Rodina

Voňavé i léčivé koření

Sbírání kytiček

Chuť, vůně, ale i léčivé účinky jsou vlastnosti, pro které využívali lidé koření už od pradávna. Je nedílnou součástí alchymie, které říkáme jednoduše a prostě vaření.

Koření ho však umí povýšit na mistrovské kuchařské umění. Jinak nevýrazné až mdlé jídlo promění v kulinářský kousek, který okouzlí úžasnou chutí a omamnou vůní.

Vůně orientu, která léčí

Zřejmě nejvíce koření, které používáme či jej začínáme poznávat, pochází z Asie. Asijskou kuchyni zná téměř každý. Najde se jen málo těch, kterým by nechutnalo některé z jejích jídel. Ta se pohybují díky koření od chutí sladkých, přes ostré až po sladkokyselé a slané.

Mezi nejpoužívanější patří zcela určitě skořice, kterou můžete ochutit nejen sladké pokrmy, pečivo, koláče, nápoje, ale i masité či rybí pokrmy. Olej z kůry skořicovníku se používá jako účinné antiseptikum, povzbuzuje srdce, krevní oběh a prohřívá a prokrvuje celé tělo. Na relaxaci v podobě koupele nebo masáže se využívá olej z listů skořicovníku. Má protikřečové účinky a uvolňuje svalové napětí.

Součást kořenících směsí

Dalším kořením, které znáte, aniž byste to možná věděli, je římský kmín, který je součástí kořenicích směsí garam masala, tandoori a kari. Je sice trochu podobný „našemu“ kmínu, ale jeho aroma a chuť jsou naprosto odlišné. Indové a Arabové ho přidávají do čatní nebo šťavnatých masitých jídel, ale také do hořkých žaludečních likérů. Má pozitivní vliv na trávení, povzbuzuje chuť k jídlu. Pomáhá i při zácpách a průjmech a dokáže uvolňovat i menstruační křeče a napětí. Kromě toho také čistí krev a uklidňuje. Využívá se i při léčbě horních cest dýchacích (žvýkejte zhruba dvě minuty několik semen a pak vyplivněte).

Na podporu trávení se využívá také kardamon, který pomáhá i při nadýmání, mírní žaludeční křeče a žvýkání semen osvěžuje dech. O Vánocích ho zkuste přidat do svařeného vína nebo perníku!

Na bolesti duše, povzbuzení nervového systému, ale také uvolnění křečí, zmírnění bolestí jater, žaludku a žlučníku zkuste další zázrak z Asie: Ločidlo čertovo lejno – asant, který chuťově připomíná česnek, můžete přidat i do dušených zeleninových nebo masitých jídel.

Pokud se rozhodnete nepřidat bobkový list ke zvěřině, rybám či hovězímu, můžete jej využít na odpuzování hmyzu, ale i k vnějšímu léčení revmatismu a pohmožděnin. K dobrému trávení, povzbuzení chutě k jídlu, ale především k tišení bolesti a dezinfekci a to hlavně při bolestech zubů a zánětech ústní dutiny je vhodný hřebíček, jehož ostrá a lehce pálivá chuť zvýrazní chuť polévek, masitých i zeleninových jídel.

Léčivé dary Nového světa

Asi nejznámějším kořením, které nám přivezli španělští mořeplavci, je chilli paprika, kterou jako léčivo používali už Indiáni na podporu krevního oběhu, pro její antibakteriální účinky a také schopnost vyvolat pocení. Podobné využití v kuchyni má i paprika křovitá neboli kayenský pepř, který podporuje krevní oběh, a protože je bohatý na provitamin A a vitamin C, účinkuje i jako prevence před nachlazením. Nesmíme ale zapomenout ani na papriku roční, která kromě vitaminu C obsahuje i karotinodiy, chrání cévy, posiluje krevní oběh a pomáhá předcházet krevním sraženinám.

Dalším darem ze Střední Ameriky je pimentovník dvoudomý. Že ho neznáte? Ale ano, je to obyčejné nové koření, bez kterého bychom nikdy neudělali tak lahodnou svíčkovou nebo zvěřinu, přidat ho můžete i do míchané zeleniny nebo kyselého zelí. Ocení ho i ti, kteří trpí revmatismem. Stačí, když nové koření povaří, rozdrtí, zabalí do látky a přiloží na bolavá místa.

Jako koření i lék můžete využít vanilku pravou, která podle Indiánů zlepšuje náladu, ale rozhodně zlepšuje chuť kávy, moučníků, ovocných kompotů, ale nebojte se experimentovat a přidat ji jako kontrast do pikantních jídel.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: kniha Koření a jeho léčivé účinky, Pavel Valíček, Start 2005, food.ndtv.com/food-drinks/health-benefits-of-38-important-spices-from-around-the-world-1811783, techzle.com/asant-effect-and-how-you-can-use-the-spice
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků