Zdraví

Co trápí náš chrup

Sbírání kytiček

Zuby jsou naší vizitkou. Správnou péčí a dodržováním hygienických návyků totiž můžeme přecházet mnoha zdravotním problémům. Co trápí náš chrup nejčastěji?

Zubní kaz

Je nejčastějším zdravotní problémem, který trápí nejen dospělé, ale i děti. Může za to více faktorů – nedokonalé čištění dětského chrupu, polykání zubní pasty, hodně cukrovinek a někdy též genetické dispozice. Primární ochranou proti zubnímu kazu je fluor obsažený v zubních pastách.


Zánět dásní

Krev na kartáčku, bolavé dásně – mnozí z nás mají tuto nepříjemnou zkušenost. Zánět dásní neboli paradentóza je velmi bolestivý neduh. Navíc často chodí ruku v ruce s jinými problémy. Mnohdy jde o souhru více příčin, protože zejména zubní kaz a zánět dásně mají společného původce. Je jím zubní plak.

Zubní kámen

Zubní plak se sice jeví primárně jako kosmetický problém, ale v jeho důsledku vznikají právě další nepříjemné zdravotní komplikace. Plak se usazuje zejména na místech, kde probíhá čištění obtížněji – často v mezizubních prostorech a také v oblasti přechodu zubu a dásně. K dokonalému odstranění zubního plaku je dobré doplnit vhodný zubní kartáček o používání dentální nitě a mezizubního kartáčku.


Citlivé zubní krčky

Možná je zrovna toto vaše trápení. Kousnete do studeného, napijete se horkého čaje – a zabolí vás zuby. Vyhýbáte se zmrzlině, máte problémy s jídlem. U citlivých krčků není většinou příčinou zubní plak, ale nesprávná technika čištění, případně kyseliny obsažené v konzumované potravě. Pomocí jsou v takovém případě zubní pasty a ústní vody na citlivé krčky, které mají optimální složení vedoucí postupně ke snížení citlivosti zubů. Samozřejmostí je vhodný kartáček a především správná technika jeho používání.

 

Zažloutlé zuby

Kdo z vás by nechtěl mít krásně bílé zoubky? Pro filmové hvězdy je to povinnost, ale i pro běžné smrtelníky je bílá zubní sklovina prostě symbolem krásy, čistoty a zdraví. Ale ne každému byla přírodou nadělena. Proto jsou zubní ordinace nebo pracoviště zubních hygienistek plné zájemců o vybělení. Bělící zákroky v ordinacích jsou však dost nákladná záležitost. Lidé tak s oblibou kupují různé bělící zubní pasty a přípravky. Bělost zubů také velmi ovlivňuje to, co jíme, kouření, červené víno, káva a další vlivy.

Testování naší péče 

  • Značka zubní hygieny Signal letos provedla mezi širokou veřejností průzkum, který ukázal, jak Češi pečují o svůj chrup. Podle něj chodí na pravidelné preventivní prohlídky k zubnímu lékaři celých 45 % respondentů a dalších 39 % jednou ročně. Pouze 7 % lidí se přiznalo, že k zubaři chodí velmi nepravidelně nebo vůbec.
  • Hůře dopadla otázka, týkající se využívání služeb dentálních hygienistek. Celých 54 % dotázaných odpovědělo, že je vůbec nevyužívá, což svědčí o tom, že je tato služba stále vnímána jako nadstandard.
  • Dalším důležitý dotaz se týkal pravidelnosti čištění zubů. Zde byla odpověď naopak pozitivní, jelikož 73 % lidí si podle odpovědí čistí zuby dvakrát denně a 15 % dokonce vícekrát.
  • Zajímavá byla rovněž otázka, týkající se frekvence výměny kartáčku. Podle stomatologa MUDr. Davida Kadlece by si lidé měli měnit kartáček zhruba každé tři měsíce a při viditelné opotřebovanosti štětinek i dříve. Průzkum Signalu ukázal, že Češi toto pravidlo rovněž znají a dodržují. Plných 45 % dotázaných mění kartáček ihned, jak vidí známky opotřebení a 34 % zhruba po čtvrt roce. Pouhých 5 % „respondentů mění svůj kartáček déle, než po půl roce.

Slovo na závěr:

„Většině zubních problémů se dá opravdu předcházet pečlivou prevencí, správnou technikou čištění a vyrovnanou životosprávou. Je potěšující, že většina dotázaných dbá o své zuby. Zejména ve stomatologii je totiž prevence velmi důležitá, protože mnoho problémů v dutině ústní může začínat zcela bez příznaků a včasná diagnostika usnadňuje léčbu a zvyšuje její úspěšnost,“ dodává doktor Kadlec. 

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
2. 12. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků