Soutěže

Vyhrajte domácí telefon

Když se před lety objevily mobilní telefony, mnoho lidí předpovídalo rychlý konec domácímu telefonování přes pevnou linku. Chybující proroci. Lidé z domova naopak telefonují více než kdy předtím.

Šéf inovací evropské jedničky ve výrobě domácích a kancelářských telefonů, německého Gigasetu Nicholas Keith Ordt vidí dvě příčiny: rychlý technologický pokrok v domácí hlasové telefonii a lidskou potřebu po pohodlí a komunikaci.

Existují prostě věci, o kterých byste raději nemluvili na veřejnosti. Zároveň však naše komunikační chování prošlo zásadní změnou. Každodenní život je rychlý a většinu času pohlcuje práce. Volného času není nazbyt. Telefonáty jsou proto často jediným způsobem, jak všední den zorganizovat a jak zůstat v kontaktu s rodinou a přáteli. Když cestujeme, používáme mobilní telefony. Většinou k vyřízení běžných záležitostí. Naproti tomu doma většinou lidé vedou hovory jiného druhu a při nich dávají přednost maximálnímu pohodlí a vynikajícímu zvuku, jehož kvalita je právě ve srovnání s mobilem nedostižná. V dnešní době navíc nemusíte hovory z domova nijak krátit. Paušály a telefonování přes internet umožňují vést nekonečné hovory po celém světě za minimální částky. Ve Spojených státech podle posledních průzkumů se už čtvrtina všech telefonních hovorů uskutečňuje přes internet.

Domácí vs. mobilní
Telefonáty z domova podléhají zcela jiným pravidlům než telefonáty mimo domov. Doma mnoho lidí nosí pyžamo nebo pohodlné oblečení. Přece jen jsou ve svém vlastním „teritoriu“, a proto relativně nezávislí na různých společenských omezeních. Takové oblečení často nemá kapsy a nošení telefonu po bytě může být obtížné. Lidé proto stále častěji volí sluchátko v každé místnosti, aby byli k dosažení, ať dělají cokoli. Telefon v chodbě je již minulostí. Na rozdíl od mobilního telefonu, domácí telefon je přístupný všem členům rodiny. Používají jej rodiče, děti i prarodiče a všichni si do něj ukládají adresy a telefonní čísla bez pocitu narušování privátní sféry. Na druhou stranu mobilní telefon je téměř tak osobní jako kartáček na zuby.

Přítomnost a budoucnost telefonování

Odborníci z oblasti mobilních telefonů prostě některé věci přehlédli, když v roce 2000 předpovídali konec telefonování přes pevnou linku. Podle Gigasetu již jejich vývojáři hledí do budoucího světa telefonování. Budoucnost telefonování je bezšňůrová a může být brzy i „bez telefonu“. Nabídne lidem doma více svobody a daleko větší pohodlí v porovnání s mobilními telefony, bude snadněji ovladatelná a tvárnější. Domácí telefony budou autonomní co se týče smluv a tarifů. Přes Skype či Google Voice bude možné z domova bezplatně telefonovat do světa a to i bez telefonního čísla, bezšňůrově a kdykoli.

Lidé by upřednostňovali i to, kdyby si telefonu při hovoru vůbec nevšimli. Ve vývojovém centru Gigaset prý již odborníci pracují na tom, aby lidem tuto novou svobodu poskytli. Se svým výzkumem skončí tehdy, až lidé začnou telefonovat téměř telepaticky. Opravdová hlasová komunikace doma by měla být soukromá, bezpečná, autonomní a snadná – lidé chtějí volat svým nejbližším přátelům a rodině ze svého nejdůležitějšího místa tak dlouho, jak budou chtít. V co nejlepší kvalitě, ihned, bez rušení a se svobodou pohybu.

Jedna z vás má nyní možnost vyhrát nový Gigaset A400.

Ten obdržel za svůj přímočarý a ergonomický design ocenění Red Dot Design Award. Jeho charakteristickými znaky jsou harmonické linky a černo-stříbrný povrch. K jeho přednostem patří snadné ovládání, vynikající kvalita zvuku hovorů a energeticky úsporné napájení.

Soutěž trvá od 1. do 7. srpna 2011.

Výherce:
Bene77


Diskuze: příspěvků