Zdraví

Hučí vám v hlavě?

Sbírání kytiček

Vnímáte nepříjemné zvuky v uchu? Ušní šelesty – tinnitus je sluchový vjem bez vnějšího podnětu. Šelest může být vnímán jednostranně, v obou uších či v hlavě. Zpravidla je více „slyšet“ v klidu a tichu, nejčastěji večer při usínání.

Někdo slyší zvonění, jiný pískání, praskání, hučení, hřmění, šumění, bzučení, cvrlikání nebo jiné zvuky různé intenzity. Podle výskytu potíží shrnuli „šelestáři“ svá pozorování o četnosti a příčinách:

  • méně než minutu, alespoň jednou týdně

To může být varování. Příčinou může být stres, svalové napětí či nedostatek spánku.

  • méně než hodinu, alespoň jednou týdně

Konkrétními příčinami mohou být hluk, trauma (petardy, hlasitá hudba na koncertě), abnormální krevní tlak nebo předchozí nemoci.

  • více než hodinu, alespoň jednou týdně

V této fázi se doporučuje věnovat potížím zvýšenou pozornost. Jakmile nastává chronické hučení v uších, snižují se šance na vyléčení.

  • konstantní, déle než jeden rok

V tomto případě se jedná o chronický tinnitus, který už snižuje kvalitu života a může vyústit i v těžké psychické poruchy.

Navštivte praktického lékaře
Pokud trpíte nepříjemnými šelesty déle než dva týdny, vaše první kroky by měly vést k praktickému lékaři. Zná dobře vaši anamnézu a doporučí vám i nejvhodnější vyšetření u specialisty ORL, internisty, endokrinologa nebo dalších.

„Důležité jsou údaje v rodinné anamnéze týkající se chorob kardiovaskulárního systému a endokrinních či metabolických onemocnění,“  říká praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová. „O hučení, pískání či „pulsování“ v uších se může postarat například vyšší krevní tlak, ateroskleróza, porucha štítné žlázy, cukrovka, některé léky, nikotin, ale třeba i problémy s krční páteří, které se vyskytují především u lidí se sedavým zaměstnáním. Často trpí tímto nepříjemným symptomem lidé pracující v hlučném prostředí.“

Je velmi důležité, jak se k tinnitu sami „postavíte“.

  • Někdo se snaží  „překřičet“ zvuk uvnitř hlavy tím, že chodí se sluchátky a pouští si nahlas hudbu.
  • Mnoho lidí si dokáže „vytvořit v hlavě“ filtr, kterým dokáží nepříjemný šelest „odfiltrovat“, určitým způsobem se s ním „sžít“a docela normálně fungovat. To je také princip takzvané Tinitus-retraining-terapie (TRT), která je založena na poznatku, že příčinou ušního šelestu není porucha ucha, nýbrž pouhý vjem.
  • Další metodou je „maskování“ – přístroj zvaný Masker překrývá zvuk tinnitu zvuky z přírody (šumění potoka, déšť, zpěv ptáků, srdeční tep) a zároveň snižuje stres. Na podobném principu pracuje zvukový polštář.
  • Hyperbarická kyslíková terapie: pacient přes masku vdechuje stoprocentní kyslík, aby se zlepšilo zásobování vnitřního ucha kyslíkem a povzbudila se regenerace smyslových buněk. S individuálně rozdílným úspěchem se jako podpůrné opatření provádí například akupunktura, jóga, biofeedback, hypnoterapie a mnoho dalších metod.

„Jelikož stresové faktory zesilují smyslové vnímání, a tím také ušní šelest, přispívají všechny formy terapie, které vedou k tělesně-duševnímu uvolnění, k lepšímu zdolávání sluchových vjemů a obtížných každodenních situací,“ vysvětluje MUDr. Navrátilová a připomíná, že k tomu je třeba přičíst také psychologickou péči, v případě nutnosti zahrnující i partnera.

Neméně významnou podpůrnou metodou je používání přípravků na bázi přírodních látek, zejména když tinnitus souvisí s poruchami metabolismu, špatným prokrvením vlásečnic uší, stresem a minerální disbalancí. Nejnovějším pomocníkem v této oblasti je

Aurecon Ring stop

Unikátní přípravek s obsahem přírodních látek, jejichž vzájemná kombinace přispívá ke snižování úrovně zvuku. U některých jedinců už v průběhu dvou týdnů, u jiných o něco déle, ale většina zaznamená zmírnění během šesti až osmi týdnů. Významnou látkou, díky které dochází k lepšímu využití kyslíku v mozkových buňkách a stimuluje se činnost nervů, které vedou do vnitřního ucha, je gingko biloba. Vedle antioxidantů a bioflavonoidů obsahuje výtažky z léčivých rostlin, jež mají uklidňující účinek na centrální nervovou soustavu, podporují činnost mitochondrií v jemných vlasových buňkách vnitřního ucha, rozšiřují koronární tepny a usnadňují průtok krve. Tento prostředek výrazně zlepšuje pracovní soustředění a pomáhá udržovat i duševní rovnováhu.

Prevence

Jako prevence se nabízí ochrana před hlukem, vyloučení alkoholu a drog. Důležitý je pravidelný pohyb a zdravá strava. Metod léčby šelestů je mnoho. Existují některá obecná doporučení, například nepít mnoho kávy, vyloženě škodlivé je kouření! Nikotin stahuje cévy, a působí tak proti vlastní léčbě. Není nad správnou životosprávu!

Připravila: Katka
Foto: Fytofontána

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků