Co trápí náš chrup

Zuby jsou naší vizitkou. Správnou péčí a dodržováním hygienických návyků totiž můžeme přecházet mnoha zdravotním problémům. Co trápí náš chrup nejčastěji?

Titulka pro: Co trápí náš chrup
Zobrazit fotografii v galerii

Zubní kaz

Je nejčastějším zdravotní problémem, který trápí nejen dospělé, ale i děti. Může za to více faktorů - nedokonalé čištění dětského chrupu, polykání zubní pasty, hodně cukrovinek a někdy též genetické dispozice. Primární ochranou proti zubnímu kazu je fluor obsažený v zubních pastách.


Zánět dásní

Krev na kartáčku, bolavé dásně – mnozí z nás mají tuto nepříjemnou zkušenost. Zánět dásní neboli paradentóza je velmi bolestivý neduh. Navíc často chodí ruku v ruce s jinými problémy. Mnohdy jde o souhru více příčin, protože zejména zubní kaz a zánět dásně mají společného původce. Je jím zubní plak.

Zubní kámen

Zubní plak se sice jeví primárně jako kosmetický problém, ale v jeho důsledku vznikají právě další nepříjemné zdravotní komplikace. Plak se usazuje zejména na místech, kde probíhá čištění obtížněji – často v mezizubních prostorech a také v oblasti přechodu zubu a dásně. K dokonalému odstranění zubního plaku je dobré doplnit vhodný zubní kartáček o používání dentální nitě a mezizubního kartáčku.


Citlivé zubní krčky

Možná je zrovna toto vaše trápení. Kousnete do studeného, napijete se horkého čaje – a zabolí vás zuby. Vyhýbáte se zmrzlině, máte problémy s jídlem. U citlivých krčků není většinou příčinou zubní plak, ale nesprávná technika čištění, případně kyseliny obsažené v konzumované potravě. Pomocí jsou v takovém případě zubní pasty a ústní vody na citlivé krčky, které mají optimální složení vedoucí postupně ke snížení citlivosti zubů. Samozřejmostí je vhodný kartáček a především správná technika jeho používání.

 

Zažloutlé zuby

Kdo z vás by nechtěl mít krásně bílé zoubky? Pro filmové hvězdy je to povinnost, ale i pro běžné smrtelníky je bílá zubní sklovina prostě symbolem krásy, čistoty a zdraví. Ale ne každému byla přírodou nadělena. Proto jsou zubní ordinace nebo pracoviště zubních hygienistek plné zájemců o vybělení. Bělící zákroky v ordinacích jsou však dost nákladná záležitost. Lidé tak s oblibou kupují různé bělící zubní pasty a přípravky. Bělost zubů také velmi ovlivňuje to, co jíme, kouření, červené víno, káva a další vlivy.

Testování naší péče 

  • Značka zubní hygieny Signal letos provedla mezi širokou veřejností průzkum, který ukázal, jak Češi pečují o svůj chrup. Podle něj chodí na pravidelné preventivní prohlídky k zubnímu lékaři celých 45 % respondentů a dalších 39 % jednou ročně. Pouze 7 % lidí se přiznalo, že k zubaři chodí velmi nepravidelně nebo vůbec.
  • Hůře dopadla otázka, týkající se využívání služeb dentálních hygienistek. Celých 54 % dotázaných odpovědělo, že je vůbec nevyužívá, což svědčí o tom, že je tato služba stále vnímána jako nadstandard.
  • Dalším důležitý dotaz se týkal pravidelnosti čištění zubů. Zde byla odpověď naopak pozitivní, jelikož 73 % lidí si podle odpovědí čistí zuby dvakrát denně a 15 % dokonce vícekrát.
  • Zajímavá byla rovněž otázka, týkající se frekvence výměny kartáčku. Podle stomatologa MUDr. Davida Kadlece by si lidé měli měnit kartáček zhruba každé tři měsíce a při viditelné opotřebovanosti štětinek i dříve. Průzkum Signalu ukázal, že Češi toto pravidlo rovněž znají a dodržují. Plných 45 % dotázaných mění kartáček ihned, jak vidí známky opotřebení a 34 % zhruba po čtvrt roce. Pouhých 5 % „respondentů mění svůj kartáček déle, než po půl roce.

Slovo na závěr:

„Většině zubních problémů se dá opravdu předcházet pečlivou prevencí, správnou technikou čištění a vyrovnanou životosprávou. Je potěšující, že většina dotázaných dbá o své zuby. Zejména ve stomatologii je totiž prevence velmi důležitá, protože mnoho problémů v dutině ústní může začínat zcela bez příznaků a včasná diagnostika usnadňuje léčbu a zvyšuje její úspěšnost,“ dodává doktor Kadlec. 

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
2. 12. 2013

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

CO POD STROMEČEK PRO CHLAPY

Ahoj holky, mám doma sporťáka… Kde nakupujete dárky na ...

HRAŠKA

Ahoj máte někdo zkušenost s hraškou? Používáte ji?

ORANGE OPTIK

Dobrý den, v Písku na ulici Kollárova máme Orange Optik, ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz