Sport

Chystáte se po zimě na kolo: co je potřeba zkontrolovat a čemu věnovat pozornost

Sbírání kytiček

Počasí nám snad už dopřeje delší pobyt venku, a tak mnozí vyndají kola a vyrazí na výlety.

Než se po dlouhé zimní karanténě aktivně pustíte do sportování, nepřeceňte své síly hned na začátku a zvolte správnou výbavu. Nevhodné oblečení či špatný stav kola po zimě vám může výlet zkazit. 

V Česku pravidelně usedá za kolo více než 1,5 milionů Čechů. Navíc se jich každý rok prodá až 300 tisíc. Z těchto čísel lze poměrně snadno usoudit, že kolo není jen vyhledávaným dopravním prostředkem, ale také čím dál tím více oblíbenější volnočasovou aktivitou. Přestože profesionální sportovci jezdí na kole po celý rok, největší žně zažívá cyklistika úderem jara. Teplejší počasí, čerstvý vzduch i zelenější okolí přímo vybízí k prvním jarním vyjížďkám. Než ale vytáhnete kolo ze sklepa, komory či garáže, je potřeba zkontrolovat celkový stav bicyklu. 

Co je potřeba zkontrolovat 

Pokud se kolo delší dobu nepoužívá, postupně klesá tlak v pneumatikách. Před první jízdou je proto nutné dofouknout jejich tlak pomocí nožní pumpičky s patřičnou redukcí. Obecně platí, že silniční kolo je ideální hustit na 8 – 10 atmosfér, trekingové kolo na 4 – 6 atmosfér a horské kolo na 2 – 3 atmosféry. Zbytečně tvrdá pneumatika vás připraví o pohodlí během jízdy, zatímco u podhuštěné hrozí větší riziko poškození pneumatiky. Bez kontroly nenechejte ani brzdy. Jejich účinnost ověřte během rozjezdu, kdy postupně stlačte zvlášť přední a zvlášť zadní brzdu. Po zimní pauze nezapomeňte také promazat řetěz, jež zajišťuje tichou a bezpečnou jízdu. 

Na kolo jedině s kvalitní helmou 

Nikdy nevíte, co se může přihodit, proto je třeba chránit své zdraví. Úrazy se zkrátka nikomu nevyhýbají a navíc je prokázané, že většinu nehod cyklistů představuje poranění hlavy. Víte, že kvalitní cyklistickou přilbou se dá toto nebezpečí snížit až o osmdesát procent? 

Co má splňovat správná přilba 

Kromě bezpečnostních atestů je třeba, aby fungovala jako ochranný štít, když spadnete. Helma by měla chránit celou hlavu, často však myslí i na oblast uší a brady. „Některé firmy vyrábí speciálně tvarované helmy, které více chrání hlavu v její zadní části. Důležité také je, aby helma na hlavě dobře a pevně seděla.

Prevence proti úrazům 

Přilba je v současnosti důležitým vybavením každého cyklisty, avšak u dětí jde doslova o nutnost. I kdyby vyrazily na kolo jen s tím, že se projedou kolem domu. „Cyklistickou helmu dostanete zhruba za tisíc korun. Dnes jsou přilby navíc velice slušivé, pohodlné a vzdušné. Mezi běžnou součást výbavy patří také cyklistické rukavice, které brání vytváření otlaků na dlaních, brýle chránící proti slunci, větru, hmyzu nebo odletujícím předmětům V neposlední řadě oceníte vhodné cyklistické brýle. Chrání vás nejen proti slunečnímu záření, ale i proti létajícímu hmyzu a odraženým kamínkům.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Webozdravi.cz, Hervis sport

Foto: Mabel Amber Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků