Chystáte se po zimě na kolo: co je potřeba zkontrolovat a čemu věnovat pozornost

Počasí nám snad už dopřeje delší pobyt venku, a tak mnozí vyndají kola a vyrazí na výlety.

Chystáte se po zimě na kolo: co je potřeba zkontrolovat a čemu věnovat pozornost
Zobrazit fotografii v galerii

Než se po dlouhé zimní karanténě aktivně pustíte do sportování, nepřeceňte své síly hned na začátku a zvolte správnou výbavu. Nevhodné oblečení či špatný stav kola po zimě vám může výlet zkazit. 


V Česku pravidelně usedá za kolo více než 1,5 milionů Čechů. Navíc se jich každý rok prodá až 300 tisíc. Z těchto čísel lze poměrně snadno usoudit, že kolo není jen vyhledávaným dopravním prostředkem, ale také čím dál tím více oblíbenější volnočasovou aktivitou. Přestože profesionální sportovci jezdí na kole po celý rok, největší žně zažívá cyklistika úderem jara. Teplejší počasí, čerstvý vzduch i zelenější okolí přímo vybízí k prvním jarním vyjížďkám. Než ale vytáhnete kolo ze sklepa, komory či garáže, je potřeba zkontrolovat celkový stav bicyklu. 


Co je potřeba zkontrolovat 

Pokud se kolo delší dobu nepoužívá, postupně klesá tlak v pneumatikách. Před první jízdou je proto nutné dofouknout jejich tlak pomocí nožní pumpičky s patřičnou redukcí. Obecně platí, že silniční kolo je ideální hustit na 8 - 10 atmosfér, trekingové kolo na 4 - 6 atmosfér a horské kolo na 2 - 3 atmosféry. Zbytečně tvrdá pneumatika vás připraví o pohodlí během jízdy, zatímco u podhuštěné hrozí větší riziko poškození pneumatiky. Bez kontroly nenechejte ani brzdy. Jejich účinnost ověřte během rozjezdu, kdy postupně stlačte zvlášť přední a zvlášť zadní brzdu. Po zimní pauze nezapomeňte také promazat řetěz, jež zajišťuje tichou a bezpečnou jízdu. 


Na kolo jedině s kvalitní helmou 

Nikdy nevíte, co se může přihodit, proto je třeba chránit své zdraví. Úrazy se zkrátka nikomu nevyhýbají a navíc je prokázané, že většinu nehod cyklistů představuje poranění hlavy. Víte, že kvalitní cyklistickou přilbou se dá toto nebezpečí snížit až o osmdesát procent? 


Co má splňovat správná přilba 

Kromě bezpečnostních atestů je třeba, aby fungovala jako ochranný štít, když spadnete. Helma by měla chránit celou hlavu, často však myslí i na oblast uší a brady. "Některé firmy vyrábí speciálně tvarované helmy, které více chrání hlavu v její zadní části. Důležité také je, aby helma na hlavě dobře a pevně seděla.


Prevence proti úrazům 

Přilba je v současnosti důležitým vybavením každého cyklisty, avšak u dětí jde doslova o nutnost. I kdyby vyrazily na kolo jen s tím, že se projedou kolem domu. „Cyklistickou helmu dostanete zhruba za tisíc korun. Dnes jsou přilby navíc velice slušivé, pohodlné a vzdušné. Mezi běžnou součást výbavy patří také cyklistické rukavice, které brání vytváření otlaků na dlaních, brýle chránící proti slunci, větru, hmyzu nebo odletujícím předmětům V neposlední řadě oceníte vhodné cyklistické brýle. Chrání vás nejen proti slunečnímu záření, ale i proti létajícímu hmyzu a odraženým kamínkům.


Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Webozdravi.cz, Hervis sport

Foto: Mabel Amber Pixabay


DISKUZE K ČLÁNKU

0

Tak já jsem na kole zkontrolovala vše, tak jak píšete a dospěla jsem k závěru, že to vlastně nemá cenu. Celé kolo je tak staré a zrezivělé, že by to spíše bylo na výběr nového jízdního kola. Jenom nejsem úplně odborník na výběr, takže si nechám poradit, nebo kouknu na nějakou srovnávačku kol a podle toho se asi rozhodnu.

ODPOVĚDĚT

0

Jo, tak to my se určitě chystáme na podzim měnit pneumatiky a už jsme si dokonce i vybrali obchod, ze kterého to všechno budeme brát. Stal se tím naším pomyslným šampionem tento obchod zde - https://www.pneuok.cz a my z toho máme hroznou radost, protože se nám už dlouho nepodařilo sehnat něco tak kvalitního za tak malé peníze :)

ODPOVĚDĚT

2

Udělejte si určitě kvalitní prohlídku a zkuste se podívat, jestli nemáte třeba povolené brzdy. Já jsem takhle měnila brzdy mému příteli a když jsme zjistili, že by oprava samotná stála 6,5 tisíce, řekli jsme si, že se podíváme na kola a elektrokola Stevens, jestli náhodou nebude lepší koupit celé nové kolo. A bylo.

ODPOVĚDĚT

2

Moc zajímavý článek, děkuji za něj. To se nám přesně stalo loni, že bylo potřeba mé kolo opravit. Naštěstí je manžel pečlivě kontroluje před prvním výletem po zimě. Mně dokonce nefungovaly brzdy! Manžel mi objednal nové, kupuje prý jedině Cyklodíly Nelexo a sám mé kolo opravil. Teď mé brzdy šlapou jako hodinky!

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Jak vybrat kolo

Jak vybrat kolo

V první řadě si musíte rozmyslet, jak a kde budete kolo používat a k čemu...

Titulka pro: Nejlepší hubnutí? Šlápněte do pedálů!

Nejlepší hubnutí? Šlápněte do pedálů!

Jaro na krku a všude kolem se to hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich...

Vyrazte s dětmi na kolo či koloběžku

Vyrazte s dětmi na kolo či koloběžku

Přemýšlíte, jak s dětmi co nejlépe trávit volný čas? Zkuste to společně na dvou kolech....

Titulka pro: Správné vybavení na kolo

Správné vybavení na kolo

V minulém díle jsme si popsali jednotlivé typy kol. Dnes se zaměříme na správné cyklistické...

Titulka pro: Pořiďte si moderní a funkční oblečení na kolo

Pořiďte si moderní a funkční oblečení na kolo

Rekreační cyklistika se stala středem zájmu široké veřejnosti a nejoblíbenějším masovým rekreačním sportem.

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz