Vysoký krevní tlak už vás trápit nemusí

Měření tlaku zažil alespoň jednou v životě asi každý z nás. Zjištění jeho hodnot totiž patří mezi základní informace, které vypovídají o našem zdravotním stavu. Pokud je tlak vyšší, hrozí nám vážné zdravotní komplikace.

Titulka pro: Vysoký krevní tlak už vás trápit nemusí
Zobrazit fotografii v galerii

Mnozí pacienti jsou zjištěním, že mají vyšší krevní tlak, překvapeni. Není divu. Obvykle totiž nepociťují žádné příznaky. Ty se pak často projeví až ve fázi, kdy už jde o závažné zdravotní komplikace třeba v podobě srdeční či mozkové příhody. Právě proto je nutné si krevní tlak kontrolovat pravidelně, zvláště vyskytuje-li se toto onemocnění v rodině, jsou-li přítomny rizikové faktory nebo s rostoucím věkem (po 35. roce života by to již měla být samozřejmost).


Co je to vlastně krevní tlak?

Krevní tlak je síla, kterou krev působí na stěnu tepen při svém transportu oběhovým systémem. Jde o tlak krve ve velkých tepnách, arteriích, od toho je odvozen i méně známý název arteriální tlak krve. V okamžiku stahu srdce je tlak nejvyšší, označovaný jako systolický – laicky „horní". Mezi dvěma stahy, kdy se srdce plní krví, krevní tlak klesá a označujeme jej jako diastolický - laicky „dolní." Krevní tlak je vždy udáván těmito dvěma čísly. Důležité jsou přitom obě hodnoty. Krevní tlak během dne kolísá. Nejnižších hodnot dosahuje ve spánku, začíná stoupat mezi 4. a 6. hodinou ranní a nejvyšších hodnot dosahuje v dopoledních hodinách. Normální hodnota krevního tlaku u dospělých osob je 130 mm Hg a nižší pro systolický tlak a 85 mm Hg a nižší pro diastolický tlak.


Příčiny vysokého krevního tlaku - hypertenze

U většiny nemocných příčinu vysokého krevního tlaku lékaři neznají. K tomu, aby se hypertenze projevila, je většinou potřeba spolupůsobení genetických dispozic a faktorů zevního prostředí. Pak hovoříme o tzv. primární hypertenzi. Primární hypertenze představuje asi 95% hypertenzí. K rizikovým faktorům vzniku arteriální hypertenze patří nadváha, přejídání, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek pohybu, stres či zvýšený příjem soli v potravě (Češi pojídají v průměru dokonce dvakrát více soli, než doporučuje Světová zdravotnická organizace). Tato rizika můžete ovlivnit hlavně dodržováním zásad zdravého životního stylu.

U některých pacientů (okolo 5 %) je zvýšený krevní tlak důsledkem nějakého jiného onemocnění, jde o tzv. sekundární hypertenzi. Jsou to nemoci ledvin nebo jejich cév, hormonální poruchy či neurologické nemoci. I vysoký krevní tlak, který vzniká v těhotenství, řadíme mezi sekundární hypertenzi. Vždy je zapotřebí hledat příčinu zvýšeného, nebo dokonce vysokého krevního tlaku a zaměřit se na její odstranění.


Jak se hypertenze projevuje?

Problémem arteriální hypertenze je, že nemá žádné charakteristické příznaky. Někdy se může hypertenze projevovat bolestmi hlavy, krvácením z nosu (epistaxe), únavou nebo poruchami spánku. V pokročilých stádiích se pak objevují příznaky vyplývající z poškození jiných orgánů dlouhotrvajícím vysokým krevním tlakem: dušnost, bolesti na hrudníku závislé na námaze (angina pectoris). Může dojít i na komplikace - infarkt myokardu, poruchy funkce ledvin a zraku.


U koho se může pravděpodobně vyvinout hypertenze?

 • Lidé, jejichž rodinní příslušníci mají vysoký krevní tlak
 • Lidé, kteří kouří
 • Lidé, kteří mají nadváhu nebo jsou obézní
 • Lidé, kteří jsou neaktivní
 • Lidé, kteří nadměrně pijí alkohol
 • Lidé, kteří jedí příliš mnoho tučných jídel nebo potravin s obsahem soli
 • Těhotné ženy
 • Ženy, které berou antikoncepci


Jak vypadá léčba?

V první řadě nařídí lékař zahájení režimových opatření, z počátku možná i bez léků. Doporučení přitom souvisí přímo s individuálním stavem pacienta. Pokud je obézní, je třeba zahájit v první řadě dietu. Pro všechny pacienty s hypertenzí je velice důležité omezení konzumace soli, alkoholu a kouření. Veliký význam má rovněž pravidelný pohyb. Co se týká farmakologické léčby – u pacientů s vysokým tlakem se nasazuje léčba antihypertenzivy – tedy léky na snížení krevního tlaku.


Pár čísel závěrem

 • Vysoký krevní tlak - arteriální hypertenze - se vyskytuje u 20-40% dospělé populace v průmyslově vyspělých zemích. Každý čtvrtý člověk trpí onemocněním srdečně–cévního ústrojí.
 • V České republice má vysoký krevní tlak každý třetí dospělý člověk. Lidí, kteří o své chorobě vědí, jsou asi 2 miliony, statisíce dalších, kteří nechodí na preventivní prohlídky, o ní zatím netuší.
 • 140:90 a výš na tlakoměru naměří doktoři každému druhému Čechovi staršímu 50 let.
   

Připravila: Zuzana
Foto: Walmark ČR
8. 8. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

4

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak, je jednou z nejčastějších kardiovaskulárních chorob. Toto onemocnění je v dnešní době masově rozšířené

ODPOVĚDĚT

1

mno,zvýšený TK musím kompenzovat léky,sice zanedbatelnou dávkou,a to nekouřím,nepiju,hýbu se,tučný nejím..tož nevím..ale jedno jako zdravotník vím,vyléčit se to nedá a kapkama už vůbec ne:D

ODPOVĚDĚT

0

Ja uz jsem o tom také slysela same dobře recenze :-) taky bych se nebala a klidne bych do toho sla vypada to dobře a mají na strankach super informace www.cbdex.cz

ODPOVĚDĚT

0

Mam vyzkousene kapky obsahujici vytazek z konopi, jmenuji se cbdex hyperten a při pravidelnem pouzivani se citim lepe a nemam zadne obtize, kterymi jsem trpela predtim nez jsem je zacala pravidelne uzivat.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ORANGE OPTIK

Dobrý den, v Písku na ulici Kollárova máme Orange Optik, ...

SLEVOVÉ KUPONY

No mě se to taky moc líbí. Koukala jsem že se dá s kupony i ...

TALÍŘE

Dobrý den, poradíte prosím, kde objednat hezké talíře. ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz