Vše o ovulaci: Jak nejlépe zjistit, kdy máte plodné dny?

Ovulace je nejkratší část ženského menstruačního cyklu, při které má žena největší pravděpodobnost otěhotnět. Samotný proces trvá pouze několik hodin, ale provází ho plodné období, které je delší.

Vše o ovulaci: Jak nejlépe zjistit, kdy máte plodné dny?
Zobrazit fotografii v galerii

Jestliže žena touží po miminku, je dobré vědět, kdy ovulace přichází. Jak tedy ovulaci poznat a jít těhotenství naproti? 


Za ovulaci se považuje část ženského cyklu, během které jsou nejvyšší šance na otěhotnění. Občas mají ženy tendence panikařit a soustředit se pouze na daný den, protože samotná ovulace trvá 24 hodin. Realita je ovšem taková, že za plodné dny označujeme také přibližně tři dny před ovulací a den po ovulaci. Plodné okno je tedy přibližně pět dní. Jak lze ovulaci poznat a vysledovat? 


Příznaky ovulace a ovulační kalendář

V každé části menstruačního cyklu se díky stoupání a poklesu určitých hormonů žena cítí jinak. Je tomu tak i v průběhu ovulace. Mezi nejčastější příznaky ovulace se řadí bolest prsou, bolest vaječníků, únava a také si žena může přijít objemnější, protože v tomto období zadržuje více vody. Tyto příznaky jsou podobné PMS znakům a také znakům těhotenství. Je tedy důležité tyto stavy rozlišit. 


Naštěstí v dnešní době všech možných technologií a vychytávek si lze usnadnit téměř cokoliv. To platí také o sledování menstruačního cyklu a ovulace. I když se běžně uvádí informace, že ovulace nastává přibližně v půlce menstruačního cyklu, není to pravidlo. Každé ženské tělo je individuální, proto ovulace může nastat buď dříve než v polovině, nebo později. 


Na vypozorování průběhu ovulace existují ovulační testy, díky kterým lze zjistit, zda ovulace právě probíhá. Testy jsou běžně dostupné v lékárnách a používají se stejně jako těhotenské – potřebujete k nim moč. V ní je obsažen tzv. luteinizační hormon LH a během ovulace narůstá jeho hladina. Na rozdíl od těhotenských testů lze ovulační provádět kdykoliv během dne, nemusí to být nutně ráno. 


Dále je důležité vědět, kdy přibližně ovulace probíhá. Jestliže je menstruace pravidelná, měla by přicházet mezi 9. a 18. dnem cyklu. V případě, že menstruace dlouhodobě pravidelná není, je vhodné se poradit s gynekologem. Na klinice GYNEM se lékaři specializují na poradenství s poruchami cyklu. Dlouhodobá nepravidelnost může značit zdravotní komplikace, které mohou znemožnit snahu otěhotnět a také značit závažnější zdravotní komplikace. 


A jak poznat zda ovulace probíhá? 

Je-li proužek na ovulačním testu světlejší než kontrolní, nebo není vidět, test je negativní. Jestliže je proužek stejně barevný nebo tmavší, ovulace právě probíhá. 


Zvýšení šancí na otěhotnění 

Existuje mnoho možností, jak otěhotnění podpořit. V první řadě je dobré začít od sebe a zaměřit se na životní styl. Vyřadit alkohol, cigarety, přijímat kvalitní a vyváženou stravu, najít si oblíbený druh sportu a hýbat se a také dostatečně spát. 


V neposlední řadě je důležité se zaměřit na mentální stránku. Stres z případného selhání, ať už na straně ženy či muže, je obrovský tlak na lidský organismus. Milování by si pár měl užívat a nezaměřovat se pouze na otěhotnění. Pro navození pozitivních myšlenek je také skvělá meditace, čtení knih a provozování oblíbených činností, při kterých si mozek odpočine a načerpá energii. 


Nemá smysl kvůli otěhotnění překopávat celý dosavadní životní styl, jaký byl pro vás dlouhou dobu samozřejmý. Je vhodné začít menšími změnami, dopřejte si dostatek času. Snažení se o miminko bude díky těmto malým krůčkům ihned úspěšnější.


Komerční prezentace
Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

4

TAK NA TO UŽ ANI NEMYSLÍM

ODPOVĚDĚT

2

Já jsem s otěhotněním nikdy problém neměla, takže pojem ovulace je pro mě cizí slovo.

ODPOVĚDĚT

6

tak to už jde mimo mě a jsem ráda

ODPOVĚDĚT

2

Pro mne je to také nezajímavé. Ocení to mladí.

ODPOVĚDĚT

4

PRO MNĚ TAKÉ

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Jak usnadnit otěhotnění

Jak usnadnit otěhotnění

Mnoho žen i v mladém věku trápí problém s otěhotněním. I když po gynekologické stránce...

Jaké věci chtějí dívky vědět o menstruaci

Jaké věci chtějí dívky vědět o menstruaci

Ačkoliv je menstruace zcela přirozenou součástí života každé ženy, řada dívek příchod svých prvních měsíčků...

Titulka pro: Češky mají za život průměrně 7 sexuálních partnerů. Jak řeší antikoncepci?

Češky mají za život průměrně 7 sexuálních partnerů. Jak řeší antikoncepci?

Doby, kdy každá žena měla obvykle jednoho sexuálního partnera po celý život, dávno minuly. Výzkumná...

Titulka pro: Test plodnosti zdarma

Test plodnosti zdarma

Za několik týdnů, přesněji 6. 6. 2014, u příležitosti Národního dne neplodnosti, budete mít jedinečnou...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BOLAVÁ KOLENA

Dobrý den, nemáte doporučení na bolavá kolena? Máte něco ...

BOHEMIA OLEJ

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s oleji od značky Bohemia ...

VIBRÁTOR

Kde koupit pořádnou hračku do postele?:-) Nápady?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz