Rodina

Zahrada na podzim

Sbírání kytiček

Každý zahrádkář ví, že na jaře a na podzim ho na zahradě čeká nejvíce práce. Ale po létě jste určitě odpočinutí, tak nyní s chutí do toho.

Věnujte se strávníku, rovněž okrasným a užitkovým rostlinám, připravte dřeviny na zimu a právě teď nastává optimální doba i pro nové výsadby.

Péče o cibuloviny a trvalky

Okrasné cibuloviny kvetoucí na jaře, jako tulipány, narcisy nebo hyacinty, se vysazují právě na podzim. Do předem připravené půdy je vkládejte špičkou nahoru do dvoj- až trojnásobné výšky cibulky. Trvalky citlivější na zimní chlad ze záhonů vyberte, přesaďte do květináčů a uskladněte na místě, kde nemrznou. Okrasné záhony zbavte plevele a okopejte.

Trávník pod lupou

Z trávníku vyhrabejte nečistoty, opadané listí a uschlou trávu. Vyhnete se tak bujení chorob. Podzimní hnojení bude zásobit zelený pažit potřebnými živinami – zejména draslíkem, který pomůže posílit kořenový systém a současně zajistí přezimování trávníku v dobré kondici. Nejde však jen o hnojení, trávník se rovněž potřebuje „nadechnout“. Proto se provádí vertikutace, což je prořezání travních drnů do hloubky několika milimetrů. S dosevem poškozených míst už raději počkejte na jaro.

Řez stromů a keřů

V tomto období už byste se neměli věnovat radikálním řezům. Stromy a keře zbavte jen evidentně uschlých a odumřelých částí, nebo napadených chorobami či škůdci.

Rostliny před zimou potřebují hlavně důkladnou zálivku. A pokud máte zahradu poblíž lesa, rovněž řešte ochranu dřevin proti okusu zvěří.

Nové výsadby

Podzim naopak přeje výsadbám. Jednak v tuto dobu je více deštivo, což usnadní nutnou zálivku po výsadbě (voda se také méně odpařuje) a navíc rostliny krásně zakoření (na jaře musí kromě zakořenění „investovat“ svou sílu ještě do rašení listů a kvetení). Nyní lze bez obav vysazovat různě připravené rostliny: prostokořenné, s balem či v kontejneru, tedy keře i stromy, okrasné i užitkové. U stromů nezapomeňte: nejprve se vysazují jehličnany, listnaté druhy až po opadu listů. A kdo nechce čekat několik let, až mu malý stromek zmohutní, může si ve specializovaných prodejnách koupit už hotové, vzrostlé stromy.

Zelenina a bylinky

Kromě jablek a hrušek budete sklízet většinu podzimní zeleniny. A když nechcete vše sklidit najednou? Nemusíte. Například petržel, růžičková kapusta nebo zimní pórek se může odebírat průběžně, celý podzim. Pokud naopak máte záhonky prázdné, na ně vysejte například mrkev nebo špenát. Pěstitelé bylinek vědí, že zimu na zahradě zvládnou třeba máta, meduňka, šalvěj, dobromysl či oblíbená levandule lékařská. Domů přeneste vavřín a rozmarýn.

Z rostlinných zbytků se nabízí založit kompost, abyste po čase získali kvalitní hnojivo. A až budete mít opravdu vše hotovo, včetně údržby zahradních prvků, cest a chodníčků, omyjte a ošetřete zahradní pomůcky a přístroje a uložte je do suchých prostor.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Hornbach
Zdroj fotografií: Gardena
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků