitelný fakt, neboť rozpětí velikostí pánské obuvi je široké. Ale sehnat pěknou dámskou obuv (zejména společenskou) v nadměrných velikostech je poněkud problém. Jak boty na nadměrnou nohu vybrat a na co si dát pozor? 

Není to tak dávno, co byly ženy odsouzeny tomu, aby nosily pánskou obuv. Nadměrné dámské boty nebyly běžně k dostání. Vysoké ženy nosily proto pánské polobotky nebo tenisky, ale o pěkných sandálech či lodičkách si mohly nechat zdát. Alespoň ty v tuzemsku: za minulého režimu totiž slušivé dámské boty vyšších velikostí bývaly na západě k dostání a tajně se pašovaly přes hranice. Doba naštěstí pokročila a žena s nohou nad velikost 40 už nemá problém. Poměrně snadno sežene ve větší velikosti obuv ke kostýmku nebo šatům. Při volbě ideální nadměrné boty se však neřiďte jen velikostí boty, ale také materiálem, z nějž je bota vyrobená. 


Jak vybrat vhodný materiál? 

Ačkoli se to nezdá, zásadním měřítkem pohodlnosti vaší boty je právě materiál, z nějž je bota vyrobena.  Každý materiál si s nohou totiž poradí jinak a chová se odlišně. 


Nejvhodnějším materiálem je kůže, která má přirozenou schopnost se roztahovat. Pozor, mluvíme zde o přírodní kůži, a to jak o kůži lakované, tak o broušené usni. Kůže se během nošení roztahuje, nevolte proto boty příliš volné, protože v konečném důsledku v nich můžete postupem času doslova plavat. Roztažení kůže můžete napomoci mírným navlhčením


Umělá kůže však tuto schopnost nemá; syntetické materiály se málokdy vyrábějí v pružné variantě, protože umělá vlákna drží pevně, aby se materiál nerozsypal. Varujeme proto před volbou bot ze syntetických materiálů, protože syntetika postrádá potřebnou pružnost. Výjimkou je obuv ze stretchového materiálu, který při chůzi pruží, hlavně v místech, kde se bota ohýbá, tedy v místě umístění kloubů. Pohodlnější jsou také boty s textilním svrškem. 


Nadměrná délka nohy 

Čeští zákazníci obchodů s obuví nejčastěji posuzují velikost boty podle tzv. francouzského číslování, které máme ve zvyku používat. V domácích podmínkách bude nejjednodušší nohu změřit krejčovským metrem, a to tak, že přilepíte konec metru k podlaze v místě, kde se střetává v pravém úhlu stěna s podlahou. Pak se postavte tak, že se patami opíráte o stěnu. Mírně přeneste váhu dopředu, aby se rozložila mezi třemi body na noze (pata – kloub pod malíčkem – kloub pod palcem) a prsty se lehce roztáhly. Zaznačte si místo nad špičkou nejdelšího prstu (což bude pravděpodobně palec). Délka nohy se měří v milimetrech, tuto délku srovnáte s tabulkou velikostí, kde najdete odpovídající číslo v řádku označeném EU. 


Neobvyklá šířka nohy 

Jedním z problémů s velikostí boty, s nímž se můžete setkat při výběru obuvi, je neobvyklá šíře nohy (v tomto případě vyšší. Šířka boty bývá označovaná písmeny E – H. Průměrná šířka nohy bývá označovaná G, nabízeny jsou ale i další šířky nadměrné v poměru k délce chodidla. Šířky přesahující rozsah E – H jsou například šíře I, CH a K, které se užívají v souvislosti se širšími botami loveckými a pracovními. Vzorec výpočtu ideální šířky boty je však trochu sofistikovanější, proto si správnou šíři své boty vypočítejte podle vzorců a tabulek zde


Komerční prezentace

Zdroj obrázku: arrowsmith2 / Shutterstock.com

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků