Vyběhněte do přírody

Kdo propadl kouzlu běhání, nedá na tenhle sport dopustit. Hodíte za hlavu všechny starosti, soustředíte se jen na rytmus kroků a správný dech. Moc toho nepotřebujete – jen chvíli volného času a dobré běžecké boty. Většina z nás ale běhá po asfaltce v ulicích, na sídlišti. Je to časově méně náročné, než dojet někam do lesoparku, přírody. Mnohdy to však nejde provozovat dlouho. Ve většině případů dochází ke ztrátě motivace, bolesti kolen, či jiných kloubů a hlavně fádnosti běhaní. Vyměňte asfaltku za lesní pěšinku a okamžitě uvidíte ten rozdíl!

Zobrazit fotografii v galerii

Většina zdravotních problémů spojených s během má jednu společnou příčinu: nárazy způsobené opakovanými dopady nohou na zem. Při běhu po asfaltu je kotník relativně v jedné poloze a nehrozí tak vymknuti, ale zpětný náraz, co jde od tvrdého povrchu vrazí do kolen, kyčlí a zad. Po čase se perfektně procvičí a zpevní. Je to tedy pro vazy a vůbec chodidla vynikající cvik. Proto se běh v lese označuje i jako výborná prevence proti ortézám a umělým kyčlím.

Budete šťastnější
Jak známo, při běhu se uvolňují endorfiny, což jsou hormony štěstí. Ty působí pozitivně nejen na náladu během běhání, ale i po běhání. Měli jste někdy pocit při běhu, že svět patří vám? Ještě ne? Tak si někdy běžte zaběhat ráno v 6 hodin, když je ještě všude klid a mír, přerušovaný jen zpěvem ptáků, do toho vychází slunce – zážitek, který lze s málo čím srovnat a z nějž budete čerpat po celý den. Při běhání se vytváří i hormon dobré nálady – serotonin, který mimo jiné dokáže i potlačit strach. Při zvýšených hladinách serotoninu se dají léčit deprese a úzkostné stavy. Zvýšení hladiny serotoninu nejjednodušeji dosáhnete běháním.

Venku je to náročnější
Lesní pěšinky vedou obvykle po více zvlněném terénu než silnice. Počítejte proto s tím, že 5 km uběhnutých v terénu vám zabere více času a energie. Vašim běžeckým cílům získání vyšší kondice a shození trochu váhy to jen prospěje.
"I drobné nerovnosti a vlnky se postupně nasčítají a jsou v nohách cítit. Také nutnost měnit častěji tempo běhu a délku kroku je namáhavější než rovnoměrný běh po rovné cestě. Nic neprospěje rychlému zvýšení kondice více než právě běh v terénu", říká Tomáš Bystřický z týmu Salomon. Pro běh venku proto musíte mít opravdu vhodnou obuv. Boty musí mít zejména vhodnou podrážku, tedy takovou, která zabrání uklouznutí. Důležité je taky, aby byla bota přiměřeně pevná a držela nohu i na nerovném podkladu. Boty pro běh v terénu jsou také obvykle z odolnějších materiálů. Naopak protože poběžíte po měkkém povrchu, nemusí být bota tolik odpružená. Pokud běháte i v dešti nebo po něm v mokré trávě, pamatujte na to při výběru boty a vyberte si model s Gore-texem nebo jinou nepromokavou membránou.

Náš tip: Salomon: Speedcross 3

Salomon Speedcross 3

Salomon Speedcross 3

Bota první volby pro ty, kdo začínají běhat v přírodě! Nejoblíbenější model Salomon obuvi. Agresivní design podrážky. Nepromokavá membrána climashield nebo Gote-tex. Perfektní usazení nohy v botě. Zajistí jistotu a spolehlivost při každém kroku v terénu i na mokrém a blátivém povrchu.
Cena: 3 390 Kč Koupíte v eshopu na www.salomon.cz

 

 

Připravila: Zuzana

Foto: Salomon

22.7. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

0

To my s manželem chodíme běhat do přírody docela pravidelně. Je to hrozně příjemné změnit z homeoffice prostředí a jít se prostě zase nadechnout čerstvého vzduchu. A ti lidé, kteří říkají, že na to prostě nemají čas se jenom vymlouvají. Jak se to tady v Čechách říká? Když se chce, všechno jde :).

ODPOVĚDĚT

1

V létě jsem se snažila po dlouhé době trošku se vrátit do formy a začala jsem opět běhat. Myslela jsem si, že se to nezapomíná, ale nejspíš ano. Nemám ráda, když mi něco nejde, tak se teď pokouším zlepšit se alespoň natolik, abych uběhla stejně, jako dřív. K Vánocům jsem si u manžela objednala vybavení na běhání. K oblečení a botám jsem si objednala ještě sponu na peníze, protože ta se mi nejlépe vejde do ledvinky.

ODPOVĚDĚT

1

V přírodě s dětmi trávíme hodně času. S manžílkem jsme svojí už 12 let a furt nás to tam táhne. Teď hlavně během té pandemie si člověk naprosto restartuje tělo a načerpá nové myšlenky. Dostali jsme od tchýně pobyt pro dva na tree house na ještědu. Udělali nám to velkou radost. Děti jsme šoupli k prarodičům a s miláčkem si užili mezi stromy. https://www.treehousejested.cz

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

Ria tampóny SPORT

Soutěž o speciální tampóny vhodné pro sportovní aktivity

Značka Ria jako první přichází s inovací, která nabídne komfort všem aktivním ženám, i když...

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly znamená v českém překladu ošklivý.

Preventan Sport

Preventan® sport

Preventan®, česká řada doplňků stravy na podporu imunitního systému, přichází s novinkou Preventan® Sport pro...

Titulka pro: Ideální sport = zumba

Ideální sport = zumba

K nejoblíbenějším sportům patří v poslední době zumba snad proto, že je plná hudby, tance...

Titulka pro: Módní trendy jara

Módní trendy jara

Jaro se už pozvolna blíží a obchody už nabízejí své jarní kolekce. Podívejte se, co...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz