Vyhrajte čaje bez éček

V našich potravinách nacházíme čím dál tím více nových přísad. I když se různá barviva, emulgátory, konzervanty a další látky, souhrnně označované jako přídatné látky nebo hovorově „éčka“, používají v potravinách už relativně dlouhou dobu, jejich skutečný rozmach přišel až po roce 1989.

Titulka pro: Vyhrajte čaje bez éček
Zobrazit fotografii v galerii

Od roku 1997 se na základě Nového zákona o potravinách musí přítomnost těchto látek uvádět na obalech potravin. Bláhový však ten, kdo si myslí, že tomu tak skutečně je. Potravinářský průmysl se neustále potýká s nedostatky a mezerami v zákonech. Zákazy se velmi často obchází a přídatné látky jsou nově interpretovány a označovány jako látky „nepřídatné“. Kde se např. ještě dříve rozlišovalo mezi umělými aromatickými látkami, aromatickými látkami přírodně identickými a přírodními látkami, je dnes dle nařízení pro označování potravin dostačující jednoduché „třešňové aroma“.

Lidé se samozřejmě začali zajímat o to, co vlastně nesrozumitelné kódy a chemické názvy znamenají. Nedůvěra k přídatným látkám, přes pochopitelné ubezpečování výrobců, nemizí, ba právě naopak. Průzkumy v jednotlivých evropských zemích dokazují, že 60 až 70 % spotřebitelů odrazují „éčka“ uvedená na obalech potravin od koupě.
 

 

Takové výrobky samozřejmě odrazují i nás, proto se snažíme, abychom alespoň částečně přispěli svými produkty ke zdraví nás všech. Firma PHOENIX Division Group s.r.o. dodává na trh stoprocentně přírodní čaje bez jakýchkoli umělých či takzvaně „přírodně identických“ látek a zapojila se do projektu CEFF – tímto logem již budou označeny vybrané čaje www.ceff.info. Logo CEFF je udělováno potravinám, které neobsahují kontroverzní éčka, konkrétně konzervanty, umělá barviva, sladidla a glutamáty, více na http://ceff.info/kontroverzni-ecka.html.

Za všechny takto označené čaje můžeme zmínit například zelený jasmínový čaj JAS GREEN, jehož aroma tvoří pouze vůně jasmínových květů, které se suší současně s čerstvě natrhaným čajem. Čajové lístky nasávají při sušení jakékoliv aroma pouze ze své blízkosti. Aroma čaje TAIMINTTEA tvoří jen mateřídouška a máta, ze kterých je čaj složen a tak můžeme pokračovat i u ostatních našich čajů. Více informací najdete na www.phoenixdivision.cz

Jak je to s čaji a přídatnými látkami
Do čajů se přidávají hlavně barviva a aromatické látky. I když existují i v přírodní formě, téměř žádný výrobce je v dnešní „tržní době“ nepoužívá, protože jsou mnohem nákladnější.

Umělá (syntetická) barviva E 100 - E 182
Syntetická barviva se původně vyráběla z uhelného dehtu. Nyní se získávají z vysoce přečištěných ropných produktů. „Prospěšnost“ takových látek pro naše zdraví je jistě každému jasná. Je ale smutné, že spotřebitelé sami nutí výrobce, aby vyráběli barevné potraviny – většina lidí v samoobsluze nesáhne po málo barevné pomerančové limonádě, když vedle stojí jiná, sytě oranžová. Dalším pádným důvodem pro používání barviv je přesvědčit spotřebitele o tom, že výrobek obsahuje maximum přírodních složek – kupující dá např. přednost sytě růžově zbarvenému jahodovému jogurtu před jogurtem méně barevně výrazným, i když ten druhý může ve skutečnosti obsahovat jahod více.

Aromatické látky
K napodobení přírodních vůní a chutí se používá stovek chemických sloučenin. A spotřeba těchto látek neustále roste, i když se ví, že některé mohou způsobit dokonce rakovinu (např. safrol, isosafrol). V současné době můžete najít několik druhů aromatických látek v jednom výrobku a výrobci využívají svého práva neuvádět složení těchto směsí a použité aromatické látky pečlivě tají. Směsi aromatických látek mohou obsahovat např. karcinogenní glutaman sodný.

Důležité upozornění! V České republice se tyto látky nepovažují za přídatné látky (na rozdíl od předpisů platných před 28. listopadem 1997) a nejsou jim přiřazeny E kódy. Takže vůbec nemáme šanci je v potravinách objevit.

Tři z vás můžete vyhrát speciální vánoční dárkovou sadu – HANNASAKI Mix Tea a skleněný hrnek s biogenerátorem keltskou spirálou. Spirála umístěná na dně hrnku výrazně zkvalitňuje nápoj jak po stránce chuťové tak léčivé.

Odpověď na soutěžní otázku najdete na www.phoenixdivision.cz

Soutěž probíhá od 12. do 18. prosince 2011.

Foto: Phoenix
12. 12. 2012

Výherci:
chaz
ilario
viktori9
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

CLIP IN

Holky, hledám kvalitní clip in. Na netu jsem našla spoustu ...

VÁNOCE

Ahojky :) Holky, ať chceme nebo ne, vánoce se blíží. A s tím i ...

SILVESTR

Nevíte někdo o nějaké dobré chatě na Silvestra?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz