Zdraví

Pijte po doušcích, ne po litrech

Sbírání kytiček

Že je důležité dodržovat pitný režim, je nad slunce jasné snad každému. Jenže nic se nemá přehánět. Pokud to s tekutinami přeženete, koledujete si o malér. Tělo je totiž schopno za hodinu zpracovat 800 mililitrů tekutin, maximálně však litr.

Pokud do sebe nalijete víc, hrozí vám přepití vodou (Excessive drinking water-disease), což je nebezpečný, akutní, život ohrožující stav, způsobený přílišnou dávkou vody v malém časovém rozmezí. Správný příjem tekutin by se měl pohybovat kolem 2,5 litru denně a adekvátní zvýšení množství tekutin by mělo nastat při teplém počasí, sportu či nadměrné fyzické aktivitě.

Nic nenahradí pramenitou vodu

Žádný nápoj – žádná káva, žádný čaj, žádné limonády. Tyto nápoje mají totiž svůj vlastní chemický program a účel vody maří. Minerální vody zase obsahují minerální látky, ale jejich různý obsah v jednotlivých druzích může být někdy až na závadu. Nejvhodnější je pít mírně zásaditou pramenitou vodu s nízkou mineralizací. A co doporučují odborníci? Podle MUDr. Kateřiny Konopáskové z FN v Motole je ideálním základem pitného režimu dětí i dospělých neperlivá pramenitá voda, která má nižší celkovou mineralizaci, poměr vápníku a hořčíku 2:1, a mírně zásadité pH jako např. voda Lucka z Považského Inovca. Minerálky doporučuje pít umírněně a pouze z léčebných důvodů. „Zdravé je pít průběžně během celého dne, a ne nadměrné množství najednou,“ vysvětluje odbornice a doporučuje: „Co se týká režimu pití, měli bychom pít během dopoledne, po obědě, a poslední dávku tekutin doplnit během večera, ne však bezprostředně před spaním.“

Pijte bezpečně!

„Řízení obsahu vody a solí v těle mají na starosti ledviny. Odstraňují z krve zplodiny metabolismu a přebytečnou vodu,“ říká MUDr. Konopásková, a vysvětluje: „Jestliže toho v krátké době vypijeme moc, ledviny nestíhají filtrovat vodu z krve, takže je příliš zředěná. Když voda s minimem rozpuštěných solí začne omývat buňky v těle, začnou se zvětšovat. Většina z nich s takovým rozpínáním nemá problémy, pokud se ovšem v jejich blízkosti nalézá tuková nebo svalová tkáň, tak se rozestoupí.“ Podle jejích slov to však neplatí pro mozkové buňky – mezi pevně srostlými kostmi lebky není totiž pro rozpínání prostor: „Důsledkem „přepití“ vodou je takzvaný osmotický otok mozku, a jeho následné vyhřeznutí v místě nejmenšího odporu – v oblasti velkého týlního otvoru. To může vést k zástavě dechu, křečím a následné smrti,“dodává lékařka a varuje před nebezpečím pití většího množství tekutiny najednou, zejména před bezhlavými a nebezpečnými výkony.

Světový rekord: 1,5 litrová lahev vody vypitá za 4,88 sekundy!

Soutěže v „přepíjení“ ženou borce k bezhlavým a nebezpečným výkonům. Podíváte –li se na Youtube, zhlédnete například vypití devíti litrů minerálky za deset minut, „exnutí“ dvou litrů piva za pouhých 10,81 sekund, ale najdete i šílence, který „vyexoval“ láhev vodky za třicet sekund! „Jako kluk jsem začal pít vodu z hrnku na čaj nejdříve na čtyři loky, poté na dva, až jsem do sebe obrátil hrnek na jediný lok,“ vzpomíná Slovák Marek Vittek, který se účastní soutěží v pití piva na čas. Obsah litrové sklenice s pivem vypije za 2,53 sekundy. Trénuje každý den se dvěma litry vody – víc už prý jeho žaludek nepřijme. Přitom voda může být i v takovém množství nebezpečná. Vykřičníkem je případ osmadvacetileté Američanky, která v rozhlasové soutěži během tří hodin vypila šest litrů vody, a následně v bolestech, s otokem mozku zemřela. „Přepití“ může vyvolat změny barvy obličeje, nevolnost, zvracení, závratě, ale i neklid, křeče, či bezvědomí. Mortalita v těchto případech dosahuje až 50 %!
 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
24.9. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků