Chřipka a nachlazení

Chcete-li se vyhnout chřipkovým epidemiím, určitě potřebujete dostatek spánku, vitaminů, pohybu, dobře fungující zažívání a málo stresu. Rada to není stoprocentně zaručená, ale výrazně zvyšuje vaše šance.

Chřipka a nachlazení
Zobrazit fotografii v galerii

Co je chřipka a co nachlazení?

Chladné počasí s sebou přináší vyšší výskyt akutních onemocnění horních cest dýchacích, které jsou většinou virového původu. Viry, se kterými jsme nejčastěji konfrontováni, obvykle vyvolávají typické škrábání v krku či rýmu. Naprosto běžně jsou tyto projevy označovány jako chřipka, byť chřipka je onemocnění nejenom zcela odlišného původu, ale jsou pro něj odlišné i klinické příznaky. Původcem chřipky jsou viry chřipky (r. Influenzavirus A, B nebo C). Nejčastěji je doprovázejí vysoké horečky, zchvácenost, zimnice, třesavka a bolesti kloubů a svalů. Naopak rýma je typická pro výše zmíněné akutní respirační infekce, které jsou bohužel často mylně označovány právě jako chřipka.


Léčba akutní virózy

Léčbu virového onemocnění bychom rozhodně neměli nikdy podcenit, zejména pak v případě chřipky, která může mít závažné komplikace. Horečku je nejvhodnější léčit analgetiky/antipyretiky či nesteroidními antirevmatiky. Jelikož se v takovém případě nemocný velmi potí, je nezbytný dostatečný příjem tekutin společně s minerály. V některých případech obsahují přípravky s primárně antipyretickým účinkem i látky podporující odkašlávání; pomoci mohou i krční antiseptika, jež jsou dostupná v nejrůznější lékové formě (pastilky, tablety, sprej, kloktadlo apod.). Některé z nich obsahují i látky s mírně znecitlivujícím účinkem, což jistě oceníme při silné bolesti v krku. Podobně jako na bolesti pohybového aparátu tady pomáhají analgetika, i v dutině ústní lze využít účinku látek s protizánětlivým účinkem – např. flurbiprofen (např. Strepfen).


Ucpaný nos

Ucpaný nos je způsoben zduřením sliznice a podslizniční tkáně, ve které jsou v důsledku místního zánětu rozšířeny drobné cévky. Zatímco od alergické rýmy nám mohou pomoci antialergika, tj. látky zabraňující uvolňování nebo působení histaminu žírnými buňkami, eventuelně tzv. parasympatolytika potlačující aktivitu drobných slizničních žlázek, u rýmy infekčního původu je možné využít jednak přípravků s obsahem solného roztoku nebo přípravků řazených mezi tzv. sympatomimetika. Jestliže první zmíněná skupina působí na principu osmózy (po jejich podání sliznice oplaskává v důsledku odstranění nadbytečné tekutiny z podslizničního vaziva), u sympatomimetik je účinek založen na navození stažení rozšířených cévek. V důsledku toho se omezí i otok sliznice a nosní průduchy se uvolní. V případě užívání takových přípravků si nemocní mohou stěžovat na pocit sucha či pálení v nose, čemuž lze zabránit např. současným podáváním kyseliny hyaluronové. Přesto však platí, že by tyto přípravky u dospělých neměly být podávány po dobu delší než týden.


Přírodní lékárna

Vyzkoušejte výtažky z grapefruitových jadérek, protože obsahují látky tělo stimulující a zároveň desinfikující. Pomáhají očišťovat organizmus, posilovat odolnost, předcházet nachlazení, infekcím a zápalům, zlepšovat krevní oběh, zvyšovat odolnost sliznic a také ulehčovat trávení. Zároveň se kapičky citrovitalu používají jako přírodní dezinfekce do zvlhčovačů vzduchu. Zvlhčený vzduch usnadňuje dýchání zejména při kašli. Pokud chcete mít jistotu, že se vám ve zvlhčovači nemnoží bakterie, nakapejte do nádoby s vodou 10 kapiček citrovitalu.


Vyzkoušet můžete i přírodních antibiotika: brusinky, extrakt z Aloe vera, grapefruitu, cibule, nebo česneku. Česnek zamezuje překrvení nosních a krčních sliznic a je také známým antioxidantem, působícím proti volným radikálům, které poškozují tělní buňky. Je známo, že jeden až dva stroužky česneku denně dokážou porazit celou armádu virů a bakterií – ať už si ho dáte syrový, krátce povařený nebo v polévce. A které další potraviny vám pomohou? Proti kašli a horečce působí nastrouhaný kořen čerstvého zázvoru. Zkuste si udělat zázvorový čaj a oslaďte ho medem. Také med obsahuje řadu látek, které jsou zejména v boji proti nachlazení velmi účinnou zbraní.


Zdraví pochází z břicha

Dobře fungující střeva jsou základem imunity. Aby také nebyly, když se pod sliznicemi střeva nachází přibližně 70 % buněk imunitního systému. „Na povrchu sliznic, především na povrchu sliznice zažívacího traktu, je přítomna řada bakterií, které mají v našem organizmu velmi významnou roli. Střevní mikroflóra má také významnou metabolickou funkci. Její schopnost trávit střevní obsah má kapacitu srovnatelnou s metabolismem jater. Bakterie, které mají pozitivní účinek na naše zdraví, nazýváme probiotické bakterie. Tyto bakterie jednak významně stimulují imunitu, ale také zabraňují růstu patogenních bakterií. Vzhledem k významu slizniční imunity střeva pro celkovou imunitu je zřejmé, že řada poruch imunity souvisí se špatným bakteriálním osídlením ve střevě,“ říká RNDr. Nováková. imunoložka z FN Motol. 

 

Vhodné potraviny

Svou obranyschopnost můžete posilovat i vhodným výběrem pekárenských výrobků, zejména tmavých a celozrnných. Celozrnné mouky obsahují kromě škrobového jádra také povrchové obaly a klíčky, které jsou schopny odvádět z lidského organismu škodlivé látky. To je důležité především v období klimatických změn, na jaře a na podzim či před mrazy, kdy se zvyšuje riziko chřipek a angín. Obilná vláknina podle ověřených pokusů fungují jako houba, která do sebe nasává ještě další podobné látky přítomné v těle a odvádí je ven. Jednou týdně byste si rozhodně měli dát naklíčené luštěniny nebo obiloviny (čočka, cizrna, sója). Z jídelníčku je vhodné vyloučit mléčné výrobky, cukr, sladkosti a bílé pečivo.


Ke článku přispěli: RNDr. Dana Nováková - imunoložka z FN Motol, MUDr. Jiří Slíva,
fytoložka Venuše Studničková.

Připravila: Katka
Foto: iStock 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Za mě jsou nejlepší na ucpaný nos tyto kapky, nebo spreje do nosu www.nasivin.cz/nase-pripravky/.

ODPOVĚDĚT

0

Sprej od Nasivinu jsem si dneska koupila v lékárně. Doma jsem si stříkla do nosu a ulevilo se mi za pár vteřin. Takže paráda.

ODPOVĚDĚT

3

Právě jsem nějaký "moribundus" chytila.:-) Prolévám se zázvorovým čajem, ale očkovat se nenechám.

ODPOVĚDĚT

3

Taky se neočkujeme proti chřipce a během epidemií, nebo když na nás něco leze, tak máme wobenzym. A všichni se tady asi shodneme, že základ všeho je správná životospáva.

ODPOVĚDĚT

3

Očkovat se nenechávám.

ODPOVĚDĚT

5

tomuhle očkování nevěřím. Sázím na otužování, pohyb a zdravou stravu. Tím nemám na mysli tu BIO, ale obyčejnou klasickou zeleninu, ovoce a citróny

ODPOVĚDĚT

2

Snažím se jíst více ovoce a zeleniny. Nenechala jsem se očkovat. Ani nikdo v mém okolí:-).

ODPOVĚDĚT

6

a na chřipku je dobrý zázvor, citron a med ... uvařit čaj ze zázvoru, přidat citron a po prochladnutí med... na chřipku super

ODPOVĚDĚT

1

já na očkování nechodím,snažím se jíst zeleninu a ovoce co si vypěstujem

ODPOVĚDĚT

4

nechala jsem se očkovat

ODPOVĚDĚT

5

manžel se musel nechávat v práci pravidelně očkovat, a pravidelně ležel s chřipkou 2-3 týdny. Od té doby co se neočkuje je zdravý jako rybička, nachlazení vyléčí horkým zázvorovým čajem během dvou dnů

ODPOVĚDĚT

3

Už jsem slyšela o očkovaných lidech, kteří stejně tu chřipku každý rok dostali. Tak i proto se nenechávám očkovat.

ODPOVĚDĚT

4

vypadá to, že ti očkovaní chřipku dostanou pokaždé, aby prý si vypěstovali protilátky, ale ten průběh by je horší, než u těch neočkovaných... takže se nedávám očkovat proti chřipce

ODPOVĚDĚT

4

taky se nennechávám očkovat,mám raději přírodní lékárnu.

ODPOVĚDĚT

3

taky se proti chřipce neočkujeme, slyšela jsem, že po očkování je průběh chřipky horší než bez něho

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (15 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ SLEVY ONA DNES 18.-24.10.2021

Nyní přichází největší slevový nákupní týden v ...

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz