Zdraví

Tuky v těhotenství

Sbírání kytiček

V době, kdy budoucí maminka očekává příchod potomka na svět, je víc než kdy jindy důležité dbát na složení stravy. A její nedílnou součástí jsou také tuky. Které si dopřát, a kterých se raději vyvarovat?

Pro dobrou pohodu i zdraví, jak své, tak plodu, potřebuje těhotná žena vyváženou stravu. Ta by měla být z větší části tvořená sacharidy (55 až 60 procent), dále tuky (30 až 35 procent) a bílkovinami (10 až 15 procent). Ale jak dodává RNDr. Pavel Suchánek, odborník na výživu, naše tělo potřebuje ke své správné funkci také vitaminy a minerální látky. Když je žena těhotná, jde hlavně o vápník, železo, jód, zinek, vitaminy skupiny B, vitamin C, D a kyselinu listovou, a s ohledem na zažívání by měla rovněž myslet na dostatečný příjem vlákniny. A co ještě poradí odborník?

Nasycené tuky prospívají

Kromě základního dělení tuků na živočišné a rostlinné je rovněž dobré si připomenut, že se liší i obsahem různých mastných kyselin. Obecně lze říci, že nasycené mastné kyseliny nejsou pro naše zdraví zpravidla vhodné, kdežto nenasycené nám svědčí. „Současné výzkumy se shodují na tom, že esenciální polynenasycené mastné kyseliny, zejména omega 3, mohou napomáhat ke zlepšení hladiny cholesterolu v krvi, krevního tlaku nebo pravidelnosti srdečního rytmu. Příjem esenciálních mastných kyselin omega 3 a omega 6 je důležitý pro rozvoj nervové tkáně a mozku plodu. Byl prokázán vliv dostatečného příjmu omega 3 mastných kyselin na snížení rizika nejen možných budoucích srdečně-cévních onemocnění, ale i na riziko budoucích problémů se schopností učit se a soustředit se (poruchy ADHD). Podle posledních poznatků je potřebné sledovat dostatek omega 3 mastných kyselin ve stravě matky, protože těchto mastných kyselin máme obecně ve stravě málo,“ uvádí RNDr. Suchánek.

Tuky na talíři

Mastné kyseliny omega 3 najdete v hojném množství například v řepkovém oleji (nebojte se ho použít například i do salátu), ale také ve vlašských ořechách, lněných semínkách nebo v mnoha rybách, včetně makrely, sledě, pstruha či stále populárního lososa. A odkud čerpat mastné kyseliny omega 6? Těhotné ženy by měly konzumovat slunečnicová semínka, sezam, kukuřici, sóju nebo třeba pšeničné klíčky a dokonce i některé margaríny.

Na které raději zapomenout

Těhotné ženy by měly velmi omezovat zejména přísun tzv. transmastných kyselin z důvodu zvýšeného rizika vyvolání předčasného porodu. Denní příjem transmastných kyselin by se měl pohybovat do 1 procenta celkového energetického příjmu. Největším zdrojem těchto kyselin jsou některé druhy sladkého trvanlivého pečiva, trvanlivé listové těsto, polevy, náplně do sušenek a zákusků, některé pokrmy rychlého občerstvení a některé živočišné tuky,“ vysvětluje odborník.
Ovšem pozor, ani nasycené mastné kyseliny (nacházejí se například v tucích živočišného původu a v některých olejích) nejsou v určitém množství bez rizika. Ukládají se v okolí vnitřních orgánů, přispívají k vyšší hladině cholesterolu a vzniku kardiovaskulárních chorob. Má se za to, že výživa plodu v těhotenství může do značné míry ovlivnit to, zda posléze vznikne riziko kardiovaskulárních chorob. A když víme, že nám něco hrozí, vždy je lepší se toho vyvarovat. Pro budoucí maminky by to mělo platit dvojnásob.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.thebump.com/a/healthy-fats-during-pregnancy, www.apta-advice.com/pregnancy/nutrition/essential-fats-for-pregnancy/
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků