Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně na to zapomínáme. Když se objeví zdravotní problémy, běžíme k lékaři pro prášky a na duši nemyslíme.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.
Zobrazit fotografii v galerii

Úzký vztah mezi duší a tělem zkoumají lékaři a terapeuti po celá tisíciletí. Hledají cesty, jak idem pomoci najít tolik potřebnou rovnováhu, která je základem všeho. Podle Indů je to harmonie dóš, čínská medicína definuje správný poměr Jin Jang a Galenova teorie homeostázy tělních tekutin, které symbolizují vodu, vzduch, oheň a zemi. A celou tuto harmonii, která se prolíná celou medicínou, ovlivňuje jedno – vaše vnitřní já.


Čtěte signály těla 

Stále více se ukazuje, že častěji nemocní jsou ti, kteří mají náročné povolání, jsou ve větším stresu, musí se přizpůsobovat stále novým podmínkám. Tělo tyto změny, zdá se, jakž takž přijímá. Psychika však ne – což nemusíte ani hned poznat. Odpovědí jsou pak například nevysvětlitelné bolesti zad nebo opakující se záněty, které téměř nemají původ, protože laboratorní krevní testy či jiná lékařská vyšetření, je mnohdy ani neukážou. Tyto chronické obtíže spadají totiž do velké množiny nemocí psychosomatických.


Psychosomatika

O co se jedná? Psychosomatická medicína vychází z předpokladu, že duše je zrcadlem zdraví a naopak skrze zdraví je možné poznat i neklid v duši. To, že vás často bolí hlava, nebo pálí svaly, nemusí znamenat, že máte problém konkrétně v této oblasti – může to být volání vaší duše po klidu a trochu volnějším tempu. „Žádná choroba se nám neděje jen tak. Proto častokrát není řešení vzít si prášek a čekat, že se to nějak spraví. Zatímco takto sice můžete některé příznaky utlumit, příčinu nevyřešíte. Ta je schovaná ve vaší psychice,“ říká zakladatel celostní medicíny Dr. Ruediger Dahlke a dodává: „Zdraví není nemít bolesti nebo teplotu. Zdraví je cítit se dobře a být šťastný. Nemoc je symbol. Ten se musíme naučit přeložit!“Vy jste jako stavebnice

Každá nemoc má „vzorec“. Ten je tvořen tím, co prožijeme, tím, co jíme, tím, jak se máme rádi nebo naopak neradi, naším sebevědomím, naší schopností pomáhat. Představte si, že všechno, co se vám v životě děje, jsou jednotlivé puzzle, které musíte podkládat do obrazce svého zdraví. Pokud vám však něco je, lékař dokáže pracovat jen s touto jedním dílkem skládanky. „Pacient může mít například srdeční arytmii. Lékař mu dá v první řadě Holterův monitor a pak se podívá na výsledky. Ty většinou neprokážou nic, co by ukazovalo na to, že pacient je skutečně nemocný. Pro jistotu předepíše léky a tím návštěva končí,“ popisuje Ruediger Dahlke. „Jenže k bušení srdce se přidá příšerné bolení kloubů nebo nevysvětlitelné vibrace těla. Neurolog provede vyšetření, jejichž výsledky vám mnoho neřeknou. Opět totiž neprokážou žádný velký problém, který by to mohl způsobovat. Bez nálezu není léčby. Po pár dnech se mohou přidat třeba žaludeční problémy nebo intolerance některých potravin. Jenže ani gastroenterolog vám nenajde příčinu – maximálně lokálně zaléčí následek některým ze širokospektrálních léků. Vy se cítíte nemocní, je vám zle, všichni vám tvrdí, že jste zdrávi. A nikdo se na vás nepodívá jako na celek,“ uvádí Dahlke jeden z největších problémů dnešní medicíny.


Základem je sebepoznání

Psychosomatická medicína uznává jeden předpoklad – stejně tak, jako si dokážete přivodit nemoc, si dokážete napomoci ke zdraví. Ruediger Dahlke byl jeden z prvních, které začaly pořádat přednášky na toto téma a učit lidi naslouchat svému vlastnímu tělu a žít tak, aby nebyly popírány žádné zákonitosti zdraví. Cílem jeho aktivit je podpora pacienta na cestě k převzetí odpovědnosti za svůj život, sebepoznání a udržení si či znovuzískání zdraví. Nemoc je v jeho teorii vnímána jako symbol duchovně - duševního „stavu“, který se naučíte vyložit a pochopit a poté s ním můžete dále nakládat tak, abyste nebyli jen odkázání právě na „puzzlování“ – dílčí řešení problémů, které (ne)máte.

„Nikdy nezapomínejte na to, že třetí nejčastější příčinou úmrtí, jsou právě léky,“ varuje Dahlke. „Snažte se se svou nemocí pracovat na vyšší úrovni,“ dodává. Tou může být nejen čtení symbolů nemoci, ale i meditace, jóga a dobrá strava. 
 

Nebuďte k sobě lhostejní

Chcete na svém zdraví a pohodě začít pracovat? Pak si určitě přečtěte knihy zabývající se celostní medicínou. Například Ruediger Dahlke jich vydal již mnoho například Nemoc jako cesta”, “Nemoc jako symbol”, “Nemoc jako řeč duše”, “Agrese jako šance”, “Zákony osudu- pravidla hry pro život” nebo “Princip stínu- smíření s naší temnou stránkou”. Vedle toho okuste třeba jógu nebo meditaci. Na doma si můžete pořídit například audioprogramy ve formě vedené meditace na CD, které jsou rozdělené přesně podle symbolů nemocí.

Můžete také navštívit přednášku Dr. Dahlkeho Nemoc jako symbol a Strava pro klid v duši (konají se 18. 9. 2015 v Praze v htl. Pyramida – více na: www.dahlke.cz) či celodenní seminář, který vás naučí dekódovat signály Nemoc jako symbol (19. 9. 2015). A v poslední řadě – nestyďte se začít spolupracovat se specialistou na psychosomatickou medicínu, který vám pomůže zásadní symboly rozklíčovat a odhalit tak, abyste s nimi už nadále dovedli pracovat sami. 

 

Připravila: redakce
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

2

Ano, člověk by se tím měl umět řídit. Klid a vyrovnanost ve všech stránkách. Důležitá je i sexuální přitažlivost.

ODPOVĚDĚT

2

Jen se tím umět řídit.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

HOJENÍ JIZEV

Pěkný den dámy :) Měla bych dotaz ohledně ošetření ...

CO POUŽÍVÁTE NA VRÁSKY?

Zdravím, jakou si kupujete kosmetiku na vrásky? Doporučíte ...

OKAY.CZ

Dobrý večer, nemáte zkušenost s objednáváním na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz