Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální transcendentální duši a neohraničitilnou podstatu, ki (v Číně čchi) znamená sílu životní energie, onu energii, která sídlí a působí všude kolem nás. Ve fyzických tělech živočichů a rostlin i ve světě minerálů, ale též ve všech materiálech.

Titulka pro: Znáte Reiki?
Zobrazit fotografii v galerii

Z pohledu učení Východu je nemoc “nenormální stav”. Lidské tělo je uzpůsobeno k tomu, aby bylo zachovávalo zdraví. Pokud se i přesto objeví zdravotní problém, je tělo nastaveno navíc i k ‚samoléčitelství‘. Proto neletíme s každým škrábancem, modřinou atd. k lékaři. Tělo ránu samo zacelí a vyléčí. Často proděláme nemoci, ani o tom nevíme (pozor, nemluvím o vědomém přecházení nemocí, to v žádném případě není vhodné!!!!). Tělo se umí vypořádat takto s každou nemocí. Číňané nepoužívají výrazy zdraví a nemoc, ale pouze harmonie a disharmonie. Dá se tedy bez nadsázky říci, že harmonizací naší energie dokážeme udržovat naše tělo v neustálé harmonii, tedy zdravé. Disharmonie (nemoc) je často způsobena zablokovanou energií. Energie přestává proudit určitým místem v našem těle a toto místo není energií vyživováno a prochází disharmonií (nemocí). Je důležité tento blok co nejdříve odhalit, okamžitě uvolnit, a zabezpečit tak proudění životadárné energie (kterou Číňané nazývají Čchi, v Japonsku je to pak Ki). Ale ještě důležitější a prospěšnější pro náš život je předcházet těmto blokacím a udržovat pomocí prevence stálou harmonii těla i ducha. Tím znemožníme vstupu disharmonie (nemoci) do našeho těla.

K životosprávě patří neodmyslitelně starost o tělo a ducha (duši). Starost o tělo je především hygiena, pohyb, starost o jeho přirozenou krásu (prosím nepřehánět ani s cvičením, ani dietami, ani kosmetikou apod., hovořím zde jen a pouze o přirozené kráse těla, tj. vrozené kráse, která k nám patří a kterou si máme každý den uvědomovat). Starost o ducha (duši) je v otevření se i duchovním aspektům života. Může to být formou meditace, pomoci bližním, modlitbou, vírou apod. V dnešním světě bohužel převládá přehnaná, a tím i nezdravá, starost o tělo a péče o ducha (duši) byla téměř z našich životů vymazána. Proto snad více než kdy předtím je důležité, aby se každý z nás naučil věnovat se hlavně sobě, svému tělu i duchu (duši). Jen my sami se můžeme harmonizovat a žít v harmonii se světem. Ostatní nám mohou jen ukázat cestu, ale vyjít po ní musíme již sami. Proto je dobré mít v ruce nástroje, které nám k harmonizaci těla i ducha (duše) pomáhají. Jsou to různé cviky (jóga, tai-čchi, čchi-kung apod.), ale také např. meditace, masáže atd. Jedním z velmi účinných nástrojů harmonizace těla i ducha (duše), a tím i nástrojem k uchovávání si fyzického i duševního zdraví, je Rieki.

Reiki

Praxe Reiki je chápána především jako metoda k léčení fyzického těla, je to však také metoda k léčení duše a ducha. V konečném důsledku má Reiki moc obnovit jednotu trojice těla, mysli a ducha do optimálního stavu harmonie. Tento návrat do stavu harmonie a rovnováhy je nezbytný pro každou lidskou bytost. Je to základ veškerého zdraví. Bez této harmonie dochází k výše uvedeným blokacím, a tím k nemocem. Metodami Reiki se vzhledem k jejich účinkům a jednoduchosti může uzdravit jednotlivec sám, anebo jimi může léčit i druhé. Reiki se tak nabízí jako jedna z možností k tomu, co se nazývá “ návratem domů “ – harmonií, a je tak velmi vhodnou formou prevence zachování a udržení zdraví.

Vše živé v sobě obsahuje energii ki (čínsky čchi) a vyzařuje ji. Avšak ti, kdo byli na příjem této energie vyladěni anebo se jim dostalo zasvěcení Mistra Reiki, mají otevřené kanály, kterými jsou napojeni na noemezené vesmírné zdroje ki. Mají neomezený přístup ke zdrojům energií životní síly, mohou je využívat pro svou vlastní léčbu a současně fungují jako kanály pro předávání této energie dalším lidem.

Energie Reiki má uzdravující účinky.

Když léčitel předává tuto energii svými dlaněmi svému tělu, nebo jinému příjemci, jsou tím aktivovány přirozené schopnosti jeho fyzického těla k samoléčbě. Tato energie proudí do míst původu disharmonie – bloku energie (nemoci), působí tam, kde je jí nejvíc zapotřebí, uvolňuje vlastní zablokované energie, zbavuje tělo toxických látek a navozuje stav rovnováhy a přirozeného proudění energie.

Od ostatních léčitelských postupů a systémů se Reiki liší svou jednoduchostí. Po dokončení odpovídajícího vyladění na příjem této energie stačí pouze položit dlaně na vlastní tělo, anebo na jinou osobu, a Reiki bude proudit z vesmíru skrze vaše ruce (ne z vás osobně) do té části těla, které se dotýkáte. Pro provádění praxe Reiki nejsou nutná složitá mentální cvičení, půsty nebo dlouhé meditace. Zasvěcením od Mistra Reiki získáte schopnost směrovat proudění této životní energie celoživotně.

Reiki je systém léčby, který je bezpečným, přirozeným a holistickým způsobem nápravy mnoha akutních i chronických potíží a přináší zlepšení duchovního, mentálního a emocionálního zdraví. Mezi tyto potíže patří především stres, migréna, menstruační potíže, záněty močového měchýře, ekzémy, astma, artritida, bolesti zad, úzkostné stavy, napětí, deprese, nespavost, záněty, problémy s dutinami, zatížení jednotlivých orgánů (např. žaludek, játra, ledviny atd.) a mnoho dalších. Reiki může prospět každému, včetně dětí. Současně je to vynikající tonikum, těšíte-li se dobrému zdraví, Reiki vám pomůže si ho udržet.

Tak jako v případě všech ostatních alternativních léčitelských postupů by ani Reiki nemělo být používáno jako náhražka metod klasické medicíny, i když každý máme právo vybrat si léčbu podle vlastního uvážení. Žádný léčitel by neměl nikomu, kdo podstupuje terapii Reiki, bránit v užívání předepsaných léků nebo navštěvovat svého lékaře.

Reiki ale také znamená mnohem více, než pouhé léčení fyzického těla. Pomáhá rozpoznat působení vesmírného ducha, který nás všechny spojuje. Skrze reiki se můžeme duchovně posilovat a začít prožívat plně všechny aspekty lidství i Země.

Reiki není pouze léčebnou metodou, ale je zároveň cestou vlastního duchovního růstu, i když tento druhý aspekt je velmi často podceňován. Jednou z cest k dosažení tohoto cíle je i praxe Reiki. Není zde nutná žádná askeze, pouze včlenění principů reiki do každodenního života. Ke stejným výsledkům vede i studium duchovních principů, které sestavil dr. Usui – první velmistr Reiki, který opětovně objevil tuto léčitelskou praxi ve druhé polovině 19. století. Reiki nás vede k lepšímu chápání sebe samých i ostatních lidí, postupně nám pomáhá odstraňovat staré návyky a postoje a umožňuje nám vidět souvislosti všeho se vším v mnohem pozitivnějším světle. Proto je vhodné pro každého z nás naučit se principy a techniky v kurzech Reiki I a Reiki II a pravidelně je pak využívat pro sebe a svůj harmonický život.

Více informací najdete na www.byu.cz

Autor: Jiří Černák, Mistr Reiki, jirka@byu.cz
Foto: iStock
15. 10. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

3

ani já neznám

ODPOVĚDĚT

5

také neznám

ODPOVĚDĚT

7

Tak to opravdu neznám

ODPOVĚDĚT

4

To se divíme,tolik času na netu,tolik znalostí....

ODPOVĚDĚT

5

Zato my čtenářky bychom Vás rády poznaly. :-)

ODPOVĚDĚT

1

já tedy rozhodně ne , takovou krávu

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Tradiční čínská medicína a její místo

Tradiční čínská medicína a její místo

Většina z nás má aspoň nějaké ponětí o tradiční čínské medicíně. Tradiční čínská i současná...

Titulka pro: Mitochondriální medicína

Mitochondriální medicína

Nevíte, co to znamená? Také se jí říká medicína proti stárnutí – anti-age medicína, a...

Titulka pro: Bylinky dokáží změnit život

Bylinky dokáží změnit život

Dnešní uspěchaná doba na nás klade obrovské nároky každý den. Žijeme ve světě plném technických...

Titulka pro: Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku

Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku

Ve staré Číně znamenal velký počet zdravých dětí povinnost vůči císaři. Malé rodiny bývaly terčem...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

Alternativní medicína

Alternativní medicína

Vanda Prchalová

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz