Rodina

Rozhovor s mentální koučkou Petrou Lekešovou Krajčinovič

Sbírání kytiček

MgA. Petra Lekešová Krajčinovič – akreditovaný profesionální koučka a terapeutka mentální aktivity, kterou milují naše čtenářky. Máme na Petru pár dotazů, aby trochu víc poodhalila, o čem koučink a mentální trénink je a ty, které Petru ještě osobně nepotkaly, o ní chtějí vědět víc. Proto jsme Petře položily několik otázek na tělo.

Petro, co potřebuje člověk, aby se stal koučem?

Podle mě je velmi zásadní láska k lidem a touha pomáhat. Kouč by měl být člověk citlivý, empatický, měl by dokázat ovládat vlastní agendu, umět se koncentrovat a naslouchat a stoprocentně ovládat koučovací nástroje, aby dokázal najít s klientem, pro něj nejefektivnější a nejúčinnější řešení. Za nejdůležitější považuji pevný charakter, autentičnost a lidský rozměr. Humor a inteligence dobíhají hned v závěsu.

Podle čeho kouče vybírat a na co bych si měla dát při výběru kouče pozor?

Koučink je v Čechách poměrně nový pojem, tedy klasicky po česku zneužívaná profese. S nálepkou kouč či koučink se dnes můžete setkat i v nadpisu nad sekáčem, existují takoví šamani, kteří vám doslova vyperou mozek, vážně, viděla jsem upoutávku a pánem, který sedí s atrapou mozku ve vaně a myje ho kartáčem… ale otázka zněla, jak si kouče vybrat. Je dobré chvíli sledovat trh, nejen mediální výstupy, ale i to, jak se jednotliví koučové profilují. Publikují? Mají kladné reference? Jsou vám sympatičtí? Jsou autentičtí? Pozor zejména na ty, kteří káží vodu a pijí víno. Znám koučky, které nesnáší děti a mají programy „ Jak být dobrý rodič“ atp., tak k těm bych nevzala na koučink ani naše morčátko 🙂

Vy jste i terapeut mentální aktivity, vysvětlete o co přesně jde?

My lidé žijeme hluboce pod úrovní našeho potenciálu, využíváme minimální kapacitu mozku, zhruba 10%, v praxi to znamená, že většina z nás žije na nejnižší hranici vlastních možností. Není to lenost, je to nevědomost. Mozek je přitom neomezená energie, nejlepší biologický počítač jaký kdy existoval v naší dimenzi. Fungujeme na podvědomé úrovni podle zažitých schémat, mnohdy ani netušíme, že můžeme myšlenky zastavit nebo vyměnit za nové. Posílit pamět, zdokonalit koncentraci a schopnost soustředit se, posílit exekutivní funkce – naučit se rychleji zpracovávat informace a rychleji reagovat a jednat, vylepšit si komunikační schopnosti a porozumění informacím. Uznejte, že ovládat většinu nebo ještě lépe všechno zmíněné je nesmírně důležité pro mezilidské vztahy a profesní rozvoj. Já pracuji s opravdu výtečnými nástroji a velmi rychle vidíte výsledky. Dětem pomáhám zejména v rámci studia, ale i osobními bolístkami a dospělým v oblasti profese – kariéry a mezilidských vztahů.

Jak jste objevila v sobě právě tyhle schopnosti a jak jste je rozvíjela?

Už v dětství jsem fungovala jako plamen, lidé si mě sami vybírali. Jsem takový nakopávací typ 🙂 Od malička jsem dokázala řešit vztahy kolem sebe, usmiřovat, motivovat, pomáhala jsem přátelům a známým cítit se dobře, byla jsem a jsem motor a velmi mě uspokojuje, když dokážu někomu pomoci najít řešení a zlepšit život. Studium pedagogiky a psychologie pro mě bylo celkem logickým vyústěním. Na čas jsem zběhla k médiím, vystudovala jsem si pro radost Literární akademii a moderovala jsem v předních českých rádiích a několika TV pořadech. Několik let jsem psala seriál Ulice, ale pořád to nebylo ono, byť jsem pro své hrdiny konstruovala různé životní a psychologické situace, chyběla mi zpětná vazba. Proto jsem se vrátila k původnímu „řemeslu“ a je to nejlepší, co jsem pro svoje schopnosti mohla udělat :-).

Mohla byste zmínit nějaké pracovní úspěchy, s čím klienti nejčastěji přicházejí?

Ale jo, bez falešné skromnosti, ostatně když se zeptáte mých klientů, řeknou vám to samé, co teď já, takže vlastně reprodukuji jejich pocity a díky :-). Vlastně k vám, na Mezi ženami, psala jedna z mých klientek o tom, jak si po jediné návštěvě u mě její dcerka rozumně odůvodnila proč si teď radši nepořídí pejska a rodičům se tak po pěti letech dětských nátlaků a proseb značně ulevilo. Ono to je vlastně celé o úlevě, uvědomění si a celkové vylepšení stavu, nejen mentálního a psychického, ale i fyzického. Jedna z mých klientek, která bojuje s nadváhou navštěvovala našeho známého výživového specialistu, když skončily všechny testy a dostala brožůry a výživový plán, v ten okamžik si řekla, cituji „ tak a jsem v prd…“. Ne proto, že by specialista selhal, on je ve své profesi kapacita, spolupracujeme spolu a má klientka s ním byla spokojená, ale 95% populace potřebuje podporu a koučink je právě nenásilná forma vedení zejména při změnách, čistý koučink je pomocník k uvědomění si vlastních slabin a posílení tenké vůle a nízkého sebehodnocení. Milá dáma hubne a poznává, proč se tolik přejídá, jedním z důvodů je zajídání samoty. S klienty řeším opravdu širokou škálu témat, od rozchodů – stavů před i po, zrovna teď s klientkou, která prochází fází rozchodu a je před rozvodem, nalézání nových partnerů a vztahové umění, s tímto tématem v současnosti pracuji se zhruba desítkou žen. S několika klienty řešíme zlepšení životních i pracovních podmínek, jedna z mých klientek byla nedávno povýšena, dostala přidáno a zařídila si k tomu svoje malé podnikání, kterému se věnuje ve volném čase, tím značně vylepšila svou finanční situaci. Zkvalitňování rodinných vazeb mezi dětmi a rodiči – časté téma, školní úspěchy, jak se s dětmi učit v klidu, rychle a efektivně, dětská samostatnost. Koučovat lze opravdu vše, pro zajímavost www.cista-duse.cz/2014/04/padesat-situaci-kdy-klient-muze-potrebovat-koucink/.

Jak to vypadá při koučinku?

Jako kouč pracuji efektivně a citlivě s klientovými potřebami. Vždy nechávám klienta hodně mluvit, orientuji se v jeho myšlenkách, a pod čarou vyslovených tužbách a vizích. Potom nabízím širokou paletu možností, jak pracovat. Koučink je pozitivní rozhovor, já kladu otázky a člověku se rozjede v hlavě onen úžasný proces, kvůli kterému miluji svou práci. Nikdy klientovi nevnucuji, nemanipuluji, nechávám výběr na něm.

Jaký je rozdíl mezi psychoterapií a koučinkem?

Psychoterapeutické a psychologické obory pracují s „případy“, analyzují do hloubky, aby odhalili příčiny chování v minulosti a porozuměli lidskému chování. Často řeší různé typy poruch osobnosti či chování. Nevylučuji, že si klient potřebuje srovnat minulost, to často ano, protože naše přítomnost se skládá z činů minulých, a klient si je nese sebou i na naše sezení., takže s minulostí okrajově pracujeme. Koučink vychází s psychologie a má s řadou psychoterapeutických směrů styčné body. Schopnost vnímat druhého, ale zároveň mít dobré sebepoznání a sebereflexi. Koučink je vždy pozitivní proces zaměřený ke konkrétnímu cíli a do budoucna, o motivaci, rychlých výsledcích, kreativitě. Koučink je o začátku něčeho nového.

Vy sama jste někdy podstoupila koučink nebo mentální aktiviaci?

Ano, nechám se koučovat už několik let a tak to i zůstane, je to ideální duševní hygiena, žije se mi mnohem jednodušeji. Vše odstartovalo před pár lety, když se dostavil syndrom vyhoření. Netušila jsem co se se mnou děje. Začala jsem ještě intenzivněji běhat, cvičit, ale i jíst a propadat stavům zoufalství. Tehdy mi poprvé koučink vstoupil do života a koučování mě absolutně pohltilo, nevzdala jsem se, hledala dál a potkala jsem pár ligových a extraligových formátů koučinku a časem i otce koučinku Timothy Gallweye. Propadla jsem profesi kouče definitivně. Přesto, že jsem profi koučka, s pokorou se chci dál vzdělávát v oboru, což dělám i v rámci brain joggingu a mentální aktivace a věřím, že se mi podaří vystoupat na nejvyšší metu – master coach.

Měl by si každý z nás udělat někdy inventuru ve svém životě?

Určitě! Nejen inventuru, ale pravidelný servis:-). Staráme se o naše žaludky, auta, oblečení, dovolené, ale proč většina z nás stále nepochopila, že nejdůležitější je to, aby se člověk cítil spokojeně a vyrovnaně a k tomu je koučink indieálním prostředkem. Myšlenky tvoří naši realitu, pokud jsou temné, zašmodrchané, neposlušné i život je takový. Už jsem říkala, že koučování je senzační očista, srovnání myšlenek, nacházíte efektivnější způsob řešení svých problémů a snadno odstraňujete ze života překážky a cítíte se lepší a silnější, co to plácám, jste lepší a silnější! :-).

Bojíme se změn – je to dobře? Pomůže v tom koučink?

Koučink je vynikající prostředek k odbourání strachu ze změn, ze selhání, z nejistoty. Člověk se díky koučování o sobě dozví tolik věcí, kolik potřebuje a především si uvědomí své kvality, přednosti, schopnosti a dokáže snáze vypnout deformované sebehodnocení. Pozná i své brzdy , které s dobrým koučem daleko snadněji odstraní.

Co nám, lidem 21. století, především chybí?

Čas na přemyšlení. Zastavit se, uvědomit si kdo jsme, kam jdeme. Je to naše cesta? Jdeme s tím, s kým chceme jít? Žijeme tady a teď, nebo se babráme v minulosti či letíme kupředu? Mnoho mých klientů přichází s tématem a cílem, který není jejich, ovšem jsou přesvědčeni, že jdou správným směrem.

Myslíte si, že to, že žijeme velmi často singl, je chyba? Pomůže koučink najít partnera?

Jsem koučka, takže vůbec nehodnotím, co je chybný nebo správný způsob života. Každý by se měl především cítit spokojený a dobře sám se sebou, ať už má vedle partnera, nebo několik partnerů, žije singl nebo s rodiči do padesáti :-). Koučink pomůže rozklíčovat, jakého partnera chcete nebo jestli jste opravdu vlčice samotářka. Pokud partnera hledáte, koučování vám ho nepřičaruje. Ale posílí vás, a vy si ujasnít, jaký by měl být, kde ho chcete hledat a jakým způsobem to uděláte. Pokud klient chce, většinou se zadaří.

Je možné člověka naprogramovat jako počítač?

Ano, ale ne zvenčí! Synapse v mozku si vytváříme my sami! Nikoliv prostřednictvím programů zvnějšku a podobných stupidit, o kterých bohužel denně čteme, tím myslím neurorestart, přetáčení rovnic v mozku, brrr. My sami si programujeme naší mysl, sami se motivujeme, sami jsme odpovědní za své myšlenky. Uvědomění někdy „bolí“, ale je neuvěřitelně obohacující, a pokud si zažijete pravý koučovací proces vedený odborníkem, uděláte si v hlavě pořádek, vaše chuť do života se zmnohonásobí.

Proč jste Čistá duše?

Už jsem říkala, že koučink je očista, duševní hygiena a mocný proces uvědomění si. Výsledky jsou vždycky pozitivní a čisté. Proto Čistá duše.

 

Chcete-li se autorky na něco zeptat, najdete ji v naší poradně.

Připravila: Katka
Foto: Petra Krajčinovič
9. 1. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků