Zdraví

Proteinové tyčinky: zdravá svačinka, nebo spíše sladkost?

Sbírání kytiček

Mnohdy se tváří jako super zdravá potravina, která by ve vašem jídelníčku neměla chybět. Jaká je realita? Jsou proteinové tyčinky opravdu výhrou pro lidský organizmus?

Testování proteinových tyčinek se věnoval spotřebitelský časopis dTest, který porovnával 33 produktů. Zajímá vás, který vyhrál? Pak čtěte dál! 

Proč potřebujeme bílkoviny 

Proteiny jsou synonymum pro bílkoviny, a ty zase představují jednu ze skupin základních živin. „Slouží ke stavbě a obnově pojivových tkání, buněčných membrán a svalových buněk nebo plní další funkce, například transportní či regulační, kdy tělo využívá bílkoviny k výrobě hemoglobinu nebo enzymů,“ vysvětluje Hana Hoffmannová z časopisu dTest. Když bílkoviny dlouhodobě chybí, lidé se potýkají s únavou, poruchami imunity a dochází k úbytku svaloviny. 

Kde je najdeme 

Bílkoviny obsahují mnohé potraviny, masem a vejci či mléčnými produkty počínaje a luštěninami či dnes tak populárními obilovinami konče. 

Co byste měli vědět? 

Bílkoviny jsou tvořené dvaceti aminokyselinami. Osm aminokyselin musíte přijmout formou potravy, zbývajících dvanáct si tělo dokáže vytvořit samo. Podle Ivana Macha, prezidenta Aliance výživových poradců, aminokyseliny v kompletní sestavě najdete v sóje, ve směsi fazolí s rýží, tuňákovi, lososovi, vlašských ořechách a podobně. 

Kdo je potřebuje více 

Více bílkovin mají konzumovat chronicky nemocní lidé, starší generace, dále pak ti, kteří se potýkají s vyšší hladinou krevního cukru. Rovněž se doporučují všem dietářům, jedincům zatíženým dlouhodobým stresem a obecně pak sportovcům. Kdo se z nejrůznějších důvodů nespokojí s tím, co nabízejí přirozené zdroje stravy, může sáhnout právě po proteinových tyčinkách. 

Jak probíhalo testování 

Co vše se hodnotilo? Zejména celkový podíl bílkovin, dále jejich paleta (čím pestřejší složení aminokyselin, tím biologicky hodnotnější výrobek), vstřebatelnost, množství cukrů a tuků. U cukrů se na chvíli zastavme. Cukr totiž může být jak přirozený, který se běžně vyskytuje v surovinách, třeba v sušeném ovoci, tak i ten, jenž výrobci přidávají, aby tyčinka spotřebiteli co nejvíce chutnala. Například nezřídka se uvádí, že fruktóza je zdravá varianta cukru, záleží však na úhlu pohledu. Je pravdou, že nezvyšuje hladinu krevního cukru, avšak podporuje chuť k jídlu, takže následně přispívá k nadváze a obezitě a má se za to, že i k rozvoji diabetu. Ovšem ani náhradní sladidla nemusí být vždy výhrou. V případě tuků testující redakce považovala za výhodu, když produkt obsahoval máslo nebo kokosový olej. 


Kdo vyhrál? 

Nejprve si řekněme, že pár tyčinek mělo podíl bílkovin asi 40 až 50 g ve 100 g produktu, což je výborné. Našly se i takové, kde bylo méně než 20 g bílkovin na 100 g produktu. Abychom vás však dále nenapínali, prozraďme, že vítězem testu se stala tyčinka BioTechUSA Zero Bar


Co doporučit na závěr? 

Jako občasná svačina a rychlá energie je kvalitní proteinová tyčinka vítaná. Nutno však podotknout, že levnější zdroj bílkovin, navíc s minerály, představují přirozené zdroje, tedy maso, mléčné produkty, luštěniny…


Připravila: Marcela
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků