Rodina

Vyberte si dovolenou pro letošní rok

Sbírání kytiček

Cestovní kanceláře právě začaly prodávat zájezdy na letošní léto. Vybíráte, kam pojedete? Možná přivítáte pár tipů a doporučení, podle čeho si vybrat. Abyste měli jenom hezké vzpomínky a opravdu si volno užili, je třeba pečlivě zvážit všechny okolnosti.

Ať už se chystáte na cesty po Čechách nebo v zahraničí, nejprve si ujasněte, jaká jsou vaše očekávání a finanční možnosti. Pro někoho je dovolená synonymem lenošení na mořské pláži, někdo touží poznávat či sportovat, případně si užít trochu adrenalinu. Neméně důležitý je také fakt, s kým chcete kýžené dny volna strávit a zda využijete služeb cestovní kanceláře, či pojedete „na vlastní pěst.“

Ověřujte informace
Při rozhodování, kterou destinaci navštívíte, se nespoléhejte jen na barevné katalogy cestovních kanceláří. Snažte se získat co nejvíce informací, a to z různých zdrojů. Oslovte více prodejců zájezdů a chtějte o daném místě vědět maximum. Bohatým zdrojem informací je samozřejmě internet. Stačí si zadat jméno destinace do vyhledávače a pak mít dostatek trpělivosti v prohlížení odkazů. Vyplatí se to, protože v internetových diskusích si můžete přečíst hodnocení lidí, kteří místo navštívili a mají tedy cenné zkušenosti. Pokud umíte anglicky či jazyk dané země, máte vyhráno – můžete se podívat přímo na stránky města případně ostrova nebo si vybrat předem i výlety od místních cestovních agentur.

Kterou zvolit?
Známé příběhy zkrachovalých cestovních kanceláří jsou jasným důkazem toho, že i zavedená firma vás může nakonec někde „zapomenout“. Lákavá mediální prezentace ani velký podíl na trhu nemusí být zárukou kvality. Podle čeho tedy vybírat? Nejlepší je vsadit na služby cestovní kanceláře, se kterou máte vy nebo vaši známí dobré zkušenosti. Při výběru vám může pomoci i seznam cestovních kanceláří na internetových stránkách Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Podle zákona musí být všechny cestovní kanceláře pojištěny proti úpadku. Certifikát potvrzující pojištění bývá uveden v katalogu či na internetových stránkách společnosti, můžete si ho také nechat předložit přímo v kanceláři ještě před podpisem cestovní smlouvy.

Na co se ptát
Prospekty a katalogy jsou krásné, ale poskytují jen základní informace o ubytování, službách a nejbližším okolí. Na zápory nabízeného místa vás však samozřejmě neupozorní. Proto se nestyďte zeptat na všechno, co vás zajímá a na čem vám záleží. Jedině tak se vyhnete případnému zklamání, které by vás během dovolené potkalo. Pokud máte malé dítě, chtějte vědět, jestli vám hotel zapůjčí postýlku. Jste-li například alergičtí na peří, zeptejte se před koupí zájezdu, zda váš hotel nabízí pokrývky z umělého vlákna. Až na místě pak totiž můžete zjistit, že i maličkost vám může ze života udělat peklo.

Co si pohlídat
Nezbytnou formalitou při zařizování dovolené je cestovní smlouva. V ní musí být uvedeny obě smluvní strany (klient a cestovní kancelář či agentura) místo pobytu, typ stravy a způsoby dopravy. Pokud máte pocit, že je smlouva příliš obecná, neváhejte požadovat její doplnění a rozšíření o další důležité body zájezdu. Například zda máte zajištěn pokoj s výhledem na moře, jak daleko má být od hotelu na pláž apod. Před podpisem se také ještě ujistěte, kolik dní přesně bude zájezd trvat. Zda například nebudete na devítidenní zájezd odjíždět první den hodinu před půlnocí a nevrátíte se devátý den hodinu po půlnoci. I takové triky některé neseriozní kanceláře používají. V případě, že zájezd neproběhl podle vašich představ, můžete ho po návratu do republiky reklamovat.
 

Text: Zuzana
Foto: Archiv
9. 2. 2011

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků