Rodina

Výstava betlémů (nejen) ze dřeva a cukru

Sbírání kytiček

Připomenout si tradici našich předků můžete na výstavě České historické betlémy, která se aktuálně pořádá v Národní knihovně v Praze.

Co tu můžete vidět? Dřevěné nebo papírové betlémy, ale i kousky z neobvyklých materiálů jako cukr, chleba, perník, vosk, hlína, sádra…

Víte, že…

… nejstarší betlém na výstavě pochází z 2. poloviny 18. století? „Návštěvníky jistě upoutají i dva mechanické betlémy nebo největší exponát, který měří 110 cm na výšku a 220 cm na šířku. K nejmenším patří křehké betlémy z cukru. Ty se musely dávat pod skleněný poklop, aby vydržely,“ nabízí tip na zajímavosti kurátorka výstavy Mgr. Romana Trešlová, ředitelka Muzea betlémů Karlštejn.

A jak takový cukrový betlém vlastně vzniká? Spojí se přibližně 8 dílů cukru a 1 díl tragantu (lepkavé pryskyřice vytékající při poškozování kůry keřů rodu Astragalus). Hmota se prohněte, natlačí do forem a po vyjmutí se nezřídka ještě omalovává.
Součástí výstavy je také hra nazvaná Co pro Vás znamená betlém?, která se inspirovala 150 let starým vyznáním betlémáře, jenž na ústeckoorlické malované figurce zanechal své vysvětlení, proč betlémy maluje.

Nepřehlédněte

* Výstava je otevřená do 6. 1. 2013 ve Výstavním sále Galerie Klementinum každý den včetně vánočních i novoročních svátků od 9 do 18 hod (na Štědrý den do 15 hodin).
* Vstupné stojí 50 Kč, pro děti do 15 let, studenty, seniory a ZTP pak 30 Kč, děti do 5 let mají vstup zdarma.
* U příležitosti výstavy se v úterý 11. 12. od 17 hodin plánuje v Zasedacím sále NK ČR přednáška PhDr. Zity Suchánkové, ředitelky Středočeského muzea v Roztokách u Prahy, věnovaná tradici stavění betlémů na území Čech, Moravy i Slezska. Vstup na přednášku je zdarma.


Připravila: Marcela

foto: archiv Národní knihovny ČR

6. 12. 2012

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků