Jak na emoce

Každý z nás více či méně bojuje se svými emocemi. Bohužel nejdou ovládat. Někdo je umí zadržovat, ale to neznamená, že je ovládá. Zadržované emoce můžou vyústit v úzkost, lítost… Jak tedy na to? Co máme dělat? Podívejme se, co radí tradiční čínská medicína.

Titulka pro: Jak na emoce
Zobrazit fotografii v galerii

Emoce, subjektivní stav mysli každého člověka, jsou v čínské medicíně přiřazovány k jednotlivým orgánům a prvkům - oheň, země, kov, voda, dřevo. Radost patří k srdci, zamyšlenost ke slezině a žaludku, smutek a žal k plicím, strach k ledvinám a hněv k játrům.

Negativní emoce se mohou projevovat v důsledku dlouhodobě působících emocí, změn cyklů ročního období nebo disharmonie orgánů v těle, stagnace QI a krve, nedostatku, plnosti, nadbytku vlhkosti v meridiánech. Orgány ovlivňují vnitřní i vnější podněty emocí. Všechny emoce působí na harmonii QI a krve. Konečným důsledkem dlouhotrvajících emocí je negativní vliv na vládce “ducha šen”, který sídlí v srdci.

Příkladem může být v období jara větší podrážděnost a hněv. V tomto období vnější oteplující se QI dráždí zablokovaný Yang jater. Na podzim se může projevit více smutek, v zimě strach. Radost vede k duševní pohodě, ale mnoho radosti způsobí vzplanutí srdečního ohně a zablokování QI. Projevem pak může být smích přecházející v pláč, nesoustředěnost a duševní rozptýlení i šílenství, neustálé řečnění. Dlouhodobý stres, neustálé přemýšlení o problémech, které nás nechce a nechce pustit, zapříčiní špatnou funkci QI sleziny a žaludku. Pomalu a nenápadně se objevuje úzkost, únava, nechutenství, větší spavost i hubnutí.

Nepřiměřený výskyt emocí naznačuje nerovnováhu Yin a Yang energií v orgánech i mezi úzkými vztahy orgánů. Ideálním stavem je pro člověka rovnováha.

Někdy vybouchneme, pak nás to mrzí nebo zadržujeme emoce a objeví se úzkost, lítost či pláč?

Nejčastěji slyším od klientů “sladká čokoláda uklidňuje, ale nevydržím a sním jí hodně, jdu raději běhat, spát a nemohu usnout, budím se v noci, rozčílím se, mám strach potom průjem”. Je to správně? Co naše hmotnost? Jak se uvolnit a být vyrovnaní?

TČM nabízí pro harmonii těla i duše dietetické pokyny dle ročních období, terapie pomocí masáží TUINA, akupresuru, akupunkturu, cvičení, meditace a také bylinnou terapii.

Chutě jednotlivých potravin (sladká, hořká, kyselá aj.) svou povahou a tropismem ovlivňují orgány. Vhodným výběrem potravin i množstvím ve správný čas můžeme ovlivnit i emoce. Sladké v malém množství uklidňuje, při nadbytku způsobuje větší hlenovitost a zpomaluje trávení. Když se pěkně zakulatíme, jsme na sebe naštvaní, rozčilujeme se a držíme různé diety, zhubneme a za nějaký ten čas si dáme další maraton diet. Tím si rozhodně nepomůžeme, naopak rozhodíme tělo i duši. Doporučuji kostičku čokolády 15 - 20 min po teplém obědě (ne bageta, studená jídla), čas oběda mezi 11.00 - 13.00. Prosím, dámy, nezaměnit ,co je kostička čokolády a kostka, resp. celá tabulka :c).....

Pohyb, cvičení rozproudí QI, krev v těle, náš “duch šen” radostí poskočí a bude nám o trochu lépe. Správnou meditací můžeme docílit zklidnění nadměrného “větru jater”, hněvu i pocitů tlaku v žaludku, úzkosti či pláče.

A jak poznáme, jaká disharmonie nás trápí? Každý člověk je jedinečný a vaše vlastní disharmonie zjistí vyšetřením zkušený terapeut.

Přeji Vám klidný spánek, rozhodnost v denním životě a vyrovnanou dávku emocí.

Chcete-li se autora na něco zeptat, najdete ho v naší poradně.

Roman Tomčala, http://www.cinska-medicina.cz
Foto: iStock
17. 5. 2011

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Tradiční čínská medicína a její místo

Tradiční čínská medicína a její místo

Většina z nás má aspoň nějaké ponětí o tradiční čínské medicíně. Tradiční čínská i současná...

Titulka pro: Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku

Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku

Ve staré Číně znamenal velký počet zdravých dětí povinnost vůči císaři. Malé rodiny bývaly terčem...

Kurzy vaření podle principů tradiční čínské medicíny - Vaříme jin-jang

Kurzy vaření podle principů tradiční čínské medicíny - Vaříme jin-jang

Tradiční čínská medicína přikládá velký význam dietetice. Systém stravování využívá jako jednu ze základních metod...

Titulka pro: Bylinky dokáží změnit život

Bylinky dokáží změnit život

Dnešní uspěchaná doba na nás klade obrovské nároky každý den. Žijeme ve světě plném technických...

Titulka pro: Mitochondriální medicína

Mitochondriální medicína

Nevíte, co to znamená? Také se jí říká medicína proti stárnutí – anti-age medicína, a...

Titulka pro: Vyhrajte balíček produktů čínské medicíny

Vyhrajte balíček produktů čínské medicíny

Čínská medicína je nejznámějším léčebným systémem vytvářejícím paralelu k soudobým biomedicínským postupům. Poskytuje ucelený pohled...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE

Ahojky :) Holky, ať chceme nebo ne, vánoce se blíží. A s tím i ...

SILVESTR

Nevíte někdo o nějaké dobré chatě na Silvestra?

VÁNOCE

Holky, co plánujete na vánoce pro své chlapy? :) Docela bych ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz