
Konec června je každý rok v mnoha rodinách jako přes kopírák – děti se bojí, co rodiče řeknou na jejich vysvědčení, a dospělí se nervují, jak ty známky nakonec dopadnou.
Na co pozor
„Rodiče často neuváženě vyřknou hrozby, které nemyslí doslova, třeba ,Se špatnými známkami se domů nevracej.ʹ Mnohé děti však nedokážou vyhodnotit míru nadsázky a rozhodnou se domů nepřijít,“ říká Peter Porubský, vedoucí Linky bezpečí. A pokud je dítě citlivější, může to vzít doslova, ačkoli jej máma s tátou mají rádi a v rodině nedochází k žádným větším konfliktům.
Jak to půjde lépe
Až dítko přinese domů vysvědčení, které není podle vašich představ (a ty máme opravdu různé – zatímco jeden by byl rád i za trojku, pro jiného je špatnou známkou už dvojka), nadechněte se. Pak mrkněte, co by stálo za pochvalu, a chvalte, a až pak se soustřeďte na horší známky, které přiměřeně zkritizujte. Ale nevyhrožujte.
Rovněž také zvažte, zda vaše představy a školních výsledcích opravdu odpovídají tomu, co potomek reálně zvládne. Neboli zda vaše očekávání nejsou větší, než jeho možnosti.
Na závěr společně s ratolestí pátrejte po příčinách neúspěchu. Možná by jí prospělo doučování, nebo váš pravidelný dohled či společné učení několikrát týdně v jasně daném čase… Řešení hledejte oba. A už nyní si jasně řekněte, s čím se dá začít už o prázdninách (aniž byste je dítku zkazili) a co konkrétně podniknete pro zlepšení známek od září.
Co vše může hrát roli
Dospělí by si rovněž měli uvědomit, že špatné známky na vysvědčení nemusí vždy znamenat malou snahu dítěte. Na úspěch ve škole mají vliv i důslednost rodičů při výchově, rodinná situace, vztahy ve třídě, spolupráce mezi učiteli a rodiči a vůbec celkový přístup učitelů a vedení školy. Důležitou roli hraje i pozitivní motivace – a to nejen v průběhu školního roku, ale také v souvislosti s vysvědčením.
Jakou vybrat odměnu
Ukončení školního roku je vhodné spojit s určitým rituálem. Někdo by rád zašel do cukrárny nebo „mekáče“, jiný spíše podnikne společný výlet, další by ocenil dárek jen pro něj a pro čtvrtého může být odměna téměř dospělácká - peníze. „Pokud dáváte dítěti kapesné a učíte je hospodařit s penězi, tak finanční odměna za vysvědčení je velmi vhodná. Nabyté zvyky finančního chování si nese celý život,“ potvrzuje Martina Slavíková z Ery. S tím souhlasí i psychoterapeutka Jana Tamchynová: „Děti by si měly začít uvědomovat hodnotu peněz a složitost jejich vydělávání.“
Zpátky na začátek
Takže rodiče, zopakujme si ještě jednou: až potomek přinese vysvědčení, které se vám nebude úplně líbit, nenadávejte (nebo jen pro sebe a potichu), nekřičte (šetřete si hlasivky) ani nevytahujte rákosku po dědovi (mohla by se zlomit a bude po památce). Jistě, možná zrovna vy si říkáte, že na nepřiměřenou reakci máte nárok. Ale ruku na srdce – kdybyste skutečně pečlivě sledovali školní výsledky dítěte během celého roku, žádné vysvědčení by vás nemohlo překvapit.
Připravila: Marcela
Foto: Thinkstock
24. 6. 2015