Léto v zimě 3. část

Kousek od místa, kde jsme už bezmála hodinu a půl nervózně poposedávaly, zaparkoval další autobus. Ven se vyhrnulo asi dvacet postarších lidí, s největší pravděpodobností německých důchodců, a nedočkavě se rozhlíželi kolem.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Se špatně skrývaným údivem jsem pozorovala výrazně namalovanou, bělovlasou dámu na invalidním vozíku a uvažovala o tom, zda i ona je jednou z budoucích pasažérek naší lodi. Lehce se mi zhoupl žaludek při pomyšlení, že možná ona i jejích několik podobně starých kolegů, nakonec opustí pevninu bez nás.


Prošla jsem přísným drogovým testem, Maruška se synem zase s odřenýma ušima unikli americké letištní policii. Přesto všechno nakonec dosti reálně hrozilo, že zůstaneme bezprizorně trčet v Miami; ve městě, které už zdaleka nepůsobilo tak exoticky přívětivým dojmem.


A náhle – jako milosrdné zjevení – tam stáli! 

Jeden dospělý muž a dva nedospělí chlapci. Snad ještě nikdy jsem neviděla svého manžela raději, než právě v tenhle okamžik. Šlo ovšem o zcela mizivý moment. Pár vteřin, které bezprostředně předcházely směsici netrpělivých dotazů a více či méně výhružných prohlášení typu ‚už nikdy s tebou nikam nepojedu‘, případně ‚do infarktu už mi zbývalo jenom pár vteřin.‘


Nakonec se nám dostalo celkem prozaického vysvětlení

Pobočka autopůjčovny v přístavu měla otevřeno pouze do čtyř odpoledne, a protože v době našeho příjezdu bylo už něco málo před půl pátou, nezbývalo nic jiného, než nasednou zpět do vypůjčeného vozu a spěchat do domovské kanceláře na letišti. Skutečnost, že u sebe nemá nikdo ze zúčastněných doklady, nikdo neřešil, podobně jako nepsanou povinnost informovat zbytek posádky.


Nalodění na poslední chvíli proběhlo v relativním klidu a krátce nato jsme už zvědavě okukovali poměrně komfortně zařízenou kabinu.


Zbytek večera by býval nejspíš zapadl do šuplíku vcelku bezvýznamných vzpomínek, nebýt povinného školení pasažérů pro případ nouze, resp. ztroskotání.


Po celkem vydatné bufetové večeři jsme se dle jednotlivých pater měli řadit do barevně oddělených skupinek. Já, manžel a naše dvě děti jsme byli modří, Maruška se synem patřili k zeleným.


V neuvěřitelném houfu, za doprovodu mnohojazyčné hlasové kulisy a vybaveni žlutými záchrannými vestami jsme se hromadně přesunuli na už lehce potemnělou palubu. Trvalo nekonečně dlouho, než se neukázněný dav ztišil přinejmenším do té míry, aby opálenému lodnímu zřízenci bylo alespoň zčásti rozumět.


Stáli jsme kdesi hluboko v zadní řadě a tiše trpěli

Všichni jsme se už viděli zachumlaní v čistě rozestlaných postelích, na konci toho náročného dne. V okamžiku, kdy plavčík vepředu ukazoval, kde se na záchranné vestě spouští světelný alarm, moji dva chlapi nezvykle zpozorněli. 


K tomu, aby se světlo na synově záchranné vestě zuřivě rozblikalo, stačilo málo. Pouhé dva nasliněné prsty mého manžela, který chtěl svému chlapci názorně předvést, jak to celé funguje. Naivně se přitom domníval, že po opětovném vysušení inkriminovaného místa blikání zcela samozřejmě ustane.


Bohužel...

Můj malý synek blikal po celou dobu školení, červený až za ušima a zoufale naštvaný na všechny okolo. Kdyby býval mohl, samým sudem by se propadl hluboko do podpalubí. Namísto toho jen beznadějně koulel očima a vztekle se po mně a své starší sestře otáčel s naprosto jasným vzkazem: ‚Přestaňte se mi tak šíleně smát…!'


Ano. Já a Laura jsme se nedokázaly udržet

Možná to bylo i díky nastřádané únavě posledních hodin a prožitém nervovém vypětí, ale obě jsme upadly do téměř hysterického smíchu, který zdaleka nevadil jen mému kloučkovi. Se stále blikající vestou v podpaží jsme se pár desítek minut poté vydali zpět ke kabině. 


S vestou nešlo nic!

Neúnavně blikala a nevypadalo to, že by hodlala přestat. Zbývala jen jediná možnost. Pohřbít ji hluboko do kajutní skříně, zasypat náhradním polštářem a dekou a tiše doufat, že se dříve či později přeci jen unaví…


Ten večer, kdy jsme poprvé ulehali do postelí na hladině oceánu, jsme všichni pevně věřili tomu, že nás během následujících deseti dnů čekají už jen samé příjemné záležitosti.


Co naplat. Člověk je od přírody naivní a v blahé nevědomosti započíná každý nový den. 


(… pokračování příště) 


Lea Raif

Foto: Soukromý archivDISKUZE K ČLÁNKU

6

takhle stresující cestování musí být hodně únavné, tohle se snad ani nestává, nebo jen fakt velkým smolařům

ODPOVĚDĚT

5

a já už dál nečtu, nezaujalo mě to, je to hodně roztahaný děj

ODPOVĚDĚT

3

Těším se na pokračování...

ODPOVĚDĚT

1

už aby bylo pokračování...

ODPOVĚDĚT

1

:-))) těším se na pokračování:-))

ODPOVĚDĚT

3

Pěkné a poutavé čtení.

ODPOVĚDĚT

2

další pokračování...bude vtipné?

ODPOVĚDĚT

3

napínavé i úsměvné...počkáme si na pokračování

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Vyberte dětem ten správný kroužek!

Snad nic na světě dětem neuteče tak rychle jako prázdniny. Než se nadějí, budou si...

ilustrační obrázek

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

ilustrační obrázek

Crocsy v novém kabátku

Ideální boty pro volný čas? To jsou jednoznačně Crocsy. Pokud jste si tuto značku oblíbili,...

ilustrační obrázek

Máte prázdný dětský pokoj? Splňte si sen!

Vaše děti odešly natrvalo z domova a začaly žít svůj dospělý život. Váš život tak...

ilustrační obrázek

Hudební akademie Praha otevírá dětem nové ateliéry

Také už přemýšlíte nad tím, jaký kroužek vyberete pro své dítě v novém školním roce?...

ilustrační obrázek

Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Přečtěte si svůj horoskop na tento týden.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

PLASTIKA

Ahoj uvažuji o zvětšení prs,mám už po dětech,tak se ...

BATOH DO ŠKOLY

Dobrý den, budu dceři kupovat nový batoh do školy a chci se ...

DĚTSKÝ KOUTEK

Čau holky,zařizuji dětem v obýváku dětský koutek a ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz