Vyrazte s dětmi ven! Tipy na hry s dětmi

Podzim ukazuje všechny své krásy a my si užíváme barevnou podívanou, kterou nám nachystal. Na druhou stranu se dny pomalu krátí, bývá sychravo a nikam se nám nechce.

Vyrazte s dětmi ven
Zobrazit fotografii v galerii

Natož pak běhat někde po parku nebo lese. Než ale podlehnete pokušení strávit víkend s dětmi v suchu a teple domova, zkuste se dobře obléci a vyrazit ven za dobrodružstvím. Věřte, že na společné zážitky budete ještě dlouho vzpomínat. 


Hra venku (nejen) dětem svědčí, podporuje duševní zdraví a imunitu a rozvíjí kreativitu hry. Navíc pobyt v přírodě snižuje stres a zvyšuje spokojenost a dobrou náladu. Ze společně stráveného času venku se tak zaručeně vrátíte s pusou od ucha k uchu. 


Stopovaná 

Během cesty lesem, parkem či polem se setkáváme se „stopami", které po sobě zvířátka zanechávají. Ačkoliv často narazíme na různé druhy ptáků, na srnku či zajíce bychom mohli čekat marně. Tato zvířata se zvládají dobře ukrývat a zároveň jsou často aktivní při soumraku a v noci. Můžete si ale zahrát na detektivy a hledat stopy a znaky, které po sobě zanechávají. Nejen otisky tlapek, kterou jsou v blátě dobře vidět, ale i nory, peří a ohlodané plody, vám mohou napovědět, že zvířátko bylo někde poblíž. Našli jste okousanou šišku nebo oříšek? S pomocí taháku se stopami a pobytovými znameními přijdete na to, zda si na ní pochutnávala veverka nebo třeba strakapoud. Tím, že na stromech není tolik listí, navíc dobře uvidíte hnízda, a když budete mít štěstí, možná zahlédnete vykotlanou dutinu nebo doupný strom, který má několik okének nad sebou, jako pravý ptačí panelák.


Poznávání mikrosvěta 

Často kolem nich projdeme, aniž bychom si jich všimli. Ale i ti nejmenší živočichové si zaslouží naši pozornost. Děti v lesních školkách tráví většinu dne venku a mají tak dost času a prostoru na pozorování světa kolem sebe. Zkuste to i vy – stačí si vzít lupu (není podmínkou) a najít si zajímavé místo, ať už je to starý pařez, místo pod kameny, nebo jen kousek travnatého porostu. Pak už jen pozorujte jeho obyvatele. Co nesli mravenci do mraveniště? A kdo málem spadl z větvičky? V teple domova si pak můžete společně vytvořit krátký komiks, ve kterém děti mohou rozvinout fantazii a odvyprávět příběhy, které viděly. 


Podzimní tvoření 

Podzim nabízí širokou škálu všech možných přírodnin, které se dají použít jako náhrada figurek, obrázků a hraček. Chcete si zahrát opravdu originální Člověče nezlob se nebo třeba Žížalky? Vyrobte si svůj vlastní plánek – stačí jen fixy a kousek látky. Jako figurky můžete využít třeba kaštany, kamínky, ale i další přírodniny, které najdete v okolí. A co když nemáte kostku? Stačí mít po ruce šest podobných kamínků, na které nakreslíte fixou tečky nebo napíšete čísla a pak je buď vytahujte z pytlíku nebo třeba jen z kapsy. 


Nekonečné odstíny listí 

Podzim nabízí nekonečnou variaci odstínů listí – od žluté přes červenou až po hnědou. Nechte děti spočítat všechny barvy a jejich odstíny, které vidíte z místa, na němž stojíte a pokuste se barvu s trochou fantazie blíže popsat, např. „tmavě hnědá kůrová" nebo „rezavá šišková" apod. Skvěle tím rozvinete dětskou slovní zásobu. Zkuste také během procházky najít co nejvíce barevných odstínů spadaného listí. Určitě najdete i vícebarevné kombinace nebo list, který bude mít nejvíce barev. A co takhle list trpaslík a obr? Střádejte listy opatrně do plátěné tašky nebo papírového pytlíku a doma si pak po jejich vylisování užívejte tu barevnou podívanou. Z těch nejbarevnějších listů si pak můžete vytvořit zvířátka – například veverku. 


Nezapomeňte na draka 

Možná už na podzimní obloze nepotkáte tolik draků jako dříve, ale pořád je to zábava, která (nejen) děti jen tak neomrzí. Než půjdete pro draka do obchodu, zkuste si doma vyrobit vlastní originální příšerku. A co budete potřebovat? 


Samotná výroba příšerky je jednoduchá a s vaší pomocí ji děti hravě zvládnou. Ruličku stačí jen ozdobit barevným papírem a udělat na jedné straně několik dírek na ocas, do kterých navléknete třásně z vlny (30 cm). Na druhé straně si připravte dvě dírky pro uchycení, kde provlečete delší vlněný provázek u „huby" příšerky – udělejte ho dostatečně dlouhý, bude vám sloužit k řízení letu. Pak už se jen stačí rozběhnout a nechat příšerku vznést se vzhůru. 


Tip: Místo vlny se dá na ocas použít také krepový papír, který vydává šustivý zvuk, a navíc vám odpadne práce s děrovačkou a provlékáním vlny. Místo papíru zkuste použít také spadané listy.


Zdroj a foto: jdeteven.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Já jsem hrozně ráda, že máme zahradu, takže děti chodí ven dopoledne i odpoledne. Pobyt na čerstvém vzduchu je to nejlepší. Chodíme za každého počasí. Když prší, tak jim dám akorát pláštěnku a holinky a běhají v dešti. Jsou už docela velcí, takže rády pomáhají. Zalévají se mnou zahrádku, pomáhají se sekáním trávy, a nebo si jen tak hrají. Máme na zahradě vlastní studnu, kterou jsme si nechali vloni udělat od firmy Zakra , takže se děti předhání v tom, kdo bude napouštět vodu :-D . S vodou je to baví nejvíc :-) .

ODPOVĚDĚT

4

vnoučata bohužel nemám

ODPOVĚDĚT

2

Drak je dobrý nápad. Budu tady mít vnuky na podzimní prázdniny, tak vyrazíme.

ODPOVĚDĚT

5

Pouštění draka ve větru je tradice, která k podzimu zkrátka patří. Vnuci i my dospělí si ji užíváme.

ODPOVĚDĚT

3

už mám jen vnoučata a ty bydlí daleko

ODPOVĚDĚT

4

malé děti ani vnoučata už nemám malé ale velké

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Všechny počítačové hry dětem neškodí

Všechny počítačové hry dětem neškodí

Počítače, televize, mobily, tablety, play stationy a další technické vymoženosti jsou neodmyslitelnou součástí života dnešních...

Titulka pro: Pexeso pro uši

Pexeso pro uši

Takové jste zaručeně ještě nehráli – klasické pexeso určitě znáte, ale tahle hra vás zavede...

Titulka pro: Kdo si hraje, nezlobí!

Kdo si hraje, nezlobí!

A co víc, při hrách děti rozvíjejí své schopnosti, často také jemnou motoriku, zručnost, komunikační...

Jak na depresi: netradiční pohled

Jak na depresi: netradiční pohled

Ve společnosti se objevuje nový trend. Trend, jenž pozvolna vrací čtení knih tam, kde bývalo...

Titulka pro: Vždyť si jenom hraje

Vždyť si jenom hraje

Znáte to, voláte svého potomka již potřetí k večeři, a on snad vůbec neslyší. Ani...

Titulka pro: Společenské hry, které vás pobaví

Společenské hry, které vás pobaví

Zima je ideální čas na různé společenské hry. Venku je často pochmurně, brzy se stmívá...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ODŘENINY

nedávno jsem si pořídila sprej Hemacut na odřeniny a ...

UM

Dobrý den, jaké UM doporučujete? Malý má skoro půl roku a ...

NEDAŘÍ SE OTĚHOTNĚT

Dobrý večer, s manželem se pokoušíme o miminko a nedaří se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz