Zdraví

Zajděte na „včeličku“

Sbírání kytiček

Injekce není zrovna nic příjemného, ale není na škodu si občas nějakou dobrovolně nechat píchnout. Řeč je o nepovinném očkování, které nás může ochránit proti nepříjemným a mnohdy i nebezpečným nemocem. Záleží vám na vašem zdraví? Pak využijte možností, které vám současná medicína nabízí, a zvolte vhodnou vakcínu.

Nechat se očkovat by mělo být samozřejmou součástí péče o naše zdraví. Dostupné jsou nejrůznější očkovací látky a je jen na nás, jestli se rozhodneme některou z nich využít. Pár stokorun, pro které budete muset sáhnout do peněženky, za to určitě stojí. Choroby se totiž nevyhýbají nikomu z nás. Kromě toho, že nás mohou na nějakou dobu vyřadit z běžného života, mnoho z nich zanechává trvalé následky. Třeba potíže s pohybovým aparátem, hluchotu nebo mentální problémy.

Co je to očkování?
Vakcína aktivuje naši imunitu, protože obsahuje pouze bezpečné antigeny – tedy částice, které vyvolají simulaci „opravdové“ infekce, ale bezpečnou formou. Nejde přitom o žádnou velkou zátěž, ale pouze o vyvolání přirozených procesů organizmu. Očkování samo o sobě není nijak bolestivé a u většiny lidí nevznikají ani žádné nežádoucí reakce. A podle čeho vlastně vybrat tu správnou vakcínu? Záleží na více faktorech. V potaz musíte vzít svůj zdravotní stav, věk, povolání, své koníčky a záliby včetně cestování apod. Pokud si nejste jistí, informujte se u svého obvodního lékaře nebo v nejbližším očkovacím centru.

Chřipka
Mnozí lidé možná mávnou nad „obyčejnou“ chřipkou rukou a očkování považují za zbytečnost. Přitom jde o infekční virové onemocnění, které postihuje prakticky všechny věkové skupiny a může vyvolat epidemii. Nejčastěji se vyskytuje v zimních a jarních měsících a k přenosu dochází kapénkovou cestou – mluvením, kašláním, kýcháním apod. Nebezpečná je zejména pro seniory a děti. I když nepatříte do žádné z těchto rizikových skupin, vakcinaci byste měli zvážit. Chřipka vás totiž může oslabit až na tři týdny.

  • Ochrana: Pokud se chcete nemoci vyhnout, očkování je třeba každý rok opakovat, protože virus mutuje. Na trhu je řada vakcín od nejrůznějších výrobců. Svým složením ani cenou se prakticky neliší. Cena jedné dávky se pohybuje mezi 200 – 400Kč.

Rakovina děložního čípku
Jde o zhoubné nádorové onemocnění, kterým v České republice každým rokem onemocní 1000 žen. Bohužel jich 400 z nich na následky zemře. Hlavní příčinou této choroby je infekce lidskými papilomaviry (HPV). Virů existuje celá řada a v průběhu života se s nimi setká až 70 % žen, ale i určité procento mužů. U mužů pak vyvolávají například rakovinu penisu. Frekvence však není vysoká. Tato virová infekce je přenosná především pohlavním stykem. Riziko nákazy zvyšuje i časný začátek pohlavního života, časté střídání partnerů, jiné pohlavní nemoci, poruchy imunity nebo kouření. Pokud se chcete této nemoci vyhnout, je nezbytné očkování a pravidelné kontroly u gynekologa. Je třeba si uvědomit, že žena sama nepozná, že se nakazila papilomaviry, infekce totiž probíhá bez příznaků.

  • Ochrana: Vakcína je určena především dívkám a mladým ženám ve věku od 9 do 45 let. Sérum se podává formou injekcí ve třech dávkách s tím, že všechny tři vakcíny by měly být podány během jednoho roku. Cena jedné dávky je asi 3 300 Kč.

Klíšťová encefalitida
Jak napovídá název – virus tohoto infekčního onemocnění je přenášen prostřednictvím klíšťat, po jejich přisátí na kůži člověka. Postihuje mozek a mozkové blány. Onemocnění má obvykle dvoufázový průběh. Po uplynutí inkubační doby, která trvá většinou 30 dní, dochází k první fázi, která svými příznaky připomíná chřipku. Pacienta trápí teplota a bolesti hlavy, krku a svalů. Druhá fáze nese typické znaky postižení centrální nervové soustavy. Nemocný si stěžuje na prudké bolesti hlavy, zvrací, objevuje se strnutí šíje, spavost a poruchy vidění. Doba léčení trvá nejméně 3 týdny. Bohužel u některých lidí může dojít i ke vzniku trvalých postižení, mezi které patří obrna, chronické migrény nebo poruchy soustředění.

  • Ochrana: Očkování spočívá ve třech dávkách. Druhá následuje za 1-3 měsíce po dávce první a dávka třetí je aplikována po 5-12 měsících po dávce druhé. Člověk je pak proti nákaze chráněn přibližně tři roky. Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje v rozmezí od 400 do 700 Kč.

Pneumokokové nákazy
Pneumokok je typ bakterie, který způsobuje těžká onemocnění, jako je například zánět mozkových blan, zápal plic, otrava krve, záněty průdušek nebo obličejových dutin. Častou pneumokokovou infekcí jsou záněty středního ucha, které postihují hlavně děti. Infekce se šíří kapénkovou infekcí vzduchem a běžným kontaktem. Nemoc propukne po inkubační době 2-10 dnů a může mít velmi závažný průběh. Touto chorobou jsou nejvíce ohroženy děti a senioři, ale také lidé s oslabeným imunitním systémem nebo osoby, jež trpí některým z chronických onemocnění dýchacích cest nebo onemocněním srdce, cév, ledvin nebo cukrovkou.

  • Ochrana: K očkování proti pneumokokům slouží jak vakcíny pro děti, tak pro dospělé. Vakcíny pro děti jsou v určitém věku hrazeny ze zdravotního pojištění. Cena pro dospělé se pohybuje od 700 Kč do 800 Kč.

Žloutenka typu A
Virová hepatitida typu A je známá také jako „nemoc špinavých rukou“ a postihuje především děti a mládež. Příznaky připomínají z počátku chřipku. Člověk trpí zvýšenou teplotou, bolestí hlavy, svalů a kloubů, ale i nevolností, zvracením a průjmy. K lékaři přivede pacienty až další průběh onemocnění, pro který je typické žluté zabarvení kůže a bělma oka. Někdy se může přidat také tmavší moč, světlou stolici a svědění kůže. Nákaza se šíří těsným stykem, rukama nebo prostřednictvím kontaminované vody a potravin. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, který žloutenkový virus vylučuje stolicí 1 až 2 týdny před objevením prvních příznaků této choroby.

  • Ochrana: Základní očkování proti virové hepatitidě typu A představují dvě dávky, přičemž druhá dávka se aplikuje zpravidla po 6 až 12 měsících. Průměrně vás očkování vyjde kolem 2500 Kč.

Meningokok
Jde o velmi závažné onemocnění, které mají na svědomí bakterie Neisseria meningitidis. Probíhá jako celkově horečnaté onemocnění, ve formě zánětu mozkových blan nebo jako otrava krve. Nebezpečí spočívá také v rychlosti, kterou nemoc postupuje. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, dospívající a mladí lidé. K nákaze dochází při styku s nemocným nebo bezpříznakovým bacilonosičem především při velkém nahromadění lidí a vyšší fyzické námaze. Nákaza se šíří kapénkovým způsobem, v hlenech nebo slinách bacilonosičů nebo nakažených pacientů. Onemocnění začíná náhle, je provázeno vysokou horečkou, silnými bolestmi hlavy a kloubů. Po těchto příznacích může následovat náhlý nástup ospalosti, zmatenosti, ztuhnutí šíje, zastřené vědomí a typické krvácení do kůže. Bakterie se šíří pomocí krevního oběhu do ostatních částí těla, proto mohou být postiženy i další orgány, jako např. srdce, plíce, oči. V nejhorších případech vede toto onemocnění až ke smrti.

  • Ochrana: K ochraně proti onemocnění stačí jedna dávka, jejíž cena se pohybuje kolem 800 Kč. Kojencům do 1 roku se doporučují dvě dávky v rozmezí cca 1 měsíce.

Více informací hledejte na www.ockovacicentrum.cz nebo volejte na tel: 800 123 321

Text: Zuzana
Foto: iStock
20.12.2011

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků