Zdraví

Rýma: jak si ulevit

Sbírání kytiček

Rýma trápí v současnosti asi většinu z nás. Nucení na smrkání, nepříjemné bolesti, ucpaný nos a někdy i dutiny.

Zjistěte proto, jak si nejlépe ulevit, na co si dát pozor. Na základních a nejčastějších sedm nejasností ohledně rýmy a dalších respiračních problémů jsme se zeptali praktického lékaře, MUDr. Michala Lazáka.

Je lepší v chladnějším deštivém počasí zůstat raději doma? Lze tak předejít rýmě a dalšímu nachlazení?

Ani doma nejste v bezpečí. Domácnost není sterilní box! Lze ale jednoznačně doporučit omezení pobytu v místech, kde je velká koncentrace lidí – dopravní prostředky, obchodní centra, kina apod. Pravděpodobnost nákazy v lese je mnohonásobně menší než v nákupním centru!

Při rýmě se mi vždy ucpou i dutiny. Mohu se nějak rychle rýmy zbavit, aby dutiny nezasáhla?

To, že se při rýmě „ucpou dutiny“, je celkem přirozeným důsledkem otoku sliznic horních cest dýchacích včetně vývodů vedlejších nosních dutin. Vzniklý přetlak z nedostatečné ventilace dutin působí tlakové bolesti v čele, za kořenem nosu apod. V tomto případě pomohou přípravky s obsahem fenylefrinu, které jsou určeny k léčbě akutního zánětu horních cest dýchacích a bolesti vedlejších nosních dutin způsobené jejich zánětem.

Co je nejlepší ochranou proti nachlazení? Dostatek vitamínů a vybudování imunity, nebo se proti nachlazení nedá příliš chránit?

100% účinná prevence neexistuje. Stále platí, že nejlepší prevencí je dobrý fyzický stav – kondice, kterou je nutno udržovat nejlépe otužováním, dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu. Otázka přínosu profylaktického podávání vitaminu C je předmětem diskusí, spíše se ale soudí, že zásadní preventivní vliv nemá. Účinnost volně prodejných přípravků na podporu imunitního systému nebyla dosud klinicky prokázána. Platí přiměřeně se oblékat, otužovat se v průběhu celého roku, dostatek pohybu, omezit stres v nejširším slova smyslu, zkrátka pěstovat zdravý životní styl.

Před tím než mě rýma postihne, trpím většinou na pálení v krku. Je možné léčit už tento příznak, aby u mě rýma a problémy s dutinami vůbec nevypukly?

Bohužel, v tomto případě neexistuje účinný postup. Rýma i zánět hltanu, který se projevuje právě oním pálením v krku, jež rýmě předchází, jsou ve své akutní infekční formě vždy virového původu a vzhledem k anatomické blízkosti sliznic nosu a hltanu jde většinou o postižení obou těchto částí horních cest dýchacích. Zánět se rozšíří na celou oblast nosohltanu.

Každý rok trpím na rýmu, která u mě trvá od podzimu až do jara. Je možné se jí zbavit nějakou přírodní cestou?

Jednoznačně doporučuji odborné vyšetření. Dlouhotrvající rýmu není radno podceňovat – takováto rýma může být příznakem závažného onemocnění.

Trpím často na zánět dutin, bolest je opravdu veliká. Existuje alternativa kapek do nosu? Vadí mi, že vždycky stečou do krku.

Vhodnější formou než kapky jsou nosní aerosoly, které lépe ulpí na sliznicích. Na druhou stranu, při správné aplikaci nosních kapek jejich zatečení do krku nehrozí. Kapky se aplikují ideálně vleže s hlavou v záklonu. V případě, že by vám jakákoliv nosní aplikace činila problémy, lze použít perorálně podávané přípravky s obsahem fenylefrinu.

Pomůže při rýmě například mentolový inhalátor nebo je lepší nechat rýmu klasicky doléčit a odeznít?

Jak jsem již řekl, akutní infekční rýma je virové onemocnění, proti kterému neexistuje kauzální léčba. Veškeré léčebné prostředky proti rýmě jsou pouze k symptomatickému ovlivnění – tedy ke zmírnění příznaků rýmy. Na samotný průběh a dobu trvání onemocnění nemají zásadní vliv.

Tipy na přírodní přípravky na rýmu

Na odřeniny nosu a jeho okolí vyzkoušejte olej z eukalyptových listů a máty peprné. Navíc inhalace eukalyptu pomáhá i s uvolněním nosu.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: https://ichgcp.net/cs/clinical-trials-registry/NCT00276016, www.medicinenet.com/how_do_i_stop_sneezing_and_a_runny_nose/article.htm, www.dtest.cz/clanek-6302/leky-s-paracetamolem
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků