Zdravé oči. Co jim nesvědčí?

Chránit své zdraví znamená myslet hlavně na prevenci, což platí rovněž pro nadmíru důležitý smyslový orgán – naše oči. Které potíže spojené se zrakem patří mezi nejčastější?

Titulka pro: Zdravé oči. Co jim nesvědčí?
Zobrazit fotografii v galerii

Léto je v plném proudu, přes proměnlivost počasí si užíváme také sluníčko, ale i pro něj platí – raději s mírou. Zajímá vás, k jaké oční komplikaci může vést příliš UV záření? Pak čtěte dál.

Pomineme-li nejznámější oční vady (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus), stále zbývá dost komplikací, které dovedou oči pěkně potrápit. Společně s MUDr. Drahomírou Varcholovou, oční lékařkou spolupracující se společností Omega Optix, vám je nyní představíme.


Syndrom suchého oka a zánět spojivek

Prosedíte denně řadu hodin u počítače? Nosíte kontaktní čočky? Nebo užíváte hormonální antikoncepci? Pobýváte často v klimatizovaném prostředí? U vás všech se může projevit syndrom suchého oka (pocity pálení, až bodání v oku). Svou roli hraje také znečištěné životní prostředí nebo ostré slunce. Řešením je hygiena práce: při déletrvající práci na PC nosit brýlové čočky se speciální vrstvičkou Omega X Blue, používat zvlhčující kapky či gely, dostatečně pít a nejlépe i upravit svůj režim dne, pokud to lze.

Syndrom suchého oka může přejít i do různých zánětů, například spojivek. Byť zánět spojivek obecně zapříčiňuje více faktorů (infekce, alergen…). K základním projevům patří zčervenání oka, někdy i otok víčka, světloplachost, pálení, výtok z očí. Léčba zánětu spojivek by vždy měla vycházet z příčin, které ho vyvolaly. Prevencí je důsledná hygiena.


Nepříjemná zrna

Zatímco ječné zrno (hordeloum) je bolestivý vřídek vznikající při řasách většinou při zhoršené hygieně či snížené imunitě, vlčí zrno (chalazion) představuje zanícení v hlubších vrstvách a způsobuje otok celého víčka. Ječné zrno by mělo do týdne vymizet samo, s vlčím zrnem musíte k lékaři. Určitou prevencí je dobrá hygiena, používání krémů či make-upů s dávkovačem. A když se záněty objevují častěji, dojděte si na imunologii.


Šedý zákal
(katarakta)

Patří mezi běžné projevy stárnutí, jde o zakalení oční čočky. Problém se řeší operativně: zakalená čočka se vymění za umělou. Na co pozor? Nástup katarakty je rychlejší u cukrovkářů, kuřáků, očím nesvědčí UV záření a znečištěné prostředí. Ve vyšším věku se doporučuje užívat určité doplňky stravy (lutein, zeaxantin).


Zelený zákal

Se zeleným zákalem (glaukomem) je to horší. Způsobuje ho zvýšený nitrooční tlak, který utlačuje zrakový nerv, na což běžně nepřijdete – problém odhalí lékařská prohlídka, a opět jsme u prevence. Léčí se podáváním nejčastěji speciálních očních kapek, v některých případech i operativně.


Makulární degenerace a diabetická retinopatie

Po 50. roku věku nastupují degenerativní změny na sítnici. Změny na makule (centrální krajina sítnice) můžou vést až ke slepotě. Rizikovou skupinu tvoří lidé s vyšší hladinou cholesterolu a kuřáci, ovšem hlídat by se měly i ženy po přechodu a samozřejmě všichni, kteří mají makulární degeneraci „v rodině“. Prevencí se rozumí zdravý životní styl, strava bohatá na karotenoidy a pravidelné lékařské prohlídky.

Cukrovkáře ohrožuje diabetická retinopatie. Vysoké hladiny glukózy můžou z dlouhodobého hlediska zatěžovat sítnici a makulu, pak se nedá vyloučit poškození drobných krevních cév vyživujících tyto oblasti. Mezi další rizikový faktor patří oxidativní stres, ten však lze zmírnit vitaminy C a E, flavonoidy a selenem.


Postižení sítnice v důsledku hypertenze

Vysoký krevní tlak může devastovat i jemné cévky vyživující sítnici. Změny na očním pozadí nastupují plíživě, bohužel se ale nedá vyloučit dokonce až oslepnutí. Určitou prevencí může být i konzumace antioxidantů (vitaminy C a E), selenu, zinku a beta-karotenu. Zásadní je užívat léky na snížení tlaku.

Připravila: mar
Foto: iStock
2. 8. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Suche oci me casto trapily, hlavne pri koukakni do pocitace ci na telku. Slysela jsem o kapkach Ocutein Sensitive, tak jsem zkusila a od te doby je mam furt u sebe. Jsou moc prijemne, neslzi mi po nich oci a nedrazdi oci. Jsou skvele :)

ODPOVĚDĚT

0

Ocutein sensitive muzu vsem doporucit s cistou hlavou, jedna kapicka uplne bohate staci a hned se mi ulevi. Jsem za ne stastna, to paleni oci bylo nesnesitelne.

ODPOVĚDĚT

0

Taky se přidám k většině. S kapkami ocutein sensitive mám skvělé zkušenosti, po jedné kapce mám pokoj od nepříjemného pocitu suchého a dráždivého oka :)

ODPOVĚDĚT

5

Dnešní doba, kdy bez počítačů, tabletů a dalších vymožeností nedáme ani ránu, dává naším očím pořádně zabrat. Hodně lidí tráví spoustu času za počítačovým monitorem v práci a pak u nich tráví i volný čas po pracovní době

ODPOVĚDĚT

1

oči si chráním,hlavně v létě i na jaře,kdy je slunko ostré..ale..brýle na čtení mám,sestra u očařky mi řekla,že co bych chtěla ve svých věku(tenkrát mi bylo 40)..maminka byla na operaci s šedým zákalem a vidí jak ostříž ve svých 83 letech :-)

ODPOVĚDĚT

1

také mám přecitlivělé oči

ODPOVĚDĚT

1

Kapky Ocutein Sensitive jsou opravdu skvělé - mám stejnou zkušenost

ODPOVĚDĚT

1

Já trpívám na pocit suchého oka často kvůli počítače. Naštěstí mi švagrová řekla o kapkách Ocutein Sensitive, které mi opravdu zaberou hned a je po suchosti :-)

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE PRO CHLAPA

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

VÝBAVA NA SNOWBOARD

Dobrý večer, přemýšlím nad koupí výbavy na snowboard, ...

ŠITÍ

Ahoj všem, chtěla bych se naučit šít na šicím stroji. Jak ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz