Bydlení

Stropní světlo udává tón celého prostoru

Sbírání kytiček

Dokončili jste stavbu nového domu, pořídili jste si vlastní byt nebo jen přemýšlíte, čím povznést interiér zase o něco výš? Řešení je poměrně jednoduché, tón celému prostoru totiž udává stropní světlo. To totiž není jen zdrojem světla, ale taky dodává prostoru osobitost a charakter.

Stropní světlo by nemělo chybět v žádné místnosti

Každá místnost si zaslouží dostatečné osvětlení, proto by v ní nemělo chybět centrální stropní světlo a nějaké to doplňkové svítidlo. Dohromady vytvoří celek, díky kterému se budete moci věnovat všem činnostem tak, jak chcete a potřebujete.

Stropní světla Foto: Unsplash
Stropní světla Foto: Unsplash

Jaké typy stropních světel jsou k mání?

Stropní světlo hraje v každém interiéru důležitou roli, takže jeho výběr nepodceňujte. Je totiž mnohem důležitější než koberec, záclony nebo dokonce vzhled podlahy či stěn.

Prvním krokem při výběru správného stropního světla je rozhodnutí, jaký typ osvětlení na strop vlastně hledáte. Bude osvětlovat místnost z jejího nejvyššího bodu, vybírat můžete mezi:

  • Přisazenými stropními světly, která se instalují bez odsazení v úrovni stropu.
  • Odsazenými stropními světly, která se neinstalují přímo na strop, mezeru mezi nimi a stropem tvoří uchycení nebo držák.
  • Bodovkami, které lze nasměrovat přímo na místo, které chcete osvětlit a můžete je libovolně nastavit dle potřeby.
  • Zapuštěným bodovým osvětlením, které se instaluje přímo do stropu, takže je vhodným řešením i pro místnosti s nízkými stropy.

Víte, že na trhu najdete i světla se stmívačem nebo zajímavá světla se stínidly?

Při výběru zohledněte i místo, kam světlo vybíráte

Ačkoli nesmí stropní svítidlo v žádné místnosti chybět, je do každé místnosti vhodné jiné stropní svítidlo. Zatímco v obývacím pokoji nebo ložnici většinou dáváme přednost klasickému lustru, do kuchyně nebo ložnice často volíme jiný typ světla.

Víte, že když vybíráte stropní světlo do koupelny, je třeba se zajímat taky o stupeň jeho krytí proti vniknutí vody nebo pevných částic?

Stropní světla v místnosti Foto: Unsplash
Stropní světla v místnosti Foto: Unsplash

Dobře zvolte i teplotu světla

Barva světla a jeho intenzita nás poměrně výrazně ovlivňují. Do dětského pokoje nebo ložnice se hodí teplé světlo, jaké má své místo i v obývacím pokoji, do pracovny ho ale rozhodně nedoporučujeme. Tam je potřeba studená barva, která stimuluje mozek a podněcuje kreativitu.

Nepodceňujte ani design

Co si budeme nalhávat, i design je v tomto případě velmi důležitý. Neměl by být hlavním kritériem výběru, podcenit ho ale rozhodně nesmíte. Není totiž nic horšího, než když k sobě světlo a ostatní vybavení interiéru ani trochu neladí.

Vezměte v potaz jak motiv, tak materiál, ze kterého je světlo vyrobené a barvu. Nabídka je široká, takže si vybere každý. Do dětského pokoje můžete zvolit světlo s pohádkovými hrdiny, do obýváku se zase hodí světlo, které tam vnese víc luxusu a půvabu.

Komerční prezentace

Zdroj informací: Světla 24
Zdroj fotografií: Unsplash
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků