Nadměrná ochrana rodičů může dětem uškodit: Kde je hranice ochranářského přístupu.

Pozor, ať nespadneš, nechoď tam, něco se ti stane, polož to nebo se řízneš. Jak se staneme rodičem, svět nám může mnohdy připadat více nebezpečný než dříve. O své děti máme přirozeně strach, ale neměl by být limitem pro učení se, jak to ve světě chodí.

Nadměrná ochrana rodičů může dětem uškodit: Kde je hranice ochranářského přístupu. Foto: Pixabay
Zobrazit fotografii v galerii

Pokud je totiž od všeho “zlého” ochráníme, může to mít mnohem významnější dopady než odřené koleno nebo malé škrábnutí. Žijeme v době, kdy jsme neustále bombardování informacemi. To může mít za následek to, že se na nás valí plno potenciálního nebezpečí, před kterým chceme naše děti ochránit. Nechceme, aby naše děti prožívaly bolest, nepohodlí, neúspěch ani zklamání. Nadměrnou ochranou mohou ale rodiče dokonce dětem způsobit tzv. naučenou bezmocnost. Kde je tedy hranice ochranářského přístupu? 


Nadměrná ochrana dětem může uškodit

Pozorování předškoláků při volné hře venku naznačují, že děti se záměrné vystavují riziku, jako je například hraní ve výškách – evoluce je na tyto hry připravena a jsou nezbytnou součástí dětského vývoje. Některé studie dokonce ukazují pozitivní přínos riskantní hry pro vývoj, učení, duševní a fyzické zdraví dětí. Navíc se ukázalo, že pokud mají děti možnost této hry, dokáží lépe vyhodnotit a odhalit rizikové situace, zvýšila se u nich sebeúcta a snížila se citlivost na konflikty. 


Venkovní prostředí 

Pro tento typ hry je vhodné venkovní prostředí poskytující rozmanité herní příležitosti, které lze jen těžko napodobit uvnitř. Venkovní prostředí je otevřené a neustále se měnící, je zde možné zažít vítr a déšť, vzít do ruky pokaždé jiný tvar, a přispívá k vývoji kostí, silnějšímu imunitnímu systému a fyzické aktivitě. Navíc nabízí jedinečné podněty, které upoutají pozornost jako jsou kameny, květiny, půda, či voda. 


Děti jsou zvídavé a jejich zkoumáním dochází k procesu učení, protože nabízejí nespočet možností hraní a děti jim mohou přiřazovat nové významy (např. klacík může být zbraň, loď nebo pero). Díky tomu se mobilizují dovednosti související s odlišným myšlením, kreativitou, či řešením problémů. V severských státech, ale i dalších zemích tak roste obliba takzvaných přírodních hřišť (Adventure Playground), kde jsou dětem tyto možnosti dostupné. 


Hraní si bez strukturovaných aktivit

Strach z možných nehod, které by se mohly stát, ovlivňuje přístup rodičů i pedagogů k venkovní hře, takže děti mají tendenci být drženy uvnitř, zaměstnány strukturovanými aktivitami a jsou stále kontrolovány dospělými. Podle výroční zprávy České školní inspekce byl navíc pobyt venku v mateřských školách neúměrně zkracován, kdy ve čtvrtině škol netrval v dopoledních hodinách zpravidla ani 2 hodiny. 


Prostředí škol přesto mnohdy zahazuje význam rizika pro učení a vývoj dětí. Kultura strachu nás vede k podceňování toho, co děti dokážou, a vytváří ještě „nebezpečnější“ vzdělávací prostředí, kde děti nemají možnost naučit se, jak s potenciálně rizikovými situacemi pracovat. Pokud se pokusíme předcházet všem rizikovým situacím, děti nebudou vědět, jak se vypořádat s nepředvídatelným prostředím, a nebudou mít potřebné sebevědomí k samostatnému překonávání výzev. 


Riziko patří k životu

Profesor David Eager a Dr. Helen Little dokonce vytvořili termín „porucha z deficitu rizika“ k popisu souboru problémů, s nimiž se děti mohou setkat v důsledku pokusů o odstranění rizika z jejich života, mezi které patří náchylnost k obezitě, mentálním problémům, či nedostatek samostatnosti. 


Ve venkovním prostředí se často objevují příležitosti k překročení osobních limitů v situacích, jako je lezení po stromech nebo používání nástrojů, péče o oheň apod. Proto bychom měli dětem v těchto situacích poskytnout potřebnou podporu, vždy jim zůstávat nablízku a odpovídat na otázky. Samozřejmě nenecháme dítě běhající bez dozoru po silnici, ani kolem strmé skály.


Připravila: Katka Soušková

Zdroje: Asociace lesních MŠ, Sandseter, E.B.H. Risky play and risk management in Norwegian preschools; Risky Play and Children’s Safety: Balancing Priorities for Optimal Child Development, Little H. Risk Deficit Disorder; Proceeding of IPWEA International Public Works Conference.

Foto: Kramarz Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

2

Já mám o svého syna také hrozný strach. Vím, že bych ho měla nechat být, aby si natloukl nos, ale prostě mi to nedá. Nejraději ho mám pořád na očích a když ne, tak trnu hrůzou, jestli se mu něco nestalo. Jsou mu 4 roky, tak snad mě ten strach postupně přejde :-D

ODPOVĚDĚT

2

Když si zpětně vzpomenu na naše dětská dobrodružství, tak se divím, že jsme to přežili ve zdraví.

ODPOVĚDĚT

3

máte pravdu.....

ODPOVĚDĚT

2

Děti je potřeba nechat vše vyzkoušet.

ODPOVĚDĚT

3

Dobře je napsáno. Riziko patří k životu.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zápisník zhýralé matky: Čemu věnujeme pozornost to roste. Foto: Petra krajčinovič

Zápisník zhýralé matky: Čemu věnujeme pozornost, to roste.

Slyšely jste někdy: “Čemu věnujeme pozornost, to roste“? Svatá pravda, ať je to cokoliv.

Titulka pro: Klíč k úspěchům v osobním i pracovním životě

Klíč k úspěchům v osobním i pracovním životě

Možná je jedním z vašich novoročních přání konečně dosáhnout toho, po čem toužíte. Ačkoli se...

Co víte o osteoporóze?

Co víte o osteoporóze?

Řídnutí kostí neboli osteoporóza postihuje v civilizovaných zemích zhruba 7 až 8 procent obyvatelstva. Co...

Titulka pro: Příměstský jazykový tábor  Harry a Peggy

Příměstský jazykový tábor Harry a Peggy

Prázdniny jsou za dveřmi a my rodiče řešíme problém, jak naplnit dlouhé dva měsíce, které...

Titulka pro: Pozitivní emoce, které  vám obohatí život

Pozitivní emoce, které vám obohatí život

Víte, že se obecně říká, že člověk se rozhoduje na základě svých emocí. Toto tvrzení...

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

TIP NA DÁREK

Co byste poradili jako dárek pro sestru, po těch letech už mi ...

PITNÁ VODA

Máte někdo filtr na pitnou vodu? Chtěli bychom si ho pořídit ...

OPRUZENÁ KŮŽE

Co vám pomáhá?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz