Zdraví

Jak tělo volá o pomoc: tyto signály nepřehlížejte

Sbírání kytiček

Všechno souvisí se vším! A někdy nás ani nenapadne, že určité zdravotní neduhy mohou poukazovat na nemoc v jiné oblasti organismu. Poznáte, kdy tělo volá o pomoc?

Padají vám vlasy? Nechte si překontrolovat dioptrie! 

Oční vada a nadměrné padání vlasů – dvě zdánlivě odlišné zdravotní neduhy spolu mohou ve skutečnosti souviset! „Opravdu se setkáváme s tím, že nás navštěvují pacienti, kteří si stěžují na nadměrné vypadávání vlasů. Při podrobném vyšetření zjišťujeme, že žili dlouhá léta se skrytou oční vadou, o níž sami nevěděli, anebo odhalíme nevhodně nastavené dioptrie či cylindry,“ potvrzuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize. „Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů,“ vysvětluje souvislosti oftalmoložka Valešová. 

Průměrně člověk ztratí přibližně 50 až 100 vlasů denně, nadměrná ztráta však může poukazovat i na další příčiny: nedostatky ve stravě, hormonální změny, nevhodné přípravky z vlasové kosmetiky, drastické diety, těhotenství a poporodní změny.

Selhání v posteli? Může přijít infarkt! 

Takřka každému muži se někdy v životě stane, že když dojde na sex, jeho penis začne „stávkovat“. Příčiny mohou být psychické i takzvaně organické. Jestliže se problémy opakují, neměli by ale pánové strkat hlavu do písku! „O erektilní dysfunkci můžeme mluvit, když pacient není schopný delší dobu, tedy minimálně 6 měsíců, udržet nebo dosáhnout erekci dostatečně dlouhou dobu potřebnou k uspokojivé sexuální aktivitě,“ definuje poruchy erekce MUDr. Monika Purmová z pražské urologické kliniky UroKlinikum. Tyto potíže se netýkají jen sexuálního života, ale mohou poukazovat také na cukrovku, anebo kardiovaskulární choroby. „Pokud má člověk opakované problémy s erekcí, měl by zvážit vyšetření urologem či andrologem. Erektilní dysfunkce totiž může značit i nějaké skryté onemocnění. Náhle vzniklá porucha erekce u zdravého jedince může například varovat před blížícím se srdečním infarktem, a to půl roku předem,“ upozorňuje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář urologické kliniky UroKlinikum Praha. 

Kýchání a zarudlé oči? Možná máte alergii! 

Rýma, kýchání, ekzém, opuchlé, zarudlé či slzící očí. Tyto nepříjemnosti, ztrpčující každodenní život, mohou být projevem alergie. Mezi nejčastější alergeny patří roztoči, domácí mazlíčci (srst nebo sekrety), plísně, léky, konzervační látky, potraviny a přísady v nápojích či hmyzí jed a v neposlední řadě pyl. Pokud uvedené příznaky pozorujete, měli byste navštívit alergologa a podstoupit vyšetření. Zároveň se snažte doma eliminovat výskyt alergenů. Bezpečné prostředí pomůže alergikům udržet inteligentní čistička vzduchu s účinným HEPA filtrem, jež automaticky zachytí drtivou většinu částic alergenů a škodlivin.

Máte často žízeň? Pozor na diabetes! 

Zvýšený pocit žízně se může objevovat při nadměrné fyzické aktivitě, sportu nebo v parném počasí či horečce – tělo takto reaguje na úbytek tekutin způsobený pocením. Žíznit můžeme i při nadměrném solení nebo dokonce při stresu. Neuhasitelná žízeň je ovšem i jedním z příznaků cukrovky, proto pokud saháte po tekutinách více, než je zdrávo, raději si nechte v ordinaci lékaře překontrolovat hladinu cukru v krvi. Optimální hodnota je cca 5/5 mmol/l. „Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze. 

Bolest hlavy? Příčin může být mnoho! 

Čas od času ji zažije patrně každý. Všímejte si četnosti, přesného místa bolesti, jak dlouho trvá, s jakými aktivitami je spojená a také jakého je charakteru. Může jít o tupou bolest, ostrou, jednorázovou, pulsující, mohou ji doprovázet nevolnosti, zvracení, přecitlivělost na světlo a zvuky. Příčin může být celá řada od banalit jako je únava očí od hledění do monitoru, nekvalitní nebo nedostatečně dlouhý spánek, problémy s páteří, stres, hormonální změny až po nejrůznější onemocnění, jako je virová nebo bakteriální infekce, migréna, ale i cukrovka. Každopádně pokud bolest neustává, anebo se opakuje, měli byste vyhledat lékaře a podstoupit důkladné vyšetření. 

Časté močení? Na vině může být zvětšená prostata i rakovina! 

U mužů nad padesát let dochází ke zvětšování předstojné žlázy neboli prostaty, což se může projevovat častým nutkáním na močení, které budí i ve spánku, slábnoucím nebo přerušovaným proudem moči. Nestačí ale nad těmito potížemi mávnout rukou s tím, že „to je běžné“. Mohou být i signálem infekce močových cest anebo vážných onemocnění jako je rakovina prostaty nebo močového měchýře. „Většinou je doporučeno mužům, aby navštívili urologa v 50 letech. Pokud je v rodině anamnéza nádoru prostaty, pak již ve 40 letech,“ radí urolog MUDr. Vladislav Klemenc. Pokud lékař po vyšetření zhodnotí, že je časté močení opravdu způsobeno zvětšenou prostatou, lze potíže řešit různými způsoby – medikamenty, horkou parou Rezum, v pokročilých případech i chirurgicky. „Neměli bychom opomíjet ani přírodní cestu. Jedná se o následující extrakty: Pygeum Africanum (slivoň africká), která inhibuje účinky růstových faktorů a blokuje zvětšování prostaty, Serenoa Repens (trpasličí palma), dále se jedná o Epilobium Parviflorum (vrbovku malokvětou), Urticu dioicu (kopřivu dvoudomou) a cucurbitu pepo (olej z dýně),“ radí MUDr. Klemenc. 

Bolavé klouby? Mohou ohlašovat příchod artrózy! 

Osteoartróza je chronické autoimunitní onemocnění, které na sebe může upozornit bolestivostí kloubů, jejich ztuhlostí nebo omezením rozsahu pohybu kloubu. Přichází často s věkem, ale její rozvoj může uspíšit nadváha, anebo nadměrná zátěž, vedoucí k rychlejšímu opotřebení kloubů. „Ideální je věnovat se prevenci, klouby správně používat, nepřetěžovat a vyvarovat se úrazům. Pokud klouby zatěžujete výrazně, je vhodné myslet i na prevenci a to obzvláště u lidí s nadváhou, cukrovkou, či u stavů po předešlých úrazech či operacích,“ radí ortoped MUDr. Róbert Pituch. „Příznivý vliv má například kolagen v přirozené podobě, který vede k úpravě tolerance vlastního imunitního systému vůči kolagenu a jeho poškozování při patologických procesech. Přirozený kolagen typu I (přítomný ve šlachách, vazech a kostech) i typu II (vyskytující se v chrupavce),“ dodává Pituch.

Připravila: Katka Soušková
Zdroje: neovize.cz, uroklinikum.cz, diavize.cz
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků