Vybíráte nejlepší rovnátka? Možností je spousta

Na rovnátka má hodně lidí špatné vzpomínky z dětství. Jenomže v léčbě zubních vad udělali lékaři velký pokrok. V současné době už nemusíte nosit nepohodlná rovnátka, která vám ztrpčují život. Moderní technologie vám umožní vybrat si léčbu, která vám bude vyhovovat.

Vybíráte nejlepší rovnátka? Možností je spousta
Zobrazit fotografii v galerii

Pokřivený úsměv může být způsoben úrazem, nebo za ním může stát genetická výbava. V každém případě máte v současnosti spoustu možností, jak si ho nechat srovnat. Výběr té nejvhodnější je závislý na typu vady, vašich požadavcích a také na vašich finančních možnostech. 


Snímatelná rovnátka 

Snímatelná rovnátka si asi nejspíš pamatujete z dětství. Deskové aparátky z pryskyřice s drátky se dnes už moc nepoužívají. Jejich největší nevýhodou bylo to, že se zuby často vrátily po ukončení léčby zpět do původního tvaru. Výhodou je jejich nízká pořizovací cena, léčba vyjde cca na 3 000 Kč. Přistupuje se k nim u léčby dětí a u lehčích vad. Někdy se používají po sejmutí rovnátek, aby se zabránilo návratu zubů do původní polohy. 


Fixní rovnátka 

Fixní rovnátka se používají pro širokou škálu zubních vad. Jejich velkou výhodou je fakt, že se nedají sundat a tím pádem vám zuby rovnají 24 hodin denně. Léčba trvá od 6 měsíců do 2 let a obvykle mívá velmi dobré výsledky. Fixní rovnátka však vyžadují velkou dávku trpělivosti a odhodlání. Musíte se vzdát některých jídel, především těch tvrdých, jako jsou například oříšky. 


Aby byla léčba úspěšná, musíte pravidelně docházet do ordinace. Obvyklý interval je 6 týdnů, v případě, že se vám uvolní zámeček, je potřeba počítat i s pohotovostními kontrolami. Léčba však není tolik závislá na vaší spolupráci. Zuby se rovnají nepřetržitě, proto také bývají výsledky velmi dobré. Po léčbě vám pravděpodobně váš lékař ještě doporučí snímací rovnátka na noc, aby vám zuby zůstaly rovné. 


Neviditelná rovnátka 

Vzhledem k tomu, že rovnátka se nosí poměrně dlouho, má hodně pacientů, především dospělých pacientů, klade také nároky na vzhled. Přesto, že klasická fixní rovnátka dnes umí být dost nenápadná, často se přistupuje k tzv. lingválním rovnátkům, která se připevňují na zadní stranu zubů


Nicméně i ta potřebují pravidelnou údržbu a časté návštěvy u ortodontisty. Navíc je velmi pravděpodobné, že vás bude na počátku obtěžovat bolest hlavy a mluvení bude zpočátku trochu problematické. 


Opravdu neviditelná rovnátka Invisalign 

Moderní technologie však umožnila lékařům vyvinout systém léčby zubních vad, který v sobě kombinuje ty nejlepší vlastnosti z obou typů rovnátek. Jsou snímatelná a léčba je bezbolestná, přesto jsou velice účinná a nosí se poměrně krátce. Průhledná rovnátka nikdo jen tak nepostřehne, nemusí o nich tedy nikdo vědět. 


Vzdát se nemusíte ani oblíbených jídel, protože během jídla nemáte rovnátka nasazená. Po jídle je však potřeba si zuby pořádně vyčistit, abyste zabránili vzniku zubního kazu. Vzhledem k tomu, že nejsou rovnátka vidět a nepřekáží při mluvení, není problém dodržet doporučenou denní dobu nošení – 22 hodin.


Léčba sice není časově ani jinak náročná, k lékaři na kontroly docházíte pouze jednou za 3 měsíce, ale klade velký důraz na vaši disciplínu. Pokud nebudete neviditelná rovnátka nosit poctivě, výsledky nebudou tak dobré a léčba se protáhne.


Komerční prezentace
Foto: Svetrovnatek.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

1

SE ZUBY JSEM SI UŽILA

ODPOVĚDĚT

2

Taky se mne to už netýká. Jako malá jsem rovnatko měla z nějaké hmoty. Nic příjemného to nebylo.

ODPOVĚDĚT

1

Přesně takové jsem měla i já.

ODPOVĚDĚT

2

Jsem ráda, že toto už máme s dětmi dávno za sebou.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si zvyknout na rovnátka? Foto: Unsplash

Jak si zvyknout na rovnátka?

Chystáte se na nasazení rovnátek? Pak vás nejspíš zajímá, jak moc jejich nošení ovlivní váš...

Titulka pro: Hledáte nového zubaře?

Hledáte nového zubaře?

Obvodní a zubní lékaři jsou jako „úzkoprofilové zboží“, je jich zkrátka nedostatek. Pokud také aktuálně...

Gangrenózní zub? Nejčastější příčinou je neléčený zubní kaz

Ačkoli je zubní kaz jedním z nejčastějších důvodů návštěv u stomatologa, mnozí lidé se i...

Čištění zubů elektrickým kartáčkem

Čištění zubů elektrickým kartáčkem

Přimět své děti k čištění zubů je opravdový oříšek. Většinou se jim nechce.

Titulka pro: Hepatitida a nádory jater

Hepatitida a nádory jater

Z virů hepatitid A, B, C, D a E způsobují nejzávažnější a dokonce život ohrožující...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ŠPERKY

Znáte někdo e-shop https://www.hotdiamonds.cz/ moc se mi ...

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz