Zdraví

Vybíráte nejlepší rovnátka? Možností je spousta

Na rovnátka má hodně lidí špatné vzpomínky z dětství. Jenomže v léčbě zubních vad udělali lékaři velký pokrok. V současné době už nemusíte nosit nepohodlná rovnátka, která vám ztrpčují život. Moderní technologie vám umožní vybrat si léčbu, která vám bude vyhovovat.

Pokřivený úsměv může být způsoben úrazem, nebo za ním může stát genetická výbava. V každém případě máte v současnosti spoustu možností, jak si ho nechat srovnat. Výběr té nejvhodnější je závislý na typu vady, vašich požadavcích a také na vašich finančních možnostech. 

Snímatelná rovnátka 

Snímatelná rovnátka si asi nejspíš pamatujete z dětství. Deskové aparátky z pryskyřice s drátky se dnes už moc nepoužívají. Jejich největší nevýhodou bylo to, že se zuby často vrátily po ukončení léčby zpět do původního tvaru. Výhodou je jejich nízká pořizovací cena, léčba vyjde cca na 3 000 Kč. Přistupuje se k nim u léčby dětí a u lehčích vad. Někdy se používají po sejmutí rovnátek, aby se zabránilo návratu zubů do původní polohy. 

Fixní rovnátka 

Fixní rovnátka se používají pro širokou škálu zubních vad. Jejich velkou výhodou je fakt, že se nedají sundat a tím pádem vám zuby rovnají 24 hodin denně. Léčba trvá od 6 měsíců do 2 let a obvykle mívá velmi dobré výsledky. Fixní rovnátka však vyžadují velkou dávku trpělivosti a odhodlání. Musíte se vzdát některých jídel, především těch tvrdých, jako jsou například oříšky. 

Aby byla léčba úspěšná, musíte pravidelně docházet do ordinace. Obvyklý interval je 6 týdnů, v případě, že se vám uvolní zámeček, je potřeba počítat i s pohotovostními kontrolami. Léčba však není tolik závislá na vaší spolupráci. Zuby se rovnají nepřetržitě, proto také bývají výsledky velmi dobré. Po léčbě vám pravděpodobně váš lékař ještě doporučí snímací rovnátka na noc, aby vám zuby zůstaly rovné. 

Neviditelná rovnátka 

Vzhledem k tomu, že rovnátka se nosí poměrně dlouho, má hodně pacientů, především dospělých pacientů, klade také nároky na vzhled. Přesto, že klasická fixní rovnátka dnes umí být dost nenápadná, často se přistupuje k tzv. lingválním rovnátkům, která se připevňují na zadní stranu zubů

Nicméně i ta potřebují pravidelnou údržbu a časté návštěvy u ortodontisty. Navíc je velmi pravděpodobné, že vás bude na počátku obtěžovat bolest hlavy a mluvení bude zpočátku trochu problematické. 

Opravdu neviditelná rovnátka Invisalign 

Moderní technologie však umožnila lékařům vyvinout systém léčby zubních vad, který v sobě kombinuje ty nejlepší vlastnosti z obou typů rovnátek. Jsou snímatelná a léčba je bezbolestná, přesto jsou velice účinná a nosí se poměrně krátce. Průhledná rovnátka nikdo jen tak nepostřehne, nemusí o nich tedy nikdo vědět. 

Vzdát se nemusíte ani oblíbených jídel, protože během jídla nemáte rovnátka nasazená. Po jídle je však potřeba si zuby pořádně vyčistit, abyste zabránili vzniku zubního kazu. Vzhledem k tomu, že nejsou rovnátka vidět a nepřekáží při mluvení, není problém dodržet doporučenou denní dobu nošení – 22 hodin.

Léčba sice není časově ani jinak náročná, k lékaři na kontroly docházíte pouze jednou za 3 měsíce, ale klade velký důraz na vaši disciplínu. Pokud nebudete neviditelná rovnátka nosit poctivě, výsledky nebudou tak dobré a léčba se protáhne.

Komerční prezentace
Foto: Svetrovnatek.cz


Diskuze: příspěvků