Zdraví

Jak na podzimní depresi a špatnou náladu

Sbírání kytiček

Mezi úbytkem světla a naším naladěním existuje přímá úměra. V létě se nám zkrátka všechno daří lépe, nebo si to alespoň myslíme. Jak se tedy popasovat s černými myšlenkami, která nás nyní občas přepadají?

Pomůžou maličkosti i velké věci, vyberte si to, co je vašemu naturelu nejvíce příjemné. Anebo naše tipy kombinujte.

Barvy

Podpořit energii slibují teplé barvy. Obecně totiž žlutá, oranžová či tmavě červená připomínají různé nuance slunce, které nám nyní tolik chybí. Základem teple vybarveného interiéru často bývá hnědá, a ty další barvy ho už jen vhodně doplňují. Že se vám líbí spíše chladnější odstíny? I s nimi si lze pěkně pohrát. Například s šedou budou ladit různé tóny fialové, zajímavě vypadá také spojení s hořčicovou nebo modrou (zkuste například tyrkysové polštářky).

A totéž můžete udělat i se svým oblečením. Stačí vhodně zvolené barevné doplňky.

Pohyb

Nejste zrovna pohybově nadaní? Nebo vás sport nebaví, a máte jiné hobby? Přemluvte sami sebe, nebo i někoho z rodiny či přátel, a alespoň dvakrát týdně se vydejte na procházku. Chůze je nejpřirozenější forma pohybu, kterou zdravý člověk v pohodě zvládne, a pobyt na čerstvém vzduchu svědčí každému. Zejména pokud vykonáváte profesi, díky níž jste „přikovaní“ k počítači či vůbec pracujete v uzavřených prostorách. Je to zkrátka změna, a právě milé změny je třeba co nejčastěji zařazovat do svého denního režimu.

Pokud naopak pracujete v terénu, více vám prospěje bazén. A ten se dá velmi příjemně spojit i s párou, saunou nebo masáží.

Světlo

Právě nedostatek přirozeného světla je mnohdy hlavním důvodem, proč občas propadáme chmurným myšlenkám. Pomoc je snadná – pořiďte si domů více světelných zdrojů. Nemyslíme centrální osvětlení, ale doslova zástup lamp a lampiček. Světlo totiž stimuluje tvorbu hormonů (serotoninu a endorfinu), a ty zase dobrou náladu.

Potřebujete povzbudit, dodat energii a podpořit k nějaké práci? Pro vás jsou vhodné zdroje, které vyzařují studené bílé světlo. Nejlepší pak takové, jež se budou co nejvíce přibližovat přirozenému dennímu světlu (pátrejte po takzvaných plnospektrálních zdrojích). Naopak platí – do míst, která jsou určená pro relaxaci, byste měli využívat zdroje vyzařující uklidňující teplé světlo.

Potěšte sebe, pak druhé

Říká se, že každý člověk by měl dělat druhým radost. Ale začněte nejprve u sebe. Není to nic sobeckého – abyste mohli být oporou rodině a starat se o druhé, musíte v první řadě myslet na sebe. Každý den si naprogramujte maličkost, která vás potěší. Může to být milá vůně, dobrá káva, setkání s příjemným člověkem, nová drobnost do domácnosti. Či jen chvilka rozjímání, kdy alespoň dvakrát denně po dobu několika minut nebudete dělat vůbec, ale vůbec nic. Jen zkusíte mozek „odstřihnout“ od veškerých myšlenek.

Strava

Ač vás nenavádíme k tomu, abyste jedli sladkosti celý den, není důvod se jich striktně stranit. Vždyť platí: vždycky toužíme po tom, co je zakázané. Tak proč si občas nedat kousek kvalitní čokolády, která působí jako pohlazení. Jistě, sladké není, a ani by nemělo být základem jídelníčku, ale potěší. Byť dočasně.

Jinak je samozřejmě vhodné zvažovat, co vůbec jíte. V chladných dnech se zvyšuje potřeba kvalitních uhlohydrátů – správného „pohonu“ pro vaše tělo. Jezte tedy hodně brambor, těstovin, celozrnného pečiva a košťálové zeleniny; energie z nich získaná vám déle vydrží.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/health-news/autumn-anxiety, www.backwoodsmama.com/2017/10/when-autumn-makes-you-sad-5-proven-ways-to-conquer-seasonal-depression.html
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků