Bydlení

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Sbírání kytiček

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije 40 % domácností, 26 % v bytě v osobním vlastnictví, 11 % v družstevních bytech a 3 % domácností mají byt k bezplatnému užívání. Až pětina českých domácností bydlí v nájmu. Toto číslo je poměrně vysoké i kvůli regulovaným nájmům. Ceny za nájem těchto bytů ale postupně rostou a rychle by se měly vyrovnat tržním nájmům. Což bude pro 15 % českých domácností, které regulované nájemné platí, znamenat výrazný nárůst výdajů. Mnoho domácností si stávající bydlení nebude nadále moct dovolit.

„Cena tržního nájmu se přitom vyrovná nebo dokonce překračuje měsíční splátku úvěru na vlastní bydlení. Na rozdíl od pronájmu vám ale po zaplacení úvěru zůstane byt v osobním vlastnictví. To představuje jistotu“, vysvětluje Karel Pavlík, ředitel odboru podpory prodeje produktů z Raiffeisen stavební spořitelny.

Žít v nájmu je riziko
Každý, koho se tento problém také týká, by jej měl začít řešit co nejdříve. Publikace Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV) uvádí, že v nájmu nebo služebním bytě žije 19 % lidí v předdůchodovém věku, což může být pro tuto věkovou skupinu značně riskantní. Penzisté si vysoké tržní nájmy mnohdy nebudou moci dovolit a navíc je zde riziko, že majitel nebude souhlasit s případnými stavebními úpravami, které by zajistily bezpečné a komfortní bydlení i ve stáří. Tento problém však může vyřešit koupě vlastního bydlení, které nahrává i situace na realitním trhu, neboť již od roku 2008 ceny nemovitostí klesají.

Rozhodnutí na poslední chvíli
V podobné situaci se ocitla také paní Alena z Prahy s manželem. „Dcera a její přítel jednou při nedělním obědě otevřeli téma našeho bydlení. Trpělivě nám vysvětlovali, do jakých problémů se můžeme v důchodu dostat, až si nebudeme moct dovolit platit nájem za náš byt v centru města,“ vypráví paní Alena. Řešit problematiku bydlení vlastních rodičů takto otevřeně se málokdo odhodlá. Někdy to ani vztahy v rodině neumožňují. Také paní Alenu to zaskočilo, nakonec ale dali s manželem na radu dětí a začali hledat vhodný byt. Nebylo však jednoduché najít nemovitost, která bude vyhovovat jejich požadavkům. Měl stát blízko autobusové zastávky, aby to nebylo daleko na poštu, k lékaři nebo na nákup. „Nakonec jsme našli přesně to, co jsme hledali a začali řešit financování,“ popisuje Petr, manžel paní Aleny. Získat úvěr nebo hypotéku není problém, když je vám 30, ale v 50 letech už to tak jednoduché není. „Nakonec jsme byt pořídili z kombinace úspor a úvěru ze stavebního spoření a budeme jej splácet 12 let. Najít tu správnou kombinaci nám pomohli ve stavební spořitelně,“ dodává paní Alena.

Paní Alena s manželem nejsou jediní, kteří se rozhodli tento problém včas řešit, což dokládají zkušenosti Karla Pavlíka z Raiffeisen stavební spořitelny: „V poslední době vzrostl zájem lidí ve věku 45 až 55 let o úvěr na pořízení vlastního bydlení. Jedná se o velmi důležité životní rozhodnutí, které je třeba dobře promyslet. Tento trend podporujeme a snažíme se najít řešení pro každého, kdo takto odpovědně přistupuje ke své budoucnosti.“

 

Připravila: Zuzana

Foto: iStock

21.2. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků