Zdraví

Zachovejte klid aneb umění slovní sebeobrany

Sbírání kytiček

Každý den jsme v kontaktu s ostatními lidmi. Ať už jsme v práci, doma nebo venku s přáteli, občas nás osud vmanévruje do nepříjemných situací, ve kterých je třeba pohotově a trefně zareagovat na to, co kdo řekne. I když bychom někdy nejraději poslali všechny do háje zeleného, měli bychom se snažit zachovat klid a ovládnout své emoce s noblesou. Jedině tak si zachováme patřičnou úroveň.

Jak na to?

Paní Eva je pořád usměvavá, dobře naladěná, pohotová a vtipná, daří se jí, na co sáhne, a každý ji má rád. Jak to jenom dělá? Ne, Eva se nenarodila pod šťastnou hvězdou a nejsou v tom ani žádná kouzla. Prostě jen ovládá umění komunikace. Je jednou z těch, kteří umějí pohotově reagovat, a díky tomu mají před ostatními obrovský náskok. Nenechají se znemožnit, umějí hájit své zájmy a získat si přízeň okolí svým humorem.

Když budete chtít, můžete se to naučit také. Stačí znát ty správné triky a postupy, jak se bránit útokům všeho druhu. Šéf vás znemožnil před ostatními, a přitom k tomu neměl žádný důvod? Nevztekejte se a neplačte. Snažte se zůstat nad věcí a klidná. Není to jednoduché, ale dá se to naučit.

Příliš mnoho kritiky

Pokud se chcete bránit proti nespravedlivému názoru, nesmíte se bát vznést námitku. Zkuste v první řadě zůstat věcná. Tím nejlépe prokážete, že vás něco jen tak nerozhází. Jedním z užitečných postupů, jak se bránit nespravedlnosti, jsou otázky. Když na vás někdo vyjede, prostě se zeptejte: „Jak to myslíte?“ Tím zůstáváte zdvořilá, a přitom suverénní. Váš oponent se tak musí vyjádřit jasněji a blíže zdůvodnit svou kritiku. Z toho často vyplynou detaily, kterých se můžete chytit. Otázkami vedete rozhovor ve věcné rovině a postupně se vzdalujete od urážlivé poznámky, která se dotkla vašich emocí.

Řeč těla

Účinek svých slov můžete výrazně zvýšit tím, že je podtrhnete gesty, mimikou nebo sílou hlasu. Držením těla a gesty dáváte zároveň najevo, co si myslíte.

  • Když máte při rozhovoru založené ruce na prsou, signalizujete jednoznačně odmítavost.
  • Snažte se stát zpříma, působí to přesvědčivěji, než když se k lidem nakláníte.
  • Stůjte volně, neopírejte se o zeď nebo stůl.
  • Seďte na celé židli, nesedejte si na kraj, jinak budete působit nejistě. Nedávejte si nohu přes nohu, vysíláte signál, že se stahujete.
  • Pozor na gesta vyjadřující nejistotu, jako je krčení ramen a kroucení hlavou.
  • Důležitý je oční kontakt, při rozhovoru se dívejte druhému do očí.
  • Nemluvte příliš nahlas ani tiše a roztřeseně. Odpovíte-li na útok klidně a sebevědomě, můžete říci téměř cokoli a nikdy nebudete působit slabě.

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: Umění slovní sebeobrany – 100 nejlepších tipů, Grada 2008.
Zdroj fotografií: Yan Krukov Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků