Jaro a alergie

Znáte některý z těchto příznaků? Červené podrážděné, suché oči nebo nadměrné slzení? Citlivost očí na jarní vítr, alergický kašel, pokašlávání s mírnou dušností nebo pískání na průduškách. Sucho v krku, chrapot, ztráta hlasu, mírná bolest v krku. Můžete mít alergii.

Titulka pro: Jaro a alergie
Zobrazit fotografii v galerii

Podle MUDr. Gabriely Navrátilové zahrnuje alergie širokou škálu onemocnění se společným základem – genetickou dispozicí. Pokud se tato genetická „vloha“ projeví, trpíme příznaky alergické rýmy, alergickým zánětem spojivek, průduškovým astmatem, potravinovou alergií, alergií na hmyzí bodnutí či alergickou reakcí na léky. Alergická reakce se v podstatě může projevit na kterémkoliv systému a orgánu těla. Nejznámější alergickou diagnózou je alergická rýma. U ní pozorujeme vliv sezónnosti se zvýšením zejména v období pylů. Pojem „senná rýma“, který se kdysi pro pylovou alergickou rýmu užíval, však už dávno neplatí. Takzvaná pylová sezóna u nás totiž trvá až osm měsíců – začíná na konci února a končí počátkem října, zahrnuje tedy tři roční období.

Na jaře jsou v ovzduší především pyly stromů. Nejdříve se vyskytují pyly lísky a olše. Vysokou agresivitou pylu se později vyznačuje nastupující pyl břízy a jasanu, pak následují další stromy jako habr, javor, dub, ořešák. Pyl je lehký, létá na velké vzdálenosti, stoupá velmi rychle vzhůru, a proto je schopen vyvolávat obtíže ve vzdálených místech od vlastního zdroje. Existují čtyři různé typy léků, které je možné užívat při trápení s alergickou reakcí na cizorodou látku v okolí. Preparáty se od sebe liší svými účinky.

K dlouhodobé léčbě se používají takzvané kromony. Nemají prakticky žádné vedlejší účinky, ale působí jen tehdy, pokud je člověk bere ještě před kontaktem s alergenem - tedy dlouhodobě a pravidelně.

Nejúčinnější dlouhodobou léčbou alergií jsou kortikoidy, jsou však spíše určeny pacientům se závažnějším onemocněním, kteří nereagují na jiné léky. Vedle vynikajících pozitivních účinků totiž může léčba kortikoidy vyvolávat i některé nepříjemné vedlejší účinky.

K léčbě svědění a kýchání se užívají antihistaminika, blokující účinek histaminu, který se uvolňuje v místě podráždění a způsobuje všechny známé nepříjemnosti.

Nejčastěji používané jsou léky uvolňující ucpání nosu neboli dekongestiva, u pacientů oblíbené zejména pro svůj okamžitý účinek. Mezi ně patří nosní kapky či spreje, které stahují krevní cévy zásobující nosní sliznici, a tak zmírňují otok a uvolňují ucpaný nos.
 

 Aloe vera nosní sprej
Aloe vera nosní sprej

Aloe vera nosní sprej

Aloe vera nosní sprej je přirozený neagresivní iontový roztok z Mrtvého moře s obsahem extraktu z aloe, kyseliny hyaluronové v lipozomové formě a panthenolu. Slouží jako doplněk při rýmě, nachlazení nebo zánětu nostních dutin. Účinně uvolňuje ucpaný nos a zvlhčuje nosní sliznici. Aloe vera má hojivé a hydratační účinky. Je vhodný především jako preventivní prostředek při pobytu v prostředí s nízkou relativní vlhkostí a jako prevence zánětů nosní sliznice. K dostání v lékárnách v obsahu 50 ml. Sprej mohou používat děti od 12 měsíců. Cena se pohybuje v rozmezí 130 - 140 Kč.
Více na http://www.herb-pharma.comPřipravila: Katka
Foto: iStock
14. 3. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Já na alergickou rýmu u syna používám mořskou vodu Stérimar s manganem, který má antihistaminický účinek a potlačuje propuknutí projevů alergické rýmy.

ODPOVĚDĚT

0

Já na alergickou rýmu používám tyto kapky www.nasivin.cz/nase-pripravky/ a jsou super.

ODPOVĚDĚT

0

Jsem nevěla, že na alergickou rýmu je dobrý i Nasivin. To ho musím teda vyzkoušet.

ODPOVĚDĚT

0

Alergie je pro mne synonymem nesnesitelného pálení očí a to pořád, stále a neustále. Ještě k tomu nosím kontaktní čočky, takže jedno s druhým. Kamarádka mi poradila, abych vyzkoušela kapky do očí SYSTANE a světe div se, mam po problémech :-) Takže jestli to máte taky tak, doporučuji!

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Nedejte alergii šanci

Nedejte alergii šanci

Každá žena - maminka, chce pro své miminko jen to nejlepší. V poslední době však...

Titulka pro: Akupunktura zatočí s alergií

Akupunktura zatočí s alergií

Znáte důvěrně od jara nateklé oči, rýmu, dráždivý kašel a jiné nepříjemné projevy alergie? Musíte...

Jak na alergii? Zkuste homeopatickou léčbu.

Jaro, které letos přišlo hodně brzy a pomalu přešlo v léto, s sebou nese mnoho...

Titulka pro: Zatočte s roztoči

Zatočte s roztoči

Každou noc sdílíme postel spolu s 1,5 až 2 miliony prachových roztočů a bakterií. Účinnou...

Titulka pro: Trápí vás alergie?

Trápí vás alergie?

Trápí vás alergie?

Dýchejte správně

Nezapomeňte správně dýchat. Poradíme vám jak

Také považujete dýchání za samozřejmou činnost, jíž není třeba věnovat pozornost. V tom případě zřejmě...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz