Zdraví

Bára Kodetová se zbavila křečových žil. A co vy?

Sbírání kytiček

Kolikrát byste si na sebe vzala sukni nebo kraťasy, ale brání vám v tom nevzhledné fialové žilky, které prosvítají pod kůží. Křečové žíly nebo metličky moc krásy vašim nohám nepřidají, tak proč se jich nezbavit? Přesně to teď udělala i oblíbená herečka Bára Kodetová a výsledek opravdu stojí za to.

„Křečové žíly postihují každou třetí ženu a každého čtvrtého muže. Jejich výskyt je bohužel z 80% dědičný, a proto není možné si je uhnat při kopané, nebo vyjezdit na kole, což patří mezi nejčastější mýty o křečových žilách,“ upozorňuje primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz. Právě za tímto odborníkem se tento týden vypravila i Bára Kodetová. 

Na stavu Bářiných nohou se podepsala mimo jiné i tři prodělaná těhotenství, která jí značně zatížila žilní systém. Ten má, i díky dědičné dispozici, náchylný na tvorbu křečových žil a drobných metliček. Stejně jako všechny pacientky nejprve podstoupila základní vyšetření doplněné o barevný duplexní ultrazvuk. Toto vyšetření se dělá proto, aby měl operatér představu o rozsahu křečových žil a žilek a mohl vybrat tu nejvhodnější metodu.


„U Báry se na pravé noze jednalo pouze o nejmenší mikrovarixy – metlice, ale za to ve velkém plošném rozsahu. Báru chválím, že přišla včas, protože zanedbané žilky mohou prasknout a krvácet, v horším případě se mohou v jejich místě utvářet plošné pigmentace. Pokud jsou žíly zanedbané, není to bohužel výjimka. To se ale naštěstí Báry netýká,“ upozornil MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky. Včasná návštěva kliniky pro Báru Kodetovou znamenala nenáročnou sklerotizaci, po které se mohla bez obtíží odebrat domů, dát si nohy nahoru a jak sama řekla, zvládla by i divadelní představení.


Jak jste na tom vy?

Pokud jste na tom podobně jako Bára a rádi byste vzhled i zdraví svých nohou vylepšili, neváhejte a za odborníkem se vydejte co nejdříve. Po důkladném vstupním vyšetření odborník stanoví léčbu, která je závislá na stupni poškození žil. Obecně však platí, že čím dříve přijdete, tím rychlejší, méně náročnější a hlavně i méně nákladnější řešení mohou lékaři provést. I ty nejtěžší případy lze řešit ambulantně.

Nejlépe uděláte, když přijdete na preventivní kontrolu již ve fázi miniaturních pavoučích sítí, tzv. metliček, které se mohou ve větší křečové žíly později vyvinout. Pokud na sobě metličky či dokonce křečové žíly pozorujete, zajděte si na vyšetření ihned. Právě teď je totiž ideální doba na jejich odstranění. Po zákroku je totiž nutné nosit nějakou dobu kompresní punčochy, které teď ještě schováte pod kalhoty, ale na jaře a v létě se kvůli nim budete muset vzdát všeho, co odhaluje nohy.


Způsoby odstranění křečových žil a metlic:

  • Nejmenší žilky (mikrovarixy) v podobě pavoučích sítí lze řešit laserem.
  • Drobnější povrchní žilky v podobě metliček reagují nejlépe na sklerotizační léčbu, v jejímž rámci se do žíly napíchá miniaturní jehličkou speciální roztok. Žíla se poté vstřebá.
  • Menší křečové žíly, které mají spíš povrchový charakter, se odstraňují metodou kosmetické flebektomie, kdy se úseky křečových žil odstraňují z jednotlivých řezů. Metoda je vhodná jako součást operačního výkonu, který řeší původ postižení. Při nevhodném použití přispěje k časnému opakování křečových žil.
  • Největší křečové žíly se ve většině případů řeší operačně. Lze však použít i katetrizační metody laserové EVLT, nebo radiofrekvenční metodu CLOSURE.

 

Připravila: Zuzana
FOTO: Žilní klinika
25. 2. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků