Krása

Zimní péče o pleť

Zima představuje pro naši pleť náročné období. Když k tomu přičteme ještě přechody ze zimy do teplých místností, stres a stravu ne příliš bohatou na vitaminy, máme opravdu důvod se nad důkladnou péčí o pokožku zamyslet a vytvořit jí kvalitní ochranný štít.

Vhodné přípravky
O tom, jak je pro pleť důležitá hydratace, není pochyb. V zimě byste však měla hydratační séra a lehoučké fluidy vyměnit za výživné a mastnější krémy s hustší konzistencí. Tuk totiž působí jako hřejivý obal a zabraňuje vysychání pokožky. Tyto krémy by měly obsahovat vitamíny A a E, které nejen zlepšují stav pleti, ale mají i antioxidační účinky. Vhodné jsou i přípravky s bambuckým máslem nebo mandlovým olejem. V nabídce kosmetických značek již najdeme speciální výrobky určené pro chladnější období, například výživný krém Nutritive od La Roche Posey, Lipo Balance od Eucerinu nebo Cold Creme od značky Avene. Samozřejmě je nutné řídit se typem pleti. Pokud je suchá a citlivá, mělo by být používání výživných a mastných přípravků naprostou samozřejmostí. Při aplikaci ošetřete krémem nejen tvář, ale i okolí očí, krk a dekolt, na tyto partie se totiž často zapomíná.

Odličování a výživa
Důkladná očista pleti v závěru dne by měla být samozřejmostí. Jedině tak může pokožka volně dýchat a v průběhu noci regenerovat. V chladných měsících roku byste se při čištění pleti měli vyhnout používání pleťových vod s alkoholem, ale také mytí obličeje horkou vodou. To totiž pleť ještě více vysušuje. Nedoporučuje se ani osvěžování pleti minerálními vodami ve spreji. Nejšetrnější je používání pleťového mléka. Naneste ho jednoduše na obličej a potom setřete vatovým tamponem. Alespoň jednou za týden si dopřejte peeling, který odstraní odumřelé buňky pokožky a dokonale pleť připraví pro další kosmetickou péči. V okamžiku, kdy je pokožka důkladně a hloubkově vyčištěná, můžete přistoupit k její patřičné výživě. Na řadu by měla přijít výživná pleťová maska.

Návštěva salonu
Pokud vám to čas a peněženka dovolí, zajděte alespoň jednou za měsíc do kosmetického salonu. Kromě profesionálního ošetření pleti si dopřejte třeba výživnou kúru a masáž obličeje, která pleť krásně prokrví a zregeneruje. Kosmetička vám zároveň může prozradit něco o trendech v líčení pro novou sezonu.

Péče o rty
Jelení lůj nebo balzám na rty by měly být součástí vaší kosmetické taštičky po celý rok, ale v zimě to platí dvojnásob. Citlivá a jemná pokožka rtů se totiž velmi snadno vysuší a popraská. Na rozdíl od kůže jinde na těle totiž nemá žádné mazové žlázy, tedy žádný ochranný film či pevnější svrchní vrstvu. Navíc jsou rty neustále v kontaktu se slinami, a o to více vysychají. Stejnou službu jako balzám vám udělá kvalitní a výživná rtěnka.

Životospráva
Pamatujte na to, že na stavu pleti se vysokou měrou podílí váš životní styl. V první řadě se snažte konzumovat dostatek vitaminů v podobě ovoce a zeleniny. Zařaďte do jídelníčku exotické ovoce bohaté na vitamin C – kiwi, ananas nebo pomeranče a stravu bohatou na vlákninu. Každé ráno dopřejte tělu kvalitní multivitamin s obsahem minerálů a stopových prvků. Sáhnout můžete i po vhodných doplňcích stravy určených speciálně pro kůži, vlasy a nehty. A čeho byste se měla vyvarovat? Pleti škodí nadměrné množství soli, tuků a cukru, kofein a cigarety.

Neseďte doma
Na stavu naší pokožky se podepisuje i nedostatek kyslíku. I když je venku sychravo, nezavírejte se do nevětraných přetopených místností. Dobře se oblečte a vyrazte na procházku. Svižná chůze na čerstvém vzduchu vám rozproudí krev a pleť bude krásně svěží. I když nemáte času nazbyt, neměla byste zapomínat ani na dostatek odpočinku a relaxace. Vnitřní pohoda a klid je totiž také moc důležitá. Jistě znáte starou známou pravdu, že krása vychází zevnitř!

Text: Zuzana
Foto: iStock
28.2. 2012

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků