Rodina

Vybíráme digitální fotoaparát

Sbírání kytiček

Foťák je jednou z nejdůležitějších věcí, které s sebou balíme na dovolenou či výlety. Nabídka trhu je široká a přístroje lákají svými barvičkami a designem. Podle čeho ale vybrat ten správný, aby splnil naše představy?

Vzhled je sice důležitý, ale zajímat by vás měly především funkce a vybavení. A ještě před tím si musíte odpovědět na pár dalších otázek. Co budete především fotit, jaké máte nároky na výslednou kvalitu fotografií a za jakých podmínek budete nejčastěji fotografovat? Zároveň si také přiznejte, jaké jsou vaše fotografické ambice a zkušenosti. Podle toho byste měli vybírat. Foťák by měl totiž umět jen tolik, kolik od něj uživatel očekává – ani méně, ani více. Pokud je totiž příliš „chytrý“, může vám požitek z focení pěkně znepříjemnit a navíc vyhodíte peníze. Je zbytečné platit za funkce, které nevyužijete.

Jednoduchý či složitý
Jestliže nemáte větší fotografické ambice a jde vám o to, abyste měli hezké a kvalitní fotky z dovolené a rodinných oslav, pak vám postačí kvalitní, ale přitom jednoduchý automat. Je zde ale další varianta – focení je vaším koníčkem a nad aparátem chcete mít kontrolu. V takovém případě vybírejte z pestré nabídky kompaktních fotoaparátů a elektronických zrcadlovek, u kterých oceníte řadu nastavitelných funkcí. Pro všechny opravdové zájemce o fotografii, kteří nechtějí být ničím omezováni, je zde třetí možnost, a sice digitální zrcadlovka. Na této úrovni už vám přístroje nabídnou výměnné objektivy. Díky tomu můžete zvolit nejvhodnější optiku pro danou scénu a situaci a k tomu i další příslušenství.

Design a konstrukce
Před nákupem si položte také otázku, kdy a jakým způsobem budete fotografovat. Pokud si chcete kdykoli a kdekoli pořídit momentku alespoň v takové kvalitě, abyste si mohli snímek vytisknout, pak vybírejte mezi kompakty. Jsou to malé a praktické foťáky, které se vám vejdou do kapsy u kalhot nebo do kabelky. Nabídka je pestrá – často se jedná doslova o stylové doplňky, které překvapí barvou i designem. Jestliže patříte mezi náročnější fotografy a plánujete pořízení digitální zrcadlovky, pak musíte počítat s tím, že bude mít větší rozměry a hmotnost. Nemusíte však za každou cenu dělat kompromisy. Trendem posledních měsíců jsou nové typy „nezrcátkových“ zrcadlovek, tzv. „PEN Type Cameras“. Není to protimluv. Konstrukce zrcadlovky se díky tomu zmenšila, a aniž by byly omezeny funkce, které každá poloprofesionální zrcadlovka má, velikost těchto fotoaparátů má velmi blízko ke kompaktům.

Funkce
Jsou důležitým parametrem výběru. Jestliže nejste příliš zkušení, spolehněte se na automatický režim, kterým je vybaven každý fotoaparát. Stačí jen zamířit a stisknout spoušť. Většina běžných přístrojů je vybavena i tzv. automaticky motivovanými programy. Díky nim se přístroj sám přizpůsobí podmínkám a dané situaci. Tyto programy jsou označeny různými symboly podle toho, jakou situaci se chystáte fotit – portrét, krajina, makro, noční snímek, západ slunce a podobně.

Odolnost
Pamatujte, že naprostá většina všech fotoaparátů je velmi citlivé zařízení. Velmi jim škodí nárazy, prach, vlhko a náhlé změny teplot. Existují ale přístroje, které jsou konstruovány s ohledem na možnost použití za zhoršených podmínek. Některé jsou dokonce vodotěsné nebo schopné vydržet i pády z větší výšky a mráz do -10°C. Každopádně byste měli myslet na ochranu svého fotoaparátu a pořídit si při nákupu spolu s ním i kvalitní pouzdro.

Text: Zuzana
Foto:Archiv
5. 5. 2011

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků