Co dělat při bolestivé menstruaci

Mnohé ženy měsíční periodu ani nepociťují, a jiné zase o ní vědí až moc a doslova trpí. Není to ale nutné, při léčbě bolestivé menstruace pomáhají léky i alternativní metody.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Při menstruaci dochází k obnově děložní sliznice každý měsíc tak, aby byla čerstvá a připravená k přijetí oplodněného vajíčka. Až polovinu žen při tom trápí bolesti a psychická disharmonie. Mezi nejčastější komplikace menstruace patří dysmenorea, premenstruační syndrom a migréna.


Dysmenorea 

Jde o synonymum pro nadměrné bolesti, může mít různé stupně závažnosti a postihuje zejména ženy do 24 let. Což však nevylučuje, že je vám více, a bolesti máte také. Potíže jsou různorodé, od neurčitých tlaků v podbřišku až po velmi silné křeče vystřelující do nohou a do zad. Dále bývají spojeny i s bolestmi hlavy, průjmem, zvracením a v závažnějších případech také se stavy krátkého bezvědomí.


Premenstruační syndrom 

Přichází zhruba týden před začátkem samotné menstruace a spojuje bolesti břicha, napětí v prsou, bolesti hlavy a také změny nálad (podrážděnost nebo deprese), zhoršení kvality pleti, poruchy trávení, zácpu či nadýmání. Tyto potíže většinou nástupem menstruace odezní. 


Migréna 

Možná právě vás, když máte „své dny“, trápí také menstruační migréna. Rozeznávají se dva podtypy. První je pravá menstruační migréna (PMM), která se vyskytuje výlučně v období 1. dne menstruace a dva dny před a dva po tomto dni (celkem 5 dní), nejméně ve dvou nebo třech menstruačních cyklech za sebou. Udává se, že 10 procent pacientek s migrénou bez aury má právě PMM. Druhým typem je nepravá menstruační migréna neboli migréna asociovaná s menstruací. Ta může probíhat kdykoliv i mimo uvedené období. Tento podtyp tvoří asi 50 procent všech pacientek s migrénou bez aury. 


Co vám uleví 

V léčbě dysmenorey se často doporučují analgetika, z volně prodejných léků například Ibalgin 400. V něm obsažený ibuprofen zabraňuje tvorbě prostaglandinů, které jsou zodpovědné za vznik bolesti a zánětu a uvolňují se v místě poškození tkáně. 


„Menstruační bolesti můžou ženy ovlivňovat také pomocí alternativních metod. Doporučuje se teplá koupel a horké obklady na dolní polovinu břicha. Pomoci můžou masáže břicha a bederní krajiny prováděné v týdnu před menstruací, které podporují svalovou relaxaci a předcházení křečím. Vhodná jsou i cvičení jako je jóga či plavání. Poskytují uvolnění, zlepšují krevní oběh i náladu,“ dodává MUDr. Polášková z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.


Projezte se k pohodě

Stres či jiné problémy naruší duševní rovnováhu a můžou aktivovat menstruační bolesti i bez hormonálních příčin. Některé ženy pozorují zlepšení menstruačních obtíží po změně životosprávy. Hodně pijte, vyzkoušejte rovněž rostlinné čaje a bylinné preparáty (třezalka, kopřiva dvoudomá, mořské řasy, chaluhy nebo měsíček lékařský). Jezte dostatek zeleniny a ovoce, celozrnné potraviny, naopak vynechejte cukry, bílou mouku a živočišné tuky. Vhodné jsou potraviny bohaté na vápník, hořčík a také vitaminy B, C a E.


Připravila: mar

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

3

Je mi 41 let mám za sebou 7 samovolných potratů, dva porody a migrénami v době menstruace trpím stále už od úplného počátku. Je to peklo. Mám je přesně pět dní a bolest je tedy opravdu vysoká, vždy si musím vzít prášek už v počátcích, pokud to nestihnu, tak nepomůže nic jiného než se zavřít v pokoji v posteli, zatemnit okna a v žádném případě nehnout hlavou. Bohužel to vždy nejde, jak se říká maminky si vzít volno nemohou a navíc chodím do práce a tam přeci nemohu každý měsíc volat, že nepřijdu protože mě bolí hlava. Takže někdy bojuji s bolestí dost tvrdě. Pracuji v divadle na muzikálech o to je to někdy drsnější. :-D

ODPOVĚDĚT

2

To tedy hodně zkusíte.

ODPOVĚDĚT

4

po operaci už problémy nemám

ODPOVĚDĚT

5

Potíže jsem nemívala a už mám 18 let klid a ani se mi nestýská.

ODPOVĚDĚT

5

sice mi bude 50, ale pořád ještě "funguju", naštěstí bez všech potíží, o kterých se v článku píše :o)

ODPOVĚDĚT

1

také už mnoho let jí nemám jinak jsem měla hodně potíží

ODPOVĚDĚT

2

tu už naštěstí nemám

ODPOVĚDĚT

2

Také už mám naštěstí pokoj.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

ilustrační obrázek

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

ilustrační obrázek

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

ilustrační obrázek

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

ilustrační obrázek

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

ilustrační obrázek

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

STRAVA PEJSKA (S NADVÁHOU)

Dobrý den, moc bych se potřebovala poradit, máme staršího ...

DÁRKY NA VÁNOCE

Zdravím co kupujete svým příbuzným a hlavně dětem na ...

PLASTIKA

Ahoj uvažuji o zvětšení prs,mám už po dětech,tak se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz