Zdravé nohy, spokojený život

Možná milujete lodičky na vysokých jehlách a je vám jedno, že v nich při chůzi cítíte každý kamínek. Hlavně, že vypadají vaše nohy neodolatelně! Nebo patříte k ženám, které dávají přednost spíše pohodlí placatých balerínek?

Titulka pro: Zdravé nohy, spokojený život
Zobrazit fotografii v galerii

Než se vydáte na nákup nových bot, pomyslete na to, co řeknou módnímu kousku vaše nohy. Nošení nevhodné obuvi je totiž častou příčinou různých ortopedických deformit.


Vbočený palec

Jde o velmi závažnou a dost bolestivou deformaci přední části chodidla. Na jejím vzniku se podílí jak dědičnost, tak nošení špičatých bot na podpatcích. To je také důvod, proč se vbočený palec častěji vyskytuje u žen než u mužů. Prvním znamením, že se něco děje, je palčivá bolest kloubu palce. Kůže na něm je často zarudlá a oteklá. Postupně se palec začne vychylovat směrem k druhému prstu a může se stát nakonec i to, že vlastně sklouzne pod anebo přes něj. Onemocnění provází i další komplikace, jako je pokles a rozšíření přední příčné klenby nožní.

Léčba spočívá u lehčích případů v nošení speciálních silikonových korektorů, které vývoj sice zpomalí, ale úplně neodstraní. To je v rukou ortopeda, který vbočený palec odoperuje. V rámci prevence odborníci doporučují nošení pohodlné obuvi s dostatečným prostorem pro prsty a měkkou ortopedickou podrážkou. Vhodné jsou i masáže a relaxace nohou kombinované s cíleným posílením svalů.
 

Plochá noha

Míváte pocit unavených nohou, dlouhá chůze vás rychle unaví, máte často studené nohy či bolesti zad a kyčlí? Dost možná se hlásí první příznaky plochých nohou. Později přicházejí bolesti vazů nožní klenby od paty až do prstů a bolesti pod hlavičkami záprstních kostí. Nepříjemné pocity působí také otlaky chodidel, na nichž mohou vznikat i „kuří oka“. Tuto ortopedickou vadu ovlivňuje mnoho faktorů. Vedle genetiky je to především nadváha, nedostatek vitaminu D, jež má vliv na ukládání vápníku do kostí, ale také nevhodná obuv nebo profesní zatěžování.

Pokud máte ploché nohy, je nezbytné nošení speciálních ortopedických vložek. S jejich výběrem vám poradí ortoped. U výraznějších vad se kombinuje speciální ortopedická vložka s ortopedickou obuví. V některých případech lékař doporučí některý z možných typů operačních zákroků.
 

Patní ostruha

V případě tohoto typu deformace vás trápí bolesti paty v plosce nebo na vnitřním okraji. Tento stav je nejhorší ráno, když vstanete z postele, po delším sezení nebo když si pak po celém dni konečně sednete. Ostruha vzniká jako odpověď pohybového aparátu na přetížení, ale může být rovněž důsledkem nošení nevhodné obuvi. Často se vyskytuje u lidí, jejichž profese vyžaduje dlouhé hodiny postávat na nohou.
Úlevu při potížích s patní ostruhou přinesou speciální vložky do bot, které nadzvednou patu a podepřou klenbu. Při větších bolestech by měly vaše kroky vést k lékaři, který provede rentgenové vyšetření nutné k vyloučení jiných příčin bolestí.
 

Nezbytné vyšetřenín nohou

Nohám zpravidla věnujeme pozornost, až kdy se přihlásí s prvními bolestmi. V tu chvíli se už nevyhnete návštěvě lékaře, jehož prvním úkolem je stanovení správné diagnózy. Ten vám provede testy celého pohybového systému, analýzu stoje, chůze a případně i běhu, případně zajistí i rentgen a snímky z magnetické rezonance. Na základě těchto vyšetření ortoped doporučí vhodnou terapii.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
18. 3. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BATOH NA OBJEDNÁNÍ

Zdravím, poradíte prosím na jakém e-shopu vybrat batoh do ...

CVIČENÍ DOMA U TV

Ahoj snažíte se někdo doma cvičit u tv?

VÝBAVA NA ZIMNÍ SPORTY

Ahoj kde bych si mohla koupit něco na zimní sporty.Ráda bych ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz