Vybíráme vhodný hudební nástroj pro dítě

Chcete, aby se vaše dítě naučilo hrát na nějaký hudební nástroj? Aby rozvíjelo své hudební vlohy? Nevíte však, jaký konkrétní nástroj vybrat, aby to dítě bavilo?

Titulka pro: Vybíráme vhodný hudební nástroj pro dítě
Zobrazit fotografii v galerii

Než však přejdete k samotnému výběru nástroje, nejprve si uvědomte, zdali je pro hraní vaše dítě dostatečně zralé. Tento článek vám přináší rady, jak poznat, že je dítě v ideálním věku pro začátek hraní, a jaký hudební nástroj zvolit, aby vaší ratolest hraní nepřestalo po roce bavit. 

Co ovlivňuje hudební nástroj u dítěte?

Díky hraní na hudební nástroj se u dítěte zlepšuje jeho výkon ve škole. V dnešní době probíhá výuka ve školách tak, že se veškerá látka vykládá ústně a při procvičováních se pracuje s textem. Škola tedy u dětí rozvíjí hlavně levou hemisféru. U hraní na hudební nástroj je tomu naopak, neboť se rozvíjí hemisféra pravá. Hraní tak přispívá k celkové vyváženosti mozku dítěte. 

Je dítě pro hraní zralé?

Než začnete vybírat pro své dítě konkrétní hudební nástroj, nejprve prověřte, zda je ve věku, kdy se již doporučuje začít hraním na hudební nástroj. Mnoho rodičů své děti zapisují do hudební školy během prvních školních let. Rodiče si však neuvědomují, že jejich dítě pro hraní nemusí být vyzrále, a pak se diví, že jejich dítě nechce po roce dále hrát.

Je sice pravda, že by každé dítě mělo začít hrát co nejdříve, protože čím dříve, tím lépe a rychleji dosáhnou lepší plynulosti a přirozenosti. Na druhou stranu je však nutné brát také v potaz psychickou a fyzickou rozvinutost každého dítěte. Jak to ale poznat?

Následující body vám v tom pomohou:

  • Dítě zvládá plynule číst, psát a počítat. Díky těmto základním znalostem dokáže dítě také číst noty a počítat si rytmus.
  • Dítě zvládá školní stres.
  • Dítě si uvědomuje rozdíl mezi prací a zábavou.
  • Dítě má dostatek energie.


Obecně lze říci, že děti ve věku 3 let by ještě neměly s hraním začínat, neboť je na ně příliš brzy. Doporučujeme zapsat dítě do hudební školy kolem 5 let. 

Jaký nástroj pro vaši ratolest vybrat?

Pokud je vaše dítě v ideálním věku, kdy je vhodné s hraním začít, ještě předtím je potřeba vybrat správný hudební nástroj. Při výběru byste se měli zaměřit na dvě věci – na nadání dítěte a na praktičnost. Co se týče praktičnosti, musíte vzít v potaz, že dítě bude trénovat doma, takže mu budete muset pořídit vlastní nástroj. Při výběru nástroje byste proto měli zvážit finanční i prostorovou náročnost. Než tedy začnete jakýkoliv hudební nástroj vybírat, určete si, které hudební nástroje pro děti jsou vhodné a které už nikoliv.

Ohledně nadání je dobré ještě před výběrem zajít s dítětem do obchodu, kde si můžete jednotlivé hudební nástroje prohlédnout a vyzkoušet. Pokud dítě o konkrétní nástroj nejeví zájem, tak ho do toho nenuťte.

Ben-Tovim/Boydova metoda

Kromě financí a nadání můžete také zkusit speciální metodu zvanou Ben-Tovim/Boydova. Nejprve se začíná částí, která posoudí schopnosti dítěte a na základě toho se vybere vhodný nástroj. U testu muzikálnosti je dotazník, který prověřuje muzikální dovednosti dítěte (např. zdali dítě rozpozná melodii z pořadu, jaký tón v melodii je vyšší, dovede zopakovat jednoduchý rytmus atd.). Po tomto testu následuje test připravenosti, který zjistí, zdali je dítě tělesně i duševně zralé na hraní. 

Jaké se nejčastěji volí nástroje?

Mezi nejvíce využívané nástroje patří flétna a kytara pro děti. Oblíbenými jsou také ještě klavír nebo housle.

Připravila: Katka
Foto: houdek.cz
18. 11. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Chtěla bych se naučit hrát na bicí, ale podle mě mi to rodiče doma nedovolí. Bydlíme v paneláku 3+1 a sousedé nejsou zrovna nejmilejší. Možná právě proto mě láká vzít si v 11 hodin večer paličky z topmuzika.cz a začít si užívat těch bouchajících zvuků do stropu a dveří. Joo já bych jim to vrátila za sobotní sbíječky.

ODPOVĚDĚT

1

Také jsme vloni vybírali hudební nástroj pro dceru, protože by se mi líbilo, kdyby na něco hrála. Sama jsem kdysi hrála na kytaru a mrzí mě, že jsem u hraní nezůstala. Moc si toho už nepamatuju. Nakonec jsme ji přihlásili na piano a hrozně jí to baví. Trénuje každý den, tak snad jí to nadšení vydrží déle než mně :-) .

ODPOVĚDĚT

2

No, je to vždycky docela složitá otázka. Je důležité si uvědomit, že dítě není vždy připraveno na výuku hry na nástroj, i když o to projeví zájem. Nicméně v tomto smyslu je škoda, že výchovou dětí k hudebnosti více nevěnují ve školkách či školách. V jedné školce jsem např. viděl, že používají takové jako melodické tyče, Boomwhackers (u nás to prodávají snad jenom tady http://kytary.cz/boomwhackers-bw-dg-c-dur-diatonicka-sada/HN114855/?gclid=Cj0KEQiAj8uyBRDawI3XhYqOy4gBEiQAl8BJbRxWlPaw71w0BbRzexwsYL9zdeBrrmKzAFiA5Xo6TVoaAjML8P8HAQ ) se to jmenuje, se kterými děti nacvičují jednoduché známé melodie a docela je to baví, takže i tudy vede cesta...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Jak vychovávají své děti rodiče úspěšných dětí

Asi každý normální rodič chce, aby se jejich děti vyhýbaly průšvihům, činily se ve škole...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Titulka pro: Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Jak na dětskou obezitu? Můžou za tlusté děti rodiče?

Nebezpečný trend jménem dětská obezita se šíří v posledních letech přímo raketovým tempem. Lékaři varují,...

Titulka pro: Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz