Vyberte dětem ten správný kroužek!

Snad nic na světě dětem neuteče tak rychle jako prázdniny. Než se nadějí, budou si chystat školní tašku a my, rodiče budeme řešit tradiční úkol. Přizpůsobit se rozvrhu hodin a zorganizovat dětem všechny mimoškolní aktivity a vyplnit jejich volný čas. Nad výběrem zájmových kroužků bychom se měli pořádně zamyslet. Jak, podle čeho a kde vybrat pro děti ty nejlepší? A kolik by jich náš školák vlastně měl mít?

Titulka pro: Vyberte dětem ten správný kroužek!
Zobrazit fotografii v galerii

Vybrat dítěti správnou zájmovou činnost není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejde totiž jenom o to zaplnit nějakým způsobem volný čas po návratu ze školy. Aktivita by ho měla opravdu bavit a hlavně rozvíjet jeho dovednosti a talent. Zároveň by dítě mělo být pod dohledem kvalitního a zkušeného vedoucího – pedagoga. „Pro děti je velmi důležité, když mohou trávit čas nějakou smysluplnou činností, která je baví. V kroužcích se navíc setkávají se svými vrstevníky, navazují nové kontakty a rozvíjí svůj společenský život. Čas strávený v kroužku by měl být navíc vyvážen ještě dalšími aktivitami, které rodina podniká společně“, říká psycholožka Mgr. Kateřina Beerová.

 

Kdy a jak začít?

Nejrůznější kroužky a zájmové činnosti jsou dnes běžné již v mateřských školách, kde se děti mohou věnovat výuce angličtiny, hudbě, tanci nebo třeba kreslení či výrobě keramiky. S některými aktivitami se dá totiž začít již od malička. Populární jsou například kurzy plavání pro miminka od tří měsíců. Nejčastěji ale děti se zájmovými činnostmi začínají v době nástupu do školy, tedy kolem 6. roku života. V potaz bychom měli brát především schopnosti dítěte.

 

Kolik kroužků děti stihnou?

Odpověď na tuto otázku je velmi individuální. Záleží na povaze a založení každého dítěte. Některé potřebuje svoji přemíru energie vybíjet každodenně nějakým sportem, klidnější školáci budou spokojení v jednom uměleckém a jednom sportovním kroužku týdně. Nesmíme zapomínat na to, že děti i přes veškeré zájmy a záliby potřebují nějaký čas samy pro sebe, na hraní a „nicnedělání“. Kroužek se totiž stává povinností a od těch si naše ratolesti také přeci potřebují někdy odpočinout. Jinak hrozí, že budou přesycené, nic je nebude bavit stoprocentně a budou unavené.

 

 Přání versus vlohy

Děti mají nejrůznější přání a představy o tom, jak by chtěly trávit volný čas. A určitě bychom je měli mít při výběru na zřeteli. Dítě je třeba brát jako samostatnou osobnost s vlastními zájmy, jež nesmíme zaměňovat za své ambice a představy. Jen těžko můžeme doufat, že bude z našeho potomka slavný hokejista, když je to introvert, který miluje stavebnice a kreslení. Zájem dětí by se měl navíc podporovat i přes chybějící talent. Pokud chodí polovina holčiček ze třídy do tanečního kroužku a my víme, že naše princezna není zrovna pohybově nadaná, dopřejme jí splnění jejího přání. Časem sama přijde na to, že tanec pro ni nebude to pravé ořechové, ale je to lepší než striktní zákaz. Navíc leccos se dá dohnat i houževnatostí a pracovitostí. „Dobrým vodítkem při výběru zájmové činnosti může být pro rodiče čas, který stráví aktivně se svými dětmi. Pokud vymýšlejí společný program na víkendy a volná odpoledne, absolvují s nimi návštěvy kulturních či sportovních akcí, zapojují je například do péče o zahradu či domácí mazlíčky, pak lépe poznají, k čemu dítě inklinuje a co by ho mohlo bavit“, doplňuje Mgr. Kateřina Beerová.

 

Je z čeho vybírat

Co se týká nabídky, dnešní možnosti jsou nepřeberné. Kroužky nejčastěji zajišťují školy a Domy dětí a mládeže, které spadají pod příslušné městské úřady. Své zájmy mohou děti samozřejmě rozvíjet i v nejrůznějších nestátních neziskových organizacích, např. ve skautských či turistických oddílech, jazykových kurzech, v přírodovědeckých stanicích, zoologických zahradách či sdruženích chovatelů apod. Umělecky a hudebně nadané děti je vhodné zapsat do nejrůznějších uměleckých škol nebo kroužků, kde mohou své nadání dále rozvíjet. Protože je všeobecně známo, že dnešní děti mají daleko méně pohybu než dříve, je vhodné zkombinovat nějaký sport s jinak zaměřeným programem.

 

Co by vás mělo zajímat?

Zkušenosti vedoucích či lektorů, solidnost a reference – to jsou nejdůležitější kritéria, kterými bychom se při výběru kroužku měli řídit. Některá zařízení často organizují například dny otevřených dveří nebo nabízejí bezplatné zkušební hodiny. Vyplatí se takové možnosti využít a dítě sem vzít. Snadno pak zjistíte, zda se prostředí, lektor a prostředí kroužku bude dítěti líbit. Vy pak získáte reálnou představu o tom, kde a jak bude dítě trávit svůj volný čas. V potaz musíme brát i organizační záležitosti. Důležitým bodem je například vzdálenost kroužku od školy či bydliště. Dopředu promyslete, jakým způsobem bude zajištěn přesun dítěte tam a zpět. Jedním z výběrových kritérií bývá samozřejmě i cena. Nejlevnější jsou kroužky, které organizuje přímo škola, tady se příspěvky pohybují většinou v řádech stokorun. Podobně je tomu i u aktivit zajišťovaných Domy dětí a mládeže. V případě hudebních či jazykových škol, sportovních oddílů a dalších soukromých zařízení je třeba připravit se na to, že náklady mohou být podstatně vyšší.

 

Jak vytrvat aneb motivace je důležitá

Může se stát, že i přes naši snahu a pečlivý výběr zájmové aktivity dítě záhy přijde s tím, že už do kroužku chodit nechce. Každý začátek je těžký a mnohdy dítě po prvním nadšení pochopí, že nic není zadarmo a tomu, aby se něco naučilo, musí něco obětovat. Děti rozhodně není dobré do něčeho nutit, ale můžeme ho zkusit motivovat. Pokud dítě přece jen nechce ve vybrané aktivitě pokračovat, je dobré ukončit alespoň načatý půlrok a pak vše s dítětem ještě konzultovat. „Bavte se s dětmi o čase tráveném mimo domov. Jedině tak zjistíte, zda syn nebo dcera v kroužku nějak netrpí – může se stát obětí šikany, nebo být terčem posměchu, protože se mu v činnosti zrovna příliš nedaří,“ doporučuje Mgr. Kateřina Beerová.

 

Kde hledat?

Nejjednodušší je pozeptat se na možnosti kroužků v rámci školy, kam dítě chodí, případně si zjistit na městském úřadě, zda v místě bydliště funguje nějaký Dům dětí a mládeže či Základní umělecká škola. Potřebné informace dnes nabízí i internet. S důvěrou se můžete obrátit například na stránky Národního institutu dětí a mládeže www.nidm.cz, kde přímo na hlavní stránce najdete odkaz na databázi středisek volného času.

Další zajímavé zdroje informací a kontaktů najdete i na těchto adresách:


Autor: Zuzana
Foto: Hudební akademie Praha
24. 8. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

1

My sme pro naše dcerky vybrali taneční. Chodí do Cool Dance v Praze https://www.cooldance.cz/ a jsem moc spokojená. Holkám se to líbí, baví je to, doma jsou hodně klidnější a co se mi líbí ai nejvíc je že mají teď skvělé držení těla a to už jsem začínala mít strach, že se budeme bořit se skoliózou. Moc to doporučuju je to asi ten nejméně "násilný" druh pohybu.

ODPOVĚDĚT

4

tak to už jde mimo mě já už děti nemám

ODPOVĚDĚT

3

Kroužky jsou dobré...ale než to dětem sedlo, vyzkoušeli jsme ledaco...
PRAVDA JE, ŽE NEMUSÍBÝT PŘEKROUŽKOVÁNO...

ODPOVĚDĚT

1

Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Každé dítě je jiné. Někdo je sportovně založený, jiné dítě má sklony spíš umělecké nebo technické. Podle vlastní zkušenosti vím, že není třeba s přihláškou spěchat. Děcko si musí nejprve zvyknout na nový řád, povinnosti, ap. Domnívám se, že 2 kroužky jsou až dost. Jeden sportovní a druhý podle zájmú.

ODPOVĚDĚT

2

Určitě tolik,aby mělo i normální dětský život s kamarády a netravilo většinu volného času v kroužcích než doma.

ODPOVĚDĚT

1

ahojky, jaký máte prosím názor na kroužky pro děti? posílat nebo neposílat?

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vybrat školní batoh nebo aktovku pro budoucího školáka a na co si dát při výběru pozor?

Pár rad přichystala rodičům budoucích prvňáčků Michala Loudínová, majitelka internetového obchodu Dráček.cz, specializujícího se na...

Titulka pro: Jak vybrat školní batoh? Tady je 5 pravidel, které musí splňovat!

Jak vybrat školní batoh? Tady je 5 pravidel, které musí splňovat!

Vybíráte nový školní batoh pro své dítko? Pak už máte možná nastudované desítky článků a...

Školáci, škola, nákupy pomůcek a vybavení. Na co si dát pozor?

Školáci, škola, nákupy pomůcek a vybavení. Na co si dát pozor?

Vypravujete své dítko do školy a vy přemýšlíte, jestli má vaše ratolest vše, co potřebuje,...

Titulka pro: Děti potřebují více pohybu!

Děti potřebují více pohybu!

Pohyb je přirozenou součástí života každého zdravého dítěte. Nebo lépe řečeno – měl by být. 

Titulka pro: Škola je za dveřmi. Už máte nové potřeby pro své děti?

Škola je za dveřmi. Už máte nové potřeby pro své děti?

Ač tím samotné školáky moc nepotěšíme, nový školní rok se kvapem blíží. Zpozornět by však...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

KOČIČÍ DOBROTY

Hezký den, pokud se tu najdou nějaké "kočkařky" moc prosím ...

VÍŘIVKA

Dobrý den, našla jsem v akci tuto vířivku ...

KREATIVNÍ HRAČKA

Zdravím, poradíte nějakou kreativní hračku, která ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz