Zdraví

Potraviny skvělé pro podzimní vaření: jak nám prospěje červená řepa, zelí i máslo

Sbírání kytiček

Na podzim se na našich talířích objevuje celá řada sezónních potravin. Jistě i vy máte své oblíbené recepty, jak tyto podzimní dobroty zpracovat. Nebojte se experimentovat.

Červená řepa

Podle webu healthline.com má tato červená podzimní kořenová zelenina celou řadu pozitivních účinků na zdraví. Mimo jiné působí příznivě na krevní tlak i krvetvorbu, je zdrojem minerálů a vitaminů a podporuje imunitu. Řepa chutná pečená i vařená, může být součástí salátů, pomazánek, polévek nebo i veganských burgerů. Výbornou kombinaci vytváří s kozím sýrem a lze ji také zakápnout zálivkou z medu a balsamica a dochutit solí a pepřem. Zkusit můžete rovněž smoothie z červené řepy – podpoří trávení a detoxikuje.

Ořechy

Hnědé ruce člověka prozradí – jistě byl sbírat ořechy. Začala jejich sezóna. Zelená slupka sice kůži zbarví typickým odstínem (proto si vezměte raději rukavice), ale „úlovek“ za to stojí. Podle webu webmd.com jsou ořechy zdrojem zdravých nenasycených tuků a kvalitních bílkovin, mají příznivý vliv na srdce, krevní tlak, cholesterol i na nervovou soustavu. Ne nadarmo se tvar vlašského ořechu přirovnává právě k mozku. Působí jako prevence Alzheimerovy nemoci a školákům zase pomáhají v učení. A nezapomeňte si nepoškozené půlky skořápek schovat na výrobu dekorací. 

Houby

Výpravy s proutěným košem do lesa se stávají na podzim oblíbenou kratochvílí Čechů. Jenže co s nasbíranými úlovky? Abyste je uchovali na pozdější časy, můžete je zavařit či usušit, ale také je lze zpracovat čerstvé v podobě nejrůznějších pokrmů. Pokud vám smaženice a houbová polévka již „lezou ušima“, zkuste něco netradičního, třeba houbový dort se sýrem. 

Máslo

Zatímco k létu patří lehké pokrmy, v chladnějších měsících vítězí touha se zahřát a přicházejí na řadu různé zeleninové krémy, vydatná jídla a tučnější sýry. Proto se nebojte do kulinářských specialit zařadit klasické máslo s vysokým podílem tuku. Podle webu webmd.com obsahuje mimo jiné i vitamin D, jehož přísun se s ubývajícími slunečními paprsky snižuje. Přitom je důležitý pro získání energie a vitality. 

Zelí

Tato listová zelenina patřila po staletí k základům staročeské kuchyně a je i součástí mnoha regionálních specialit, jako je například valašská kyselice, krkonošské kyselo či jihočeská cmunda po kaplicku. Podle webu healthline.com obsahuje vápník, hořčík, draslík, vitaminy C, K, E a karotenoidy. Zelí obsahuje také velké množství kyseliny listové a je bohaté na vlákninu. Obsahuje antioxidanty, které pomáhají snižovat chronický zánět. Pomáhá nám zlepšit imunitu v období, kdy začínají útočit podzimní neduhy. 

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/foods/beetroot, www.webmd.com/diet/health-benefits-nuts, www.webmd.com/diet/health-benefits-butter, www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cabbage#TOC_TITLE_HDR_3
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků