Sport

Proč používat kompresní produkty ROYAL BAY na sport a regeneraci?

Sbírání kytiček

V současnosti je pojem komprese ve sportu velmi často používaný.

Dokonce natolik, že téměř každý výrobce sportovního oblečení zařadí do svého produktového portfolia nějaké ponožky či podkolenky, které nazývá kompresní. Jsou však opravdu kompresní v pravém slova smyslu?

Vlastnosti „správné“ sportovní komprese a jak si vybrat popíšeme v tomto článku. Zatímco zdravotní kompresivní terapie je součástí léčby nebo prevence žilních onemocnění, sportovní komprese je využívána pro naplnění osobních cílů sportovce. Sportovní komprese se tedy stává technickou pomůckou k zvýšení výkonu svalů a efektivnějšímu využití energie dodáním kyslíku svalové buňce, k oddálení zakyselení svalů, k regeneraci svalů zrychleným průtokem krve, k ochraně svalů před mikrotrhlinkami způsobenými otřesy a jako prevence před otoky dolních končetin. Nyní si detailněji rozepišme jednotlivé výhody sportovní komprese.

Zvýšení výkonu svalů a efektivnější využití energie dodáním kyslíku svalové buňce.

Svalová buňka lidského těla získává pro svou činnost energii z glukózy, zjednodušeně z cukru. Ten se za přítomnosti kyslíku přeměňuje na tzv. „energetickou“ molekulu ATP. Tuto chemickou reakci můžeme přirovnat k hoření dřeva v krbu, kdy za přítomnosti paliva, tj. dřevo smícháním s kyslíkem dochází k hoření, čímž vzniká energie v podobě tepla, která je zde hlavním produktem. V lidském těle se 68% přemění v energii využitelnou svalovými buňkami a zbytek se uvolní v podobě tepla. Celý proces probíhá uvnitř svalové buňky, kam je kyslík transportován z krve. Bylo spočítáno, že svaly maratonského běžce Channučiho za přibližně dvě hodiny běhu spotřebovaly (rozložily) kolem 60 kg energetických molekul, tedy více, než on sám vážil! Z výše popsaného vyplývá, že k spalování energie potřebujeme kyslík ve svalu, jenže při sportu se stává, že svalová buňka musí pracovat na kyslíkový dluh. V tu chvíli přichází na řadu zakyselení kyselinou mléčnou, tzv. laktátem.

Oddálení zakyselení svalů a akutní svalové únavy.

Laktát tělo vytváří, protože svalová buňka pracuje, i když už nedostává dostatek kyslíku z krve. Prakticky je to tak, že při běhu už nemůžete a vy stále, silou vůle, pokračujete v pohybu až do cíle. Tam jste vyčerpáni a skoro se nemůžete pohnout. To je reakce organizmu na zaplavení svalových buněk laktátem, který je kyselý a pro buňku nebezpečný. Proto okamžitě dochází k odplavování laktátu do jater, které ho zpracují, částečně opět na glukózu. Tuto činnost poznáte tak, že i 30 minut po výkonu dýcháte více než obvykle. Sportovní komprese funguje tak, že zefektivňuje krevní oběh vlivem uzavření vlásečnicového vnějšího systému. Větší množství krve, která proteče svalem, logicky přinese více tolik potřebného kyslíku, avšak i zde platí osobní dispozice každého jednotlivého sportovce. Hlavní přínos sportovní komprese spočívá v oddálení nebo snížení tvorby laktátu.

Regeneraci svalů zrychleným průtokem krve.

Následkem zvýšené zátěže, na kterou sval nestačil, je pozdní svalová únava neboli „namožené svaly“. Na tu sval potřebuje delší dobu regenerace, aby se připravil na těžší podmínky. Příčina nespočívá v laktátu, o kterém jsme psali výše. Pravděpodobnou příčinou jsou malé mikrotrhlinky (mikrotraumata), které se v průběhu rekonvalescence zacelují. Sval roste a zpevňuje, příště bude schopen podat větší výkon. Sportovní kompresí dochází k zrychlení průtoku krve a tím rychlejší regeneraci.

K ochraně svalů před mikrotrhlinkami způsobenými otřesy.

Unavený sval (bez energetických zásob) je náchylnější ke zranění. Sportovní komprese je oporou pro sval, kdy snížením otřesů unaveného svalu zamezujeme vzniku nežádoucích mikrotrhlinek na nejnižší možnou míru a tím urychluje regeneraci. Achillova šlacha významně ulehčuje běh a pomáhá člověku dosáhnout vyšší rychlosti a i vytrvalosti. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovými a patní kostí. Časté nárazy chodidel do tvrdého povrchu, rychlé starty a prudké brždění, to vše Achillově šlaše nedělá dobře. Zpevněním lýtkového svalu sportovní kompresí dojde k snížení tahu svalu na Achillovu šlachu, ta je tak chráněna před poškozením (natržením).

Prevence před otoky dolních končetin.

Dnešní doba přináší jednostrannou zátěž trvající mnoho hodin. Může se jednat například o postávání nebo dlouhé cestování autem či letadlem. Často se to stává vrcholovým sportovcům a manažerům, kteří běžně cestují mezi státy či kontinenty. Produkty s odstupňovanou kompresí působí preventivně před vznikem otoků dolních končetin.

Druhy komprese a rozdíly v ní.

V produktech ROYAL BAY jsou využívány dva typy komprese, kterou ovlivňují 2 měnící se faktory: typ komprese a její síla neboli tlak. Různými typy komprese jsou komprese odstupňovaná a komprese cílená. Odstupňovaná komprese je nejsilnější v oblasti kotníku a nahoru směrem ke kolenu a stehnu klesá. Tady je však komprese navržena jinak – s jiným gradientem klesání od kotníku – a na rozdíl od komprese zdravotní (působí na žíly), komprese sportovní působí hlavně na svaly. Cílená komprese už nerespektuje žádné pozvolné klesání tlaku směrem k srdci, ale stáhne sval přesně tam, kde je potřeba.

Jak si vybrat vhodný produkt pro sebe?

Základním kamenem, pokud chcete kompresi vyzkoušet, by měly být kompresní podkolenky. U značky ROYAL BAY se jedná o řadu Classic a řadu Neon. Komprese u těchto podkolenek je silná v 2. kompresní třídě zdravotních výrobků. Tedy dostatečně silná, aby stáhla sval, ale principem pořád odstupňovaná. Hodí se na více druhů od běhu po posilovnu. Pokud chcete kompresní podkolenky nosit do práce, do letadla nebo jiné spíše polodenní a celodenní aktivity, je vhodné zvolit řadu ROYAL BAY Relax. Komprese je odstupňovaná, ale ne tak silná jako u Neonek, říkáme jí střední (medium). Poslední řadou je řada ROYAL BAY Extreme, která je zástupcem cílené sportovní komprese a sdružuje výrobky s velmi silnou kompresí. Tyto návleky jsou určeny převážně na sportovní výkon a kratší regeneraci po něm. Návleky Extreme využívají převážně triatlonisté nebo extrémní běžci. Jsou tenké, rychle schnou a mají reflexní prvky.

Podkolenka nebo návlek?

Je to na vás. Zase záleží, na co konkrétně chcete kompresní výrobky používat. Podkolenky podporují žilní návratnost už od konečků prstů a nedochází nikde k přerušení tlaku nebo zaškrcení. Podkolenky chodidla jemně masírují, s návlekem si zase naopak do bot vezmete své oblíbené ponožky. Dalším faktorem je samozřejmě vaše osobní individuální vnímání, jestli vám lépe sedí podkolenky nebo návleky.

Určení velikosti a komprese.

Změříme obvod lýtka, podle tabulky vybereme, která velikost chodidla a obvod lýtka je pro nás vhodná. Pokud jste na hraně rozměrů, doporučujeme spíše menší velikost. Dalším pomocníkem je malá tabulka u každého produktu, která ukazuje, jak silná komprese je použita. Výrobek noste správným způsobem, tak aby jeho efektivita byla co největší. Jak správně oblékat a nosit kompresní díly najdete na www.royalbay.eu

KP
Foto: iStock, ROYAL BAY

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků