Rodina

Hortenzie: ozdobí zahradu i balkon

Sbírání kytiček

Nádherně mohutná květenství těchto rostlin uchvacují zkušené pěstitele i začínající zahrádkáře. Ovšem hortenzie můžete mít nejen vysazené ve volné půdě, ale také v nádobě, na terase či na balkoně.

Nejčastěji se lidé ptají, jak je možné vypěstovat modrou hortenzii. Tak vězte, že díky vyšší kyselosti půdy (pH 3,5 až 4,5) to půjde, ovšem u druhů s růžovým a červeným květenstvím. A pokud vám nejde o barevné experimenty, ale chtěli byste tuhle krásku pěstovat na balkoně i bez ohledu na barvu, poradíme vám jak na to.

Vybíráme rostlinu i zeminu

S ohledem na omezené prostory (nejen balkonu, ale i samotné nádoby) je vhodné volit rostliny dorůstající maximálně 1 metr. A do čeho hortenzii vůbec vysadit? Žádá si kyselejší substrát, stejně jako její „kolegyně“, kterou lidé pěstují na zahrádkách. Z tohoto důvodu se do zeminy přidává rašelina nebo si lze rovnou koupit substrát pro hortenzie.

Jaký květináč na hortenzie?

Dejte si pozor nejen při výběru samotné hortenzie, ale i květníku. Volte takový, který nabídne hortenzii potřebné místo pro její kořenový systém. A nejlépe nádobu s drenážním otvorem. Jím pak bude přebytečná voda snadno odtékat pryč. Na dno nádoby nezapomeňte dát drenážní vrstvu třeba v podobě hrubšího štěrku či keramzitu. A když na něj uložíte netkanou textilii, nebude se vyplavovat zemina.

Potřebná péče o hortenzie

Možná víte, že hortenzie ocení vlhko a vyhovuje jí polostín. Podle těchto parametrů vybírejte na balkoně vhodný kout. A jak se zálivkou? Obecně platí známá pravda, že rostliny v nádobách snadno vysychají, i když v polostínu to nebude tak „horké“, jako když pěstujete jiné rostliny na slunečném místě. Hortenzie nemají rády tvrdou vodu, proto nechte zálivku nejprve odstát, ale pozor – voda zase nesmí být příliš studená. Pokud to je aspoň trochu možné, využívejte dešťovku. Průběžně řešte i hnojení. Jako vhodná se jeví kombinovaná hnojiva aplikovaná zálivkou. Ale opatrně! Podobně jako u rostlin ve volné půdě ani zde nesmí obsahovat vápník.

Podzimní stěhování hortenzií

Nádobové hortenzie se mnohdy doporučuje na zimu přenést do chladné, avšak bezmrazé místnosti, nejlépe o teplotě 6 až 8 stupňů. Při přenášení rostlin domů je postupně aklimatizujte na danou teplotu a osvětlení. „Přechod do odlišných podmínek musí být mírný, rostliny se postupně otužují. I v zimě platí, že substrát nesmí zcela vyschnout, zalévejte ovšem velmi mírně. A příští rok na jaře, nejlépe ve druhé polovině května, svou hortenzii zase dejte zpátky na balkon.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: OBI
Zdroj fotografií: OBI
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků