Zdraví

Jaro a alergie

Sbírání kytiček

Znáte některý z těchto příznaků? Červené podrážděné, suché oči nebo nadměrné slzení? Citlivost očí na jarní vítr, alergický kašel, pokašlávání s mírnou dušností nebo pískání na průduškách. Sucho v krku, chrapot, ztráta hlasu, mírná bolest v krku. Můžete mít alergii.

Co je to alergie

Podle MUDr. Gabriely Navrátilové zahrnuje alergie širokou škálu onemocnění se společným základem – genetickou dispozicí. Pokud se tato genetická „vloha“ projeví, trpíme příznaky alergické rýmy, alergickým zánětem spojivek, průduškovým astmatem, potravinovou alergií, alergií na hmyzí bodnutí či alergickou reakcí na léky. Alergická reakce se v podstatě může projevit na kterémkoliv systému a orgánu těla.

Nejznámější alergickou diagnózou je alergická rýma. U ní pozorujeme vliv sezónnosti se zvýšením zejména v období pylů. Pojem „senná rýma“, který se kdysi pro pylovou alergickou rýmu užíval, však už dávno neplatí. Takzvaná pylová sezóna u nás totiž trvá až osm měsíců – začíná na konci února a končí počátkem října, zahrnuje tedy tři roční období.

Na jaře jsou v ovzduší především pyly stromů. Nejdříve se vyskytují pyly lísky a olše. Vysokou agresivitou pylu se později vyznačuje nastupující pyl břízy a jasanu, pak následují další stromy jako habr, javor, dub, ořešák. Pyl je lehký, létá na velké vzdálenosti, stoupá velmi rychle vzhůru, a proto je schopen vyvolávat obtíže ve vzdálených místech od vlastního zdroje.

Léčba alergie

Existují čtyři různé typy léků, které je možné užívat při trápení s alergickou reakcí na cizorodou látku v okolí. Preparáty se od sebe liší svými účinky.

K dlouhodobé léčbě se používají takzvané kromony. Nemají prakticky žádné vedlejší účinky, ale působí jen tehdy, pokud je člověk bere ještě před kontaktem s alergenem – tedy dlouhodobě a pravidelně.

Nejúčinnější dlouhodobou léčbou alergií jsou kortikoidy, jsou však spíše určeny pacientům se závažnějším onemocněním, kteří nereagují na jiné léky. Vedle vynikajících pozitivních účinků totiž může léčba kortikoidy vyvolávat i některé nepříjemné vedlejší účinky.

K léčbě svědění a kýchání se užívají antihistaminika, blokující účinek histaminu, který se uvolňuje v místě podráždění a způsobuje všechny známé nepříjemnosti.

Nejčastěji používané jsou léky uvolňující ucpání nosu neboli dekongestiva, u pacientů oblíbené zejména pro svůj okamžitý účinek. Mezi ně patří nosní kapky či spreje, které stahují krevní cévy zásobující nosní sliznici, a tak zmírňují otok a uvolňují ucpaný nos.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.webmd.com/allergies/spring-allergies, www.medicalnewstoday.com/articles/spring-allergies
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků