Zdraví

Zdravé oči. Co jim nesvědčí?

Sbírání kytiček

Chránit své zdraví znamená myslet hlavně na prevenci, což platí rovněž pro nadmíru důležitý smyslový orgán – naše oči. Které potíže spojené se zrakem patří mezi nejčastější?

Léto je v plném proudu, přes proměnlivost počasí si užíváme také sluníčko, ale i pro něj platí – raději s mírou. Zajímá vás, k jaké oční komplikaci může vést příliš UV záření? Pak čtěte dál.

Pomineme-li nejznámější oční vady (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus), stále zbývá dost komplikací, které dovedou oči pěkně potrápit. Společně s MUDr. Drahomírou Varcholovou, oční lékařkou spolupracující se společností Omega Optix, vám je nyní představíme.


Syndrom suchého oka a zánět spojivek

Prosedíte denně řadu hodin u počítače? Nosíte kontaktní čočky? Nebo užíváte hormonální antikoncepci? Pobýváte často v klimatizovaném prostředí? U vás všech se může projevit syndrom suchého oka (pocity pálení, až bodání v oku). Svou roli hraje také znečištěné životní prostředí nebo ostré slunce. Řešením je hygiena práce: při déletrvající práci na PC nosit brýlové čočky se speciální vrstvičkou Omega X Blue, používat zvlhčující kapky či gely, dostatečně pít a nejlépe i upravit svůj režim dne, pokud to lze.

Syndrom suchého oka může přejít i do různých zánětů, například spojivek. Byť zánět spojivek obecně zapříčiňuje více faktorů (infekce, alergen…). K základním projevům patří zčervenání oka, někdy i otok víčka, světloplachost, pálení, výtok z očí. Léčba zánětu spojivek by vždy měla vycházet z příčin, které ho vyvolaly. Prevencí je důsledná hygiena.


Nepříjemná zrna

Zatímco ječné zrno (hordeloum) je bolestivý vřídek vznikající při řasách většinou při zhoršené hygieně či snížené imunitě, vlčí zrno (chalazion) představuje zanícení v hlubších vrstvách a způsobuje otok celého víčka. Ječné zrno by mělo do týdne vymizet samo, s vlčím zrnem musíte k lékaři. Určitou prevencí je dobrá hygiena, používání krémů či make-upů s dávkovačem. A když se záněty objevují častěji, dojděte si na imunologii.


Šedý zákal
(katarakta)

Patří mezi běžné projevy stárnutí, jde o zakalení oční čočky. Problém se řeší operativně: zakalená čočka se vymění za umělou. Na co pozor? Nástup katarakty je rychlejší u cukrovkářů, kuřáků, očím nesvědčí UV záření a znečištěné prostředí. Ve vyšším věku se doporučuje užívat určité doplňky stravy (lutein, zeaxantin).


Zelený zákal

Se zeleným zákalem (glaukomem) je to horší. Způsobuje ho zvýšený nitrooční tlak, který utlačuje zrakový nerv, na což běžně nepřijdete – problém odhalí lékařská prohlídka, a opět jsme u prevence. Léčí se podáváním nejčastěji speciálních očních kapek, v některých případech i operativně.


Makulární degenerace a diabetická retinopatie

Po 50. roku věku nastupují degenerativní změny na sítnici. Změny na makule (centrální krajina sítnice) můžou vést až ke slepotě. Rizikovou skupinu tvoří lidé s vyšší hladinou cholesterolu a kuřáci, ovšem hlídat by se měly i ženy po přechodu a samozřejmě všichni, kteří mají makulární degeneraci „v rodině“. Prevencí se rozumí zdravý životní styl, strava bohatá na karotenoidy a pravidelné lékařské prohlídky.

Cukrovkáře ohrožuje diabetická retinopatie. Vysoké hladiny glukózy můžou z dlouhodobého hlediska zatěžovat sítnici a makulu, pak se nedá vyloučit poškození drobných krevních cév vyživujících tyto oblasti. Mezi další rizikový faktor patří oxidativní stres, ten však lze zmírnit vitaminy C a E, flavonoidy a selenem.


Postižení sítnice v důsledku hypertenze

Vysoký krevní tlak může devastovat i jemné cévky vyživující sítnici. Změny na očním pozadí nastupují plíživě, bohužel se ale nedá vyloučit dokonce až oslepnutí. Určitou prevencí může být i konzumace antioxidantů (vitaminy C a E), selenu, zinku a beta-karotenu. Zásadní je užívat léky na snížení tlaku.

Připravila: mar
Foto: iStock
2. 8. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků