Jak na záněty očí a ječné zrno

Léto klade na naše oči zvýšené nároky. Objevují se alergie, zrakový orgán trpí kvůli chlorované vodě v bazénech či nečistotám v přírodních koupalištích, jsme vystaveni žhavým slunečním paprskům, při prázdninových radovánkách může dojít k mechanickému poškození rohovky. Kdy si poradíte sami a kdy je na čase vyhledat lékaře?

Jak na záněty očí a ječné zrno Foto: Pixabay
Zobrazit fotografii v galerii

Oční záněty jsou nepříjemnou komplikací, která může zkazit poklidnou dovolenou. Podle příčiny je lze rozdělit na záněty neinfekční a infekční, přičemž k prvně jmenovaným patří nejčastěji alergický zánět spojivek. U alergií bývá typický bledý otok oka, který je průhledný, vodnatý. Lidé, kteří alergií trpí, už obvykle vědí, že je třeba se na toto období připravit. 


Jak poznat infekční zánět? 

Jeho příčinou mohou být viry, bakterie, nebo třeba i plísně. Na rozdíl od neinfekčního zánětu se vyznačuje tím, že je otok očí tvrdý, červený, bývá teplý. Pokud dojde k zánětu spojivek, zvětšuje se prokrvení cév v blízkosti víčka, v případě zánětu rohovky je překrvení rozsáhlejší, nafialovělé. Zánět může snadno vzniknout při mechanickém poškození rohovky, v letních měsících je například mnoho úrazů způsobených broušením, kdy cizí tělísko vnikne do oka. Lékař musí toto tělísko odstranit, ale vzniklou ránu je nutné velmi pečlivě hlídat a aplikovat antibiotické kapky či masti, aby nedošlo k následné infekci.


Jak předejít zánětům očí? 

Co se týče prevence, určitě v létě doporučuji používat sluneční brýle, eventuelně kšilt, což je řešení u dětí, které nechtějí slunečný brýle nosit,“ radí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize. V případě alergických zánětů je nejvhodnější prevencí vyhýbat se co nejvíce alergenům. Během období, kdy příroda bují, by se alergici raději měli vyvarovat procházkám v lučinách s kvetoucími břízami či jinými rostlinami působícími potíže. Zároveň je zapotřebí užívat antihistaminika, tedy léky, které předepisuje imunolog, alergolog či praktický lékař. „Antihistaminika se dají kapat i do očí a do nosu. Opravdu rychle a výborně zabírají, takže stoprocentně alergikům doporučuji tyto neškodné léčebné prostředky používat,“ nabádá MUDr. Valešová. 


Bakteriální zánět kapkami z lékárny nevyřešíte

Jakékoliv neléčené záněty mohou mít i dlouhodobé dopady. V podstatě vše, co poškozuje zdravotní stav, vytváří prostředí pro „nasednutí“ infekce nebo jiného problému. Otok může dlouhodobě zhoršovat čich, mohou se ucpávat žlázky a kanálky, protože v oteklém místě je méně prostoru. Proto je jistě doporučeníhodné potíže nepodceňovat a záněty zavčasu léčit. Když potíže trvají půl dne, většinou je člověk neřeší. Je ale dobré se na své oči pozorně podívat. Pokud je máte jen mírně zarudlé a je v nich vodnatý nebo hlenový sekret, většinou to nebývá nic vážného a často se dá situace zvládnout jednoduchými adstringentními nebo dezinfekčními kapičkami dostupnými v lékárně bez předpisu. 


Jen malá část zánětů spojivek je bakteriálního původu. „Ta se u většiny projevuje žlutým mazlavým sekretem. Pokud se tento sekret v očích objeví, je to rozhodně okamžik, kdy k lékaři určitě jít, protože tento zánět se obyčejnými kapičkami z lékárny nevyléčí. Může se naopak rozšířit, mikroorganismy se pomnožit a zasáhnout třeba i rohovku. Takže v takovém případě k lékaři určitě jděte, aby se zahájila antibiotická kapková léčba,“ doporučuje MUDr. Lucie Valešová. 


Jak se zbavit ječného zrna? 

Specifickým typem zánětu je takzvané vlčí zrno neboli chalazion, lidově též zvané ječné zrno. Jedná se o infekční zánět uprostřed podlouhlé žlázky, která míří od okraje víčka do hloubky. Dochází přitom k tomu, že se tato žlázka „zazátkuje“ a uvnitř zůstane bakterie. „Je tam tuhý tukovitý sekret a ta bakterie se v místě pomnoží, čímž dojde k zánětu. Sice nic nevytéká ven, takže infekčnost je nižší než při klasickém zánětu spojivek, nicméně je místo velmi bolestivé. Často lidé s tímto postižením přicházejí k očnímu lékaři mnohem vyděšenější než se zánětem spojivek. Vlčí zrno bývá spojeno s otokem víčka, který je červený, tuhý, poměrně velký, někdy dokonce i přivře oční štěrbinu,“ popisuje Valešová nepříjemné onemocnění. 


Děsivě vypadající zánět ovšem nebývá závažného rázu a obvykle se dá léčit mastmi s antibiotiky a kortikosteroidy. U většiny pacientů se po několika týdnech potíže zklidní a vlčí zrno se úplně vstřebá. U části lidí může ovšem vzniknout tvrdý granulom, tedy jakási kulička, kterou lze ve víčku nahmatat. Jestliže přetrvává, musí se chirurgicky odstranit. „Lidé trpící na vlčí zrna mají obecně problém se žlázkami ve víčkách, které obsahují tuk a nejsou dobře průchodné. Tam je dobré provádět nahřívání teplým kapesníkem nebo teplým vatovým polštářkem. Tuhý mastný sekret je změkčen a poté lze vymáčknout ze žlázek kolíbkovitým pohybem, kdy postupujeme od periferní strany až k okraji víčka. Místo pak očistíme, k tomu slouží speciální detergentní oční gely dostupné v lékárně, které odmašťují a čistí. Tento postup se doporučuje opakovat jednou až dvakrát denně, poté vypláchnout borovou vodou. Díky tomu lze zabránit chronickým potížím s vlčími zrny,“ radí primářka Oční kliniky NeoVize.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: oční klinika Neovize - neovize.cz
Foto: Public Domain Pictures Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

3

Naštěstí na záněty oči netrpim

ODPOVĚDĚT

3

zrak mám dost špatný,nosím brýle

ODPOVĚDĚT

4

Také mám hodně citlivé oči a v poslední době se mi zrak zhoršil, i když užívám doplňky a vitamíny...

ODPOVĚDĚT

2

Mám hodně citlivé oči, často mi slzí. Naštěstí ječné zrno jsem ještě neměla.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Módní trendy líčení zima: Modré inspirace Foto: Ota Mandelík

Módní trendy líčení zima: Modré inspirace

Ačkoli s příchodem podzimu barvy šatníku i líčení zpravidla vycházejí z teplých tónů barev přírody,...

Titulka pro: Tabletky pro ochranu očí

Tabletky pro ochranu očí

Pokud se vám zdá, že únavou „sotva koukáte“, vidíte rozostřeně a unavené oči vás bolí...

Módní trendy líčení na jaro a léto Make-up a vlasy: Jitka Boušková, Foto: Veronique Venos

Módní trendy líčení na jaro a léto

Módní trendy pro letošní jaro a léto do jisté míry reflektují celosvětovou pandemii coronaviru. Při...

Titulka pro: Tropická vedra a vaše oči: co jim může vadit?

Tropická vedra a vaše oči: co jim může vadit?

Nadstandardně vysoké teploty někomu přinášejí radost, a jinému zase starost. Ale čistě z pohledu zdraví...

Titulka pro: Sváteční líčení

Sváteční líčení

Chystáte se vyrazit o svátcích do společnosti nebo jen na přátelskou návštěvu svých blízkých? Podívejte...

Titulka pro: Chraňte své oči

Chraňte své oči

Oči stárnou stejně jako všechny orgány v našem těle. Na jejich stavu se podepisuje nejen...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz