Nestyďte se mluvit o inkontinenci

Potíže s udržením moči se nezávisle na věku týkají každé druhé ženy. Důvody mohou být různé. Mezi nejčastější patří infekce močových cest, těhotenství a porod, těžká fyzická práce atd. Ať už je příčina jakákoli, jedno je jisté. Ženám přináší problémy a omezení v každodenních životních situacích.

Titulka pro: Nestyďte se mluvit o inkontinenci
Zobrazit fotografii v galerii

Přiznejte barvu

Je zvláštní, že jedním z nejčastějších témat, které ženy dokážou probírat doslova „na potkání“ je porod. Pokud jde ale o inkontinenci, potíže přiznává sotva polovina pacientek. Spíše než lékaři se ovšem svěřují kamarádkám a informace si nejčastěji vyhledávají v časopisech. Výskyt močové inkontinence v populaci stoupá společně s věkem. „Dle průzkumu v současnosti trpí samovolným únikem moči téměř polovina žen ve věku 55 - 65 let,“  říká Markéta Šafová ze společnosti Factum Invenio a dodává: „Až 64 % postižených žen trpěla nebo trpí jen velmi slabou inkontinencí obvykle po dobu 1 - 2 měsíců“.

Zázračná páska

Lékaři dokonce rozlišují čtyři druhy inkontinence. Nejčastějším typem je stresová inkontinence, což je bezděčný únik moči například při kýchnutí či zakašlání. Naštěstí se právě tento druh dá docela dobře léčit. Co tedy současná medicína nabízí? V první řadě jsou to speciální cviky na zpevnění svalstva pánevního dna. Při závažnějších potížích je řešením drobný chirurgický výkon spočívající v zavedení speciální pásky, která uvolněné močové trubici poskytne oporu a vrátí jí schopnost udržet moč. Tato páska je vyrobena ze speciálního materiálu, který po voperování dokonale sroste s okolní tkání. Pacientka tedy vůbec necítí, že by nějakou pásku vůbec ve svém těle měla.

Další řešení

Pokud trpíte lehčí formou inkontinence a chirurgické řešení pro vás není aktuální, můžete řešit občasný únik moči používáním hygienických pomůcek. Podle výzkumu v případě výskytu lehké inkontinence ženy používají nejčastěji běžnou menstruační vložku.
 

 MoliMed
MoliMed

Rozhodně vhodnější jsou speciální inkontinenční vložky například vložky MoliMed Ultra Micro a MoliMed Mini. Nejenom, že mají oproti menstruačním vložkám mnohem vyšší absorpční schopnost, ale také bezpečně pohlcují zápach moči.

Vyzkoušet můžete i jednorázové kalhotky MoliCare Mobile. Jsou dodávány ve třech variantách – klasické, light a super – rozdělených podle savosti. Jsou zastoupeny ve všech velikostech (od XS až po XL) pro obvod boků 45 až 170 cm. Balení po 14 kusech lze bezplatně získat v případě předepsání lékařem. Ve volném prodeji jsou dostupné od 350 korun v lékárnách a výdejnách zdravotnických potřeb. Na internetových stránkách www.moliklub.cz si můžete zdarma objednat natahovací kalhotky MoliCare Mobile k vyzkoušení.

„Elegantním řešením jsou inkontinenční kalhotky Intiemme. Ty díky speciálnímu absorpčnímu systému nepropouští moč, navíc pohlcují i nepříjemný pach. Inkontinenční kalhotky Intiemme zásadně zlepšují psychickou i fyzickou pohodu žen, které trpí malými úniky moči,“ uvádí Michaela Lovětínská ze společnosti APOTEX. Oproti jednorázovým absorpčním pomůckám je navíc kalhotky Intiemme možno prát, a to až dvěstěkrát. K dostání jsou v lékárnách ve třech barvách, čtyřech velikostech a dvou stupních absorpce. Více najdete na www.intiemme.cz

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
30. 11. 2010
 

 

 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Tento nepříjemný problém znám, ale díky kvalitním inkontinečním pomůckám, které dneska na trhu jsou ho diskrétně zvládám.

ODPOVĚDĚT

0

Na toto si myslím, že nepomáhájí žádné doplňky ... jenom prostě cvičit a doufat, že se to dá dohromady, teda jenom co se týče problémů po porodu, v jiných případech je to trvalé. Já s tím mám teď potíže po porodu, které teda přetrvávají rok, takže inkontinenční vložky jsou teď mým nepostradatelným společníkem :/

ODPOVĚDĚT

1

Naštěstí mě tohle netrápí.

ODPOVĚDĚT

0

Já mám taky dobrou zkušenost s tabletkami s dýní a lnem, jmenují se Incovenal a je to podle mé uroložky novinka ze Slovenska. Beru je měsíc a něco a je to fakt klidnější, vánoce v pohodě a bez velkých obav z počúrání!

ODPOVĚDĚT

0

S nadpisem a vlastně i s celým článkem musím bohužel souhlasit. Moje maminka se trápí únikem moči už prý téměř rok a řekla mi to teprve nedávno, jako jediné. Nebyla s tím u doktora, nikde, takže to prostě zkoušela překousnout, což s takovýmhle problémem musím být hodně těžké. Nicméně jakmile mi to řekla, tak jsem jí na internetu našla cviky, které by mohla provádět i ve svém věku a v lékárně mi pro ní prodali nějaké dýňové tablety, tak snad se nám společně podaří tohoto problému zbavit.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Inkontinence po porodu už není můj problém. Zase se cítím sebejistě

Inkontinence po porodu už není můj problém. Zase se cítím sebejistě

Paní Jana má tři děti a potíže s inkontinencí u ní začaly právě po třetím...

Inkontinence depend

Víte, v jaké výši přispívají zdravotní pojišťovny na inkontinenční pomůcky?

Samovolný únik moči neboli inkontinence je pořád trochu tabu, přestože se prakticky týká zhruba čtvrtiny...

Titulka pro: Sportem proti inkontinenci

Sportem proti inkontinenci

Samovolný únik moči není nic, čím bychom se chtěli chlubit. Přitom trápí možná víc lidí,...

Titulka pro: Proč a jak posilovat pánevní dno

Proč a jak posilovat pánevní dno

Řekly byste, že několik minut speciálního cvičení denně může pozitivně ovlivnit váš život v mnoha...

Titulka pro: Medilady na inkontinenci

Medilady na inkontinenci

Inkontinence je zdravotní problém, o kterém se příliš nemluví, a přesto se týká velkého procenta...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

NESPAVOST

Kdo s tím máte taky problém, poraďte prosím, co vám ...

STŘÍBRNÉ NÁUŠNICE

Ahoj, vybírám kvalitní a originální náušnice, poraďte ...

VENDYSKA

Nemáte někdo filtr na pitnou vodu od firmy Dionela? Chceme si ho ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz