Peršané využívali zázvor už před naším letopočtem. Řekové a Římané se spoléhali na jeho pozitivní působení při trávicích potížích. A současnost? Povíme vám, proč byste si zázvoru měli cenit i dnes.
Zázvor patří do skupiny vytrvalých rostlin, které můžou dorůstat do výšky až 1 metr, ve svrchní vrstvě půdy se pak rozkládají jeho kořeny. A právě oddenky lze využívat nejen v kuchyni pro jejich typickou štiplavě pálivou chuť, ale také pro zdraví.
Čerstvý, nebo sušený?
Obojí je možné. Čerstvý zázvor koupíte loupaný i neloupaný, v sušené podobě se většinou prodává jako mletý. Právě sušený zázvor se užívá jako koření do polévek, omáček, na úpravy mas, ovšem také třeba při přípravě pečiva nebo cukrovinek. A což teprve kandovaný zázvor nebo zázvorové pivo. Čerstvý oddenek se nejčastěji strouhá, následně se přelije vařící vodou, nechá vyluhovat a popíjí jako čaj, případně ještě oslazený medem nebo třtinovým cukrem.
Vnitřní použití
Právě zázvorový čaj je velmi vhodný při chřipkách a nachlazeních, angínách i zánětech průdušek. Díky němu snáze vykašlete i nepříjemné hleny. Další oblastí použití zázvoru jsou trávicí problémy (pokud ovšem máte vředy, pak na zázvor zapomeňte), rovněž se o něm uvádí, že působí preventivně proti ateroskleróze a srdečním obtížím nebo snižuje takzvaný sérový cholesterol. A možná jste si už sami také vyzkoušeli, že představuje jeden z přírodních preparátů proti nevolnosti; výborně se osvědčil například u kinetózy. Silnější polovině lidstva ho lze doporučit k řešení intimních problémů v podobě impotence či zvětšené prostaty.
Zevní použití
Přidává se jako tonizující a prokrvující přísada do koupelí, se zázvorovým obkladem si můžete ulevit jemnou masáží od bolestí lícních svalů, často se aplikuje rovněž ve formě obkladů – při bolestech zad a kloubů. Obklady si vyrobíte snadno: oloupaný oddenek nastrouhejte na velmi jemno, rozmíchejte v horké vodě a kašičku nanášejte na postižené místo.
Další možnosti aplikace
Při chřipkách a nachlazeních se můžete spolehnout nejen na čaj, ale i na zázvor naložený v medu. Jinak se běžně užívá nálev, ten si připravíte z 10 g čerstvého oddenku ve vodě se surovým cukrem nebo mlékem. Následně ho užívejte ve dvou dávkách nalačno. Další možnost nabízí sušený namletý zázvor (2 až 3 gramy denně), případně pak odvar připravený z 4 až 12 gramů.
Připravila: Věra Hájková