
Babičce a dědovi nechybí životní zkušenosti a nadhled. Vědí, co je důležité, a zároveň mají pro svá vnoučata daleko více času než máma s tátou. Mohou si s dětmi nejen do nekonečna hrát, ale také je leccos naučit. Pomohou jim lépe pochopit sounáležitost rodiny a princip fungování mezilidských vztahů. Děti se díky nim naučí úctě ke stáří a rozvinou sociální cítění. Navíc jsou pro rodiče často velkou oporou i co se týká hlídání potomků, vyzvedávání ze školy či školky a odvádění do kroužků. Soužití mladší a starší generace však mnohdy přináší mnohá úskalí a konflikty. Nejvíce střetů se týká výchovy a životosprávy dítěte. Jak takové situace řešit?
Rozmazlování
To je tradiční „úloha“ babiček a dědečků. Prarodiče svá vnoučata rozmazlují z lásky. Jsou rádi, že si mohou dětí jen „užívat“ a řeholi jménem výchova mají dávno za sebou. Nejradši by svým zlatíčkům snesli modré z nebe. Nic se ale nesmí přehánět. Prarodiče si musí uvědomit, že jsou pro děti stejným vzorem, jako ostatní dospělí. Děti potřebují jednotnou výchovu, a pokud jim někde projde něco, do doma ne, není to dobré. Uklidit si hračky, vyčistit zuby a bez odmlouvání vypnout včas televizi by mělo být pro děti samozřejmostí jak doma, tak i u babičky a dědy.
Výchova
Nejčastějším prohřeškem prarodičů bývá snaha zasahovat do výchovy dítěte. Určitě je na místě nabídnout radu, ale je jen na rodičích, zda ji využijí nebo ne. Je to jen na nich. Časté jsou i případy, kdy babička a děda koupí dítěti něco, co rodiče výslovně zakázali. Dávají tím totiž jednoznačně najevo, že oni jsou ti hodní, zatímco máma s tátou ti zlí. To samé platí i v případech, kdy prarodiče před dětmi rodiče shazují a ponižují je. Jak takovou situaci řešit?
Otevřený rozhovor
Je namístě požádat šetrně babičku a dědu, aby vám neničili autoritu a do výchovy nezasahovali. Vysvětlete babičce a dědovi, že byli skvělí rodiče, vychovali z vás slušného člověka a teď byste to samé rádi uplatnili na svých dětech vy. Na druhou stranu si však uvědomte, že pokud využíváte pomoci prarodičů například v podobě hlídání, měli byste občas ze svých pevných zásad alespoň trochu slevit. Podle psychologů je dobré stanovit si zásadní výchovné postupy či omezení, jež si vyloženě nepřejeme, nebo naopak vyžadujeme. Týká se to třeba trávení času u televize, mlsání bonbonů apod. Ostatní konkrétní věci pak nechat na člověku, který se hlídání ujal. Vše je o komunikaci a o umění se dohodnout. Pokud máte s prarodiči trable, zkuste zapracovat na zlepšení vašeho vztahu s nimi. Zkuste ubrat ze svých nároků, ale na těch důležitých naopak zarputile trvejte. A nikdy nezapomínejte na to, jak moc máte své rodiče rádi a jak moc mají rádi oni vás.
Jaké máte zkušenosti vy? Mluví vám rodiče do výchovy vašich dětí?
Připravila: Zuzana
Foto: iStock
17. 8. 2011